Работи се по втора генерация еврокодове

Еврокодовете са малка част от европейската нормативна уредба. Те са уникално средство за конструктивно проектиране на видовете строителни конструкции и са замислени, за да се улесни обменът между проектантските услуги в цяла Европа и цял свят. Прилагането на еврокодовете има пряко въздействие върху безопасността на хората и качеството им на живот. По тях се работи от 1985 г. , а през 2008 г. беше сложен краят на първата генерация еврокодове. В момента се работи по втората генерация, за да бъде опростен езикът им, намален обемът - сега те са 3-4 хиляди страници, още по-обемни са националните приложения, с които да работят проектантите. Въвеждат се нови материали, еврокодовете се разширяват. Основните задачи, свързани с еволюцията на еврокодовете в краткосрочен план пред ЕК и пред държавите - членки на ЕС, се отнасят до: ограничаване на информационните приложения; хармонизиране и намаляване на броя на национално определените параметри; избягване на правила със/без минимално практическо значение за проектирането и правила, които не се прилагат от проектантите; намаляване на броя на страниците и броя на стандартите, които трябва да използва един проектант, и др. За обновяването на съществуващите сгради все още еврокод не е подготвен.
Чрез еврокодовете се осигурява прилагането на общи методи за проектиране на строителните конструкции на сградите и строителните съоръжения както на традиционното, така и при иновационното строителство чрез комплект от европейски стандарти, с които се доказва съответствието на сградите и инженерните съоръжения с основните изисквания "Механично съпротивление и устойчивост", "Безопасна експлоатация" и "Безопасност при пожар", включително дълготрайност.
Еврокодовете са част от фамилията стандарти към Директивата 89/106, която действаше до 2013 г. и която България въведе преди 15 години. От 1 юли 2013 г. в държавите от ЕС пряко действа Регламент на ЕС 305/2011. Цялото приложно поле към директивата и регламента са еврокодовете. Те са въведени в България още през 2011 г., но са задължителни за новите строежи от 6 януари 2014 г. През 2014 г. JRC– съвместните научноизследователски центрове, започнаха подготовката на преглед на приложението на еврокодовете, който ще бъде оповестен в края на годината.
Искам само да напомня, че както в Директива 89/106, така и в Регламент наЕС 305/2011 са дадени съществените изисквания към строежите и строителните продукти, които трябва да бъдат спазени през целия жизнен цикъл на сградите. С регламента към 6-те съществени изисквания - носимоспособност, безопасност при пожар, хигиена, здраве и околна среда, безопасност при експлоатация, защита от шум и икономия на енергия и топлосъхранение, се прибави седмо изискване - устойчиво използване на природните ресурси. За оползотворяването на отпадъците и тяхното рециклиране е създадена специална наредба, която затруднява процесите.
Еврокодовете наистина са трудни за изпълнение. Необходимо е обучение за работата с тях. Имаме уверения от всички висши училища, които имат отношение към еврокодовете, че те се преподават и със завършване на съответния университет младите хора ще могат да работят с евронормите.
История на въвеждането на Еврокодовете 2002 – 2006 г. Бяха публикувани всички 61 части БДС ENV - предварителните стандарти еврокодове, преведени на български език 2002 г. Беше публикуван първият окончателен стандарт EN 1990 Eurocode – Basis of structural design 2003 г. Беше публикуван БДС EN 1990 "Еврокод. Основи на проектирането на строителните конструкции" на български език 2007 г. Завърши публикуването на окончателните стандарти като EN 2013 г. Всички 58 части на Еврокодовете са публикувани на български език Национални изисквания за изграждане на устойчиви (безопасни, енергоефективни и достъпни) сгради |