Лошата инфраструктура и високата административна тежест са сред основните проблеми в индустриалното строителство
Основните проблеми в областта на индустриалното строителство и инвестиции са лошата инфраструктура, ниската енергийна ефективност, високата административна тежест за бизнеса и несправедливите обществени поръчки! Това казадоц. Даниела Бобева, заместник министър-председател по икономическото развитие при откриването на годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции" днес в София Ивент Център (Парадайз мол).
В четвъртък правителството ще разгледа стратегията за реиндустриализация, с включени в нея 10 пакета от мерки, обяви зам. – министър председателят.
Сред завършените мерки, предприети от правителството за намаляване на административната тежест, вицепремиерът посочи промените в Административно процесуалния кодекс. Те предвиждат догодина до март всички публични институции да обменят информацията, съдържаща се в регистрите им, по електронен път. В ход е работата по интеграцията на първите 30 регистъра, обяви вицепремиерът, и изрази надежда следващото правителство да довърши този процес и до март догодина бизнесът да спре да разнася документи от гише на гише.
Сред пакета от мерки е и тази за споделяне на разходите между бизнеса и държавата при строителство на довеждаща инфраструктура – ВиК, пътна, Електро и телекомуникации.
Изграждането на 6+4 индустриални зони е залегнало като възможност в новата стратегия на правителството.
До 1 месец предстои да бъде приет правилника за прилагането на промените в ЗУТ, обяви Даниела Бобева. "Не очаквайте скоро електронни обществени поръчки в строителството, там е по-сложно и процесът ще е по-дълъг", обърна се към представителите на бизнеса вицепремиерът, като допълни че първите електронни обществени поръчки ще стартират в областта на лекарствата и стоките. За услугите, включително и строителните, се работи по проект с Европейската банка за възстановяване и развитие.
От своя страна бизнесът иска възможност за ползване на данъчен кредит при изграждане на инфраструктурни обекти и даряването им на държавата и общините.
Преразглеждане на категоризацията на строежите предложиха представители на строително-инвестиционния бизнес. Европейската практика е строителните обекти да са от първа до трета категория, като първа е най-ниската, а в трета са най-сложните обекти, а сега у нас е обратното.Желанието на бизнес средите е и за промяна в наредба 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти съобразно категориите на сградите.
Цялата програма на форума и нейните лектори може да видите тук.