МИП предлага създаване на социален сграден жилищен фонд
Нова инициатива в сферата на жилищната политика, предлагат от министерството на инвестиционното проектиране – създаване на социален сграден жилищен фонд, от който да могат да се възползват семейства и лица с ниски доходи и специфични нужди, самотни възрастни хора, граждани в неравностойно положение и маргинални слоеве.
Акцент |
---|
В момента се разработва концепция за създаване на публично-частни партньорства между общините, държавата и частни инвеститори, в която държавата и общините да участват чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство и облекчени условия за ползване на социалните домове. За тяхното създаване, управление и поддържане се предвижда създаване на жилищни асоциации, а зa осигуряване на финансиране на строителството им се предвижда създаване на финансов жилищен фонд. |
Тези намерения ще залегнат в нов Жилищен кодекс, какъвто България към момента няма. В изработването на документа трябва да се включат професионалисти от държавния, общинския и неправителствения сектор и гражданите, които попадат в групата на ползвателите на жилищния сграден фонд.
Експертите на МИП вече започнаха проучване на наличния социален жилищен фонд и на нуждата от социално подпомагане в общините на страната. Информацията за това се набира от общините и държавните институции, отговарящи за тази дейност, чрез специално изпратено писмо. В него от всички общини и от Агенцията за социално подпомагане се иска информация за конкретните нужди от жилищно подпомагане в общините, наличния сграден фонд, който може да се ползва и свободните терени, които могат да бъдат предоставени от общините за строителство на социални жилища.
В проучването са включени и ромските гета. Според концепцията населението им трябва да бъде преместено в благоустроени жилища в съседни терени. На мястото на гетата се предвижда създаването на производствени зони, в които да има условия за трудова заетост на малцинствата.
В МИП обсъждат идеята за създаване на база от данни, интегрирана в Hационален информационен портал за социален жилищен фонд в България. Той ще дава информация за наличностите и нуждите от социални жилища, на територията на цялата страна. Очаквани ефекти от изпълнението на проекта ще бъдат осигуряване на заетост в сектор "Строителство", подпомогне на строителния бранш чрез създаване на условия за публично-частни партньорства между бизнеса и общините, стабилизиране на живота на хората и борба с демографската катастрофа, чрез осигуряване на субсидирани, достъпни жилища с добро качество и като цяло осигуряване на по-добри перспективи и сигурност; оптимизиране на социалното подпомагане за уязвимите групи и повишаване на ефективността на програмите за социално подпомагане и др. |
Новите законодателни мерки трябва да разширят отговорностите на собствениците (обитателите) на жилищни сгради, в това число тези в режим на етажна собственост, като се регламентират местата за управление на отпадъците, генерирани от жилищата.