125 проекта от 41 държави в конкурса за площад "Централен" в Пловдив
На 30 юни международно жури обявява тримата финалисти
Засилен интерес към международния архитектурен конкурс за ревитализация, социализация и обновяване на пловдивския площад "Централен". 125 проекта от 41 държави бяха подадени до крайния срок – 20 юни.
Конкурсът, организиран от община Пловдив и фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK, беше обявен през април на plovdivsquare.com и разпространен в над 40 световни специализирани сайта. От участниците се изисква да дадат идеи не просто за реновацията на площада и околните му територии, но и за създаване на стратегия как всички исторически и архитектурни пластове да се обединят в едно активно функциониращо, привлекателно и категорично съвременно пространство.
На 28 и 29 юни заседава международното жури, като отличените три проекта ще бъдат обявени на 30 юни. Победителят ще бъде избран на 15 юли от община Пловдив след обществено обсъждане и ще получи награда в размер на 20 000 лв. Класиралите се на второ и трето място проекти ще бъдат наградени с по 10 000 лв.
Международното жури е в състав арх. Саша Бегович (Хърватия), арх. Асер Ортега (Холандия), арх. Елена Аргирова (Франция), арх. Илко Николов, председател на Общинския съвет в Пловдив, арх. Румен Русев, главен архитект на община Пловдив, арх. Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK, и Милена Металкова, преподавател в УАСГ, София. В процеса на журирането участва и eкспертна комисия, която включва представители на Министерството на културата, Съюза на архитектите в България, Камарата на архитектите в България, Фондация "Пловдив 2019", както и юрист.
"Този конкурс е огромен успех за Пловдив и поставя града ни на световната архитектурна карта. Ние искаме да създадем един много добър и успешен модел за градско развитие. Искаме да покажем, че единствено когато нещата се случват по прозрачен начин, е гарантиран добър обществен прием и консенсус по въпроси, които касаят всички граждани на Пловдив и бъдещето на града ни", коментира инициативата кметът Иван Тотев.
"За мен е важно на историята на един град да не се гледа само като музеен експонат, а да има своето значение във всекидневието на гражданите. Тоест обектите, попадащи в периметъра на конкурса, да са свързани и с функции, които са релевантни за съвременния човек. Античният театър в Пловдив е добър пример: той не е само място, което е част от туристическите обиколки, а бива използван и в днешно време. Ако един град бъде превърнат в музей, той умира като град, става атракционен парк", сподели един от членовете на журито - арх. Любо Георгиев.
От участниците в конкурса се очаква да дадат проектни предложения в няколко направления:
идеи за опазване, експониране и социализация на археологическото културно наследство;
реорганизиране на публичните пространства;
разработване на елементи от градския дизайн, зелени площи и настилки.
Светла Добрева
Проекти по държави:
България 23, Сърбия 10, Франция 7, Португалия 7, Великобритания 6, Испания 6, Турция 6, Италия 5, Гърция 4, Аржентина 4, Германия 4, Румъния 3, Канада 3, Индия 2, Белгия 2, Нидерландия 2, Албания 2, САЩ 2, Мексико 2, Русия 2, Бразилия 2, Македония 2, Армения 1, Колумбия 1, Япония 1, Индонезия 1, Перу 1, Хонк Конг 1, Южна Африка 1, Боливия 1, Нова Зеландия 1, Иран 1, Египет 1, Уругвай 1, Босна и Херцеговина 1, Молдова 1, Австралия 1, Украйна 1, Чили 1, Израел 1, Дания 1 |