Николай Калоянов, управител на "Балканстрой Груп Холдинг" АД: Практика е за нас да стартираме нови и нестандартни проекти
Съгласно сега действащото законодателство няма предвидена процедура за промяна на предназначението на земеделски и горски имоти


Г-н Калоянов, "Балканстрой" има широка палитра от проекти и всеки вид има своите особености. Познавате особеностите на инвестиционния процес и като строител, и като инвеститор. С какви предизвикателства се сблъсквате като инвеститор?
Идеята за инвестиране в създаването на нови индустриални предприятия тук, в България, се дължи на убедеността ни, че е възможно да се реализира производство на местни иновативни материали, конкурентни на европейския строителен пазар. Този сегмент на индустрията ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и развитието на останалите пряко свързани сектори.
Наистина "Балканстрой" АД е и инвеститор в редица проекти, свързани с пазара на строителни услуги. Изградените от нас производствени мощности – завод за покривни и фасадни ограждащи системи от "сандвич" панели от полиуретанова пяна и минерална вата; завод за гипсокартонени плоскости и сухи гипсови смеси; завод за бетонови керемиди и аксесоари за покривни системи, бетонови паважи; завод за дървени продукти – врати, прозорци, трегери и кофражни платна, многослойни греди и панели, биопелети за отопление, са конкурентни на водещи световни производители и разкриват над 400 нови работни места. За тях сме получили сертификат за инвеститор първи клас по Закона за насърчаване на инвестициите. За съжаление предвидените в закона облекчения и опростени процедури, предполагащи съдействието на държавната администрация, са само на хартия. На практика приложението на мерките за насърчаване на големите инвеститори остава само един пожелателен текст.
Работихте по Titan (с. Златна панега) - реконструкция на мелница за въглища, техническо оборудване, монтаж; изграждане на външната страна на мелница за въглища, реконструкция на втори етаж. Какъв опит натрупахте, с какви предизвикателства се сблъскахте?
Нашият опит в реконструкцията на промишлени обекти е дългогодишен и включва не само работите на територията на циментовия завод в Златна Панега, но също така и работи в циментовия завод на Holcim в с. Бели извор, в завода за хартия и хартиени опаковки на "Монди Стамболийски" и в редица други по-големи и по-малки индустриални предприятия на територията на страната. Този опит е важен за нас в няколко направления:
- От една страна, реконструкцията на части от едно голямо промишлено предприятие е уникална сама по себе си - изисква включването на екипи с различна квалификация и опит; на инженерно-технически персонал, компетентен не само в областта на строителството, но и с отлично познаване на технологията на производството и нейните специфики; налага използването на уникална и специфична строителна механизация и оборудване.
- Наред с това реконструкцията се извършва в условията на функциониращи предприятия, което налага създаването на оптимална организация на строително-монтажния процес и поставя изключително стриктни и безкомпромисни изисквания по отношение на безопасността на работата.
- Реконструкцията на всеки подобект в такова предприятие, монтажът на всяко конкретно технологично оборудване е едно сериозно предизвикателство и изисква отлична и задълбочена предварителна подготовка, свързана с детайлното запознаване с проектната документация не само и не толкова в нейната строителна част, колкото в технологичната й част, в оценката на рисковете, в планирането на необходимите ресурси.
Опитът, който нашата компания натрупа с годините в този аспект, ни позволява да твърдим, че сме в състояние да изпълняваме значителни като обем и сложност поръчки, свързани с реконструкцията на индустриални предприятия в почти всички отрасли на промишлеността на територията на цялата страна.
Така че всеки нов проект е ново предизвикателство за нас, за инженерната мисъл и прилагането на различни подходи за изпълнение на строителството.
Колко време и какви документи изисква и отнема промяната на предназначението на земеделски и горски имоти за застрояване?
Съгласно сега действащото законодателство на практика няма предвидена процедура за промяна на предназначението на земеделски и горски имоти. Това е сериозна пречка за инвестиционния процес, тъй като липсва визия за развитието на потенциала на курортни и рехабилитационни райони, което би довело до привличането на инвестиции и туристи, което пък от своя страна води до разкриването на нови работни места. Съгласен съм, че трябва българската природа да се запази и да се ограничи застрояването на резерватите и природните паркове, но едно добро планиране и поетапно разумно развитие на териториите, пък било те и защитени, придружено с постоянен мониторинг на изпълнението, би донесло далеч повече ползи за парковете и населените места около тях, отколкото всякакво други политически мерки и субсидии.
Кой е носител на точната информация за застрояване и планове за регулация, за процедурите и сроковете за предварително съгласуване на инвестиционното намерение от специализираните контролни органи? С какви трудности се сблъсквате при набавянето на тази информация?
В Закона за устройство на територията и свързаните с него подзаконови актове е дадена цялата правна рамка за реализирането на всички съгласувателни процедури от инвестиционното намерение до реализирането на проекта. Въз основа на приетия от всяка община градоустройствен план се изработват подробните устройствени планове, където са посочени конкретните допустими параметри за застрояване. Контролните органи следят за стриктното прилагане на нормативните актове, но както знаете, в административното производство всички срокове са пожелателни. А иначе не само за хората, работещи в строителния бранш, но и за всяко физическо лице, сблъсквало се с необходимостта от промяна в собствения му имот, е напълно реална следната ситуация: посещава се безброй пъти всяка отделна служба, която има ограничено приемно време с граждани и много често нужният експерт отсъства, а никой не го замества и не може да съдейства.
Има ли синхрон между общинската и държавната администрация по отношение на сроковете за провеждане и приключване на съгласувателни процедури и административни производства?
Този въпрос навярно е риторичен. Но ако трябва го прецезираме, има съществена разлика между правомощията и компетенциите на държавната и общинската администрация. Що се касае до административните производства, при тях администрацията е само едната страна. Голям е броят на заинтересованите лица, които биха могли със своите действия и бездействия да повлияят на развитието на административните процедури.
Как успявате да присъедините новия имот с промишлен обект на него към общите мрежи на техническата инфраструктура? Какви са особеностите при взаимоотношенията с експлоатационните дружества? Намира ли се лесно информация за подземната инфраструктура?
Вероятно питате за "Техногипс". "Балканстрой" АД разполага с екип от специалисти, които са експерти в своята област. Ние винаги сме били в първите редици и сме стартирали нови и нестандартни проекти. Естествено трудно се набавя информацията, но човешкият фактор е този, които е в основата на развитието на бизнеса.
Интервюто взе
Милена ВАСИЛЕВА
Инж. Николай Калоянов завършва Висшия минно-геоложки институт в София през 1988 г., специалност "Минен инженер". През 1994 г. учредява "Балканстрой", чието портфолио сега покрива всички видове строителство. През годините компанията е доказала професионализма на своите специалисти, като е участвала в много обществено значими проекти. |