Двойно повече сделки с инвестиционни имоти за първите шест месеца
Полугодието е с най-силно търсене на офиси от началото на кризата, ИТ и аутсорсинг компании вече наемат офиси във Варна и Бургас, а интересът към парцелите за жилища и офиси вече расте. Това са някои от изводите от редовния анализ на консултантската фирма за имоти Forton, стратегически партньор за България и Македония на глобалната компания Cushman & Wakefield.
По предварителни данни за първата половина на 2014 г. са завършени 10 големи сделки срещу 5 в същия период на миналата, извършена е и първата инвестиционна сделка с чуждестранен инвеститор.
През първите шест месеца са приключени транзакции на стойност 25.6 млн. евро без сделката за "Сити център София", чиято стойност не е обявена официално. През 2013 г. инвестициите в бизнес имоти са възлезли на 66 млн. евро, включително покупки на завършени бизнес сгради и на земя за строителство.
И инвеститори, и продавачи се активизират през 2014 г. вследствие на перспективите за по-висок ръст на икономиката и стабилното търсене на бизнес имоти. Политическите трусове и събитията в банковата система настъпиха едва в края на полугодието, поради което все още не сме наблюдавали влиянието им върху пазара. Поради силния интерес е напълно възможно прогнозата за 130 млн. евро обем на пазара до края на годината да се изпълни, коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на Forton.
И при търговските площи, и при хотелите, където Revetas Capital Recovery Fund придоби "Сити център София", обемите в последните години се определят от единични сделки - "Панорама мол" в Плевен и хотел "Хилтън" през 2013 г., "Сити център София" и хотел "Родина" за 2014 г. досега.
Интересът към търговски площи с потенциал за преструктуриране
остава силен, макар че кредитори, настоящи собственици и бъдещи инвеститори трудно постигат съгласие за цената. Шансове за възстановяване имат търговски проекти по установени международни стандарти и привлекателно местоположение, при които високото равнище на задлъжнялост и липсата на професионално управление пречат да се реализира пълният им потенциал. Основни фактори са намаляването на задлъжнялостта и ангажирането на професионалисти с отдаването под наем и управлението. Често банките нямат капацитет да управляват имотите, което може да доведе до пропускането на критично важни решения и в крайна сметка безвъзвратни загуби на стойност. Това дава възможност на консултантски компании да навлязат на пазара чрез оперативното управление на подобни имоти.
По-висок е броят и на сделките със земя, значителните сделки от началото на годината са пет благодарение не само на активните търговски вериги, но и на логистичните компании и индустриалните производители, коментира Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални площи и парцели".
Търсенето на терени за строителство е насочено към жилищния сектор и имотите в престижни райони и парцели за развитие на офис проекти по главни булеварди и в центъра на града. Повишеният интерес на инвеститорите е мотивиран от възстановяването на пазарите на имоти и възможностите за придобиване на подценени активи.
Ръст до 67 хил. кв.м усвоени офис площи, аутсорсинг и ИТ са двигателите
Офис пазарът изпрати най-силното си полугодие от рецесията през 2009 г. с общо 67 хил. кв.м усвоени площи. Не бяха завършени нови площи клас А и В и нивото на незаетост достигна 28.5%, а за топ 10 офис сградите - 6.6%.
Аутсорсинг и ИТ секторите са двигателите на растежа, България остава ключов център за услуги за големи американски и западноевропейски компании, коментира Станимира Пашова, мениджър "Офис площи" във Forton.
Въпреки силното търсене наемите се запазиха стабилни поради все още същественото предлагане на площи в нови висококачествени сгради - 12.5 евро на кв.м месечно за клас А сгради в центъра на София и 10-12 евро извън центъра.
По бул. "Цариградско шосе" заетостта е относително висока и затова нараства ролята на клас А офис сградите по бул. "България" и в района на летището.
Нарастващ брой компании от аутсорсинг и ИТ секторите търсят нови местоположения извън София. Concentrix влезе във Варна, а Sutherland – в Бургас, интересът и към Пловдив се увеличава.
Търговските центрове - от 752 хил. кв.м отдаваема площ 135 хил. кв.м работят при ниска заетост
Преструктурирането на неуспешни молове може да се превърне в следващия източник на нови локации. Откриването на "Панорама мол" в Плевен потвърди интереса на международните вериги към нови пазари - LC Waikiki се присъедини към проекта през второто тримесечие, H&M предстои да отвори в "Мол Велико Търново".
От 752 хил. кв.м отдаваема площ в търговски центрове проекти със 135 хил. кв.м работят при ниска заетост. Още 83 хил. кв.м, замразени на различен етап, биха могли да бъдат потенциална цел за нови инвеститори, коментира Росен Генев, партньор и мениджър "Търговски площи" - ако са на локации, където големите международни вериги не присъстват, и ако предлагат ясна концепция и професионално управление.
До края на годината се очаква да отворят врати два нови търговски центъра – "София ринг" и "Мега мол Люлин", с 94 хил. кв.м отдаваема площ, в първата половина на 2015 г. се очаква и "Плаза уест".
Няколкото нови обекти са в София. Търговските вериги обаче вече имат интерес и към други градове, което може да доведе до възстановяване и на други търговски центрове, коментира Росен Генев. Потенциалът на всеки проект ще бъде оценяван според собствения му пазарен контекст и далеч не всички могат да бъдат успешно възстановени, тъй като при част от тях са допуснати сериозни грешки още при проектирането и строителството.
Главни търговски улици - 10% ръст на наемите до 44 евро на кв.м
Интересът към локации на главни търговски улици се запази силен през тримесечието и вече се вижда конкуренция за атрактивните места по бул. "Витоша" в София". Налице е 10% ръст на наемите до 44 евро на кв.м месечно за магазини с площи 100 - 150 кв.м. Подходящите за големите търговци помещения в центъра на София са малко и възможностите стават още по-ограничени.
Индустриални и логистични площи - покупка и строителство за конкретни наематели
Активността при индустриалните и логистични площи остава ограничена до покупките на парцели и строителство за конкретни наематели. Производството на автомобилни детайли, електрооборудване и електроника и логистиката са основните източници на търсене. Липсата на ново предлагане обаче слага спирачка пред сделките.
При липса на нови проекти и свободни площи настоящите наематели остават на настоящите си местоположения. Новите или трябва да придобиват земя за строителство, или да намерят предприемач, готов да построи сграда по изискванията им, с гаранции за срока и качеството, което не е лесна задача, коментира Владимир Гюрджиев. Наемите за първокачествени площи в София се запазват на 3.50 евро на кв.м месечно, но при проекти с високо качество на топ местоположения като летището наемодателите вече искат 4 евро и нивата се очаква да нарастват.
Цените
Наемите на висококачествените офиси са стабилни 12.5 евро на кв.м месечно за клас А сгради в центъра на София и 10-12 евро извън центъра 10% ръст на наемите до 44 евро на кв. м месечно за магазини на главната улица с площи 100-150 кв.м Наемите за първокачествени логистични площи в София се запазват на 3.50 евро на кв.м месечно, при проекти с високо качество на топ местоположения като летището наемодателите искат 4 евро |