Контролът на достъпа е ключов за експлоатацията на обществени сгради
Пожароизвестителните системи са ефективен начин за автоматична детекция и намаляване на времето за откриване и гасене на пожара

Г-н Полилеев, какви са основните изисквания при осигуряване на контрола на достъпа и видеонаблюдението в обществени сгради? Какви са системите и техните основни елементи, които трябва да гарантират качество?
- Контролирането на достъпа до обществени сгради се обуславя от ясно разписани процедури както за вход и изход, така и от определени нива на достъп до всяка една зона в обекта. Важно е да се знае, че наличието на административни правила е предпоставка за изграждане на техническото задание, така необходимо за изграждане на системите за контрол на достъпа и видеонаблюдение.
Контролът на достъп трябва да обхваща всички входни и изходни точки в обществената сграда, както и да контролира достъпа до определени помещения. Системата за видеонаблюдение трябва да обхваща всички невралгични точки на сградата и периметъра й.
Контролът в обществените сгради най-често се осъществява чрез механични прегради – турникети за входно-изходните зони и електромагнитни брави за отделните помещения. Идентификация на потребителите на системата се осъщестява чрез безконтактни четци (карти или чипове). Управлението на цялата система се осъщестява от контролери, които включват и софтуер за администриране, позволяващ въвеждане различни нива на достъп, работно време и генерират справки с необходимите данни.
За видеонаблюдение се използват различни видове камери в зависимост от особеностите на охранявания обект, устройства за запис и съхранение на видеоинформация, софтуер за мониторинг, чрез който охранителите наблюдават територията на цялата сграда.
За по-ефективното и качествено управление инсталираното оборудване трябва да притежава необходимите технически възможности, но много повече зависи от адаптирането и прилагането на вътрешните правила за прилагане на контрола вътре в сградата. Съществено важно за качеството на системите е те да бъдат интегрирани помежду си. И не на последно място, от съществено значение е лицата, които ще използват и управляват тези системи, да бъдат професионално обучени.
Може ли да дадете добър пример за осигуряване на контрол на достъпа, например в училищни сгради?
- Един от проектите на "Телетек" за контрола на достъп за обществени сгради е реализиран в Национална търговско-банкова гимназия, София, за да бъде осигуреното бързото преминаване на големия поток от ученици. Опасенията ни, че контролът на достъпа може да забави процеса по въвеждане на учениците в сградата, се оказаха неоснователни. Ежедневно около 1500 ученици и служители преминават през устройствата за около 10 мин.
Турникетите са оборудвани с четци, на които чрез индентификационните си пропуски учениците се отбелязват кога влизат в училището. При охраната има разположена работна станция, на която се следи входно-изходният поток. Тази система предоставя възможност и за дистанционен достъп с отдалечено администриране. Като разширение предстои да се реализира и интеграция със системата за видеонаблюдение и електронния дневник на гимназията.
В какви насоки са иновациите, които навлизат в този сектор, като технологични решения и нови разработки? Предлагат ли се в България, познати ли са на инвеститори, проектанти и инженерни специалисти?
- По отношение на иновациите в системите за контрол на достъпа за обекти с високо ниво на сигурност се използват все повече биометричните технологии. В зависимост от вида на биометричните данни могат да бъдат няколко типа: пръстова биометрия, която използва пръстови отпечатъци; ирисова биометрия; лицево и гласово разпознаване.
Едно от поделенията на "Телетек" предлага гама от продукти за пожарозащита – каква е тяхната актуалност, за какъв тип проекти са най-търсени и с какви параметри се гарантира постигане на необходимите показатели?
- "Телетек електроникс" е производствената компания в холдинга, която е български, европейски признат производител на техника за изграждане на системи за пожароизвестяване. Техните продукти са познати в над 65 страни по света.
Пожароизвестителните системи са животоопазващи системи. Затова те подлежат на висока степен на стандартизация и регулация посредством изградена нормативна база. Съгласно действащата в България нормативна база обществените сгради трябва да имат системи за пожароизвестяване. Тези стандарти регламентират както техническите изисквания, така и изискванията за проектиране, монтаж и поддръжка.
Отново ще се позова на примера с училищата в България. През последните години в много от тях бяха изградени системи за пожароизвястяване. Проблемът е, че често се пропуска задължителната система за гласово оповестяване. Чрез нея директорите успяват да минимизират риска за живота и здравето на пребиващите в сградите лица, както и значителните материални щети, които могат да бъдат следствие от възникнал пожар.
Пожароизвестителните системи (ПИС) са ефективен и сигурен начин за автоматична детекция, чрез които се намалява времето за откриване и гасене на пожара. Мащабите на приложенията и вложените в обзавеждане или оборудване средства изискват и пропорционални по размер инвестиции за защита от пожар.
Актуалността на предлаганата от "Телетек" техника за пожароизвестяване е голяма, защото съчетава качества и функционалност, по нищо неотстъпващи на големите имена в бранша. Доказателство за това е, че нашите продукти успешно се продават и експлоатират на три континента.
Параметрите на системите, с които се гарантира постигане на необходимите показатели за сигурност, са: централи, изградени на модулен принцип, което позволява лесното им надграждане, относително голям капацитет, настройка на принципа на работа и нивата на чуствителност на детекторите, модули за управление с високи възможности (свободно програмируеми), аудио-визуални устройства с впечатляваща функционалност и дизайн.
Всичко това, притежаващо необходимите сертификати според действащите европейски стандарти.