499 344 577 лв. за Публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите"
Финансират се 392 проекта на общините и 13 на министерства

С постановление от 5 февруари Министерският съвет одобри допълнителни трансфери в размер на 499 344 577 лв. за публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Средствата се предоставят в размер на тридесет на сто след влизане в сила на постановлението, останалата част - като разплащане на извършени дейности. До 10 юни разпоредителите са длъжни да представят на Междуведомствения съвет информация за резултата от проведените обществени поръчки и сключените договори.
Междуведомственият съвет за оценяване, приоритизиране и подбор на проекти и програмни предложения разгледа над 1100 проектни предложения на общините, от които избра 392. По реда на ПМС №4/2014 в Министерството на финансите са постъпили и 16 апликационни форми от министерства, от които са одобрени 13. Изискването е те да са в синхрон с одобрените общински проекти за развитие на регионите.
Междуведомственият съвет, който разпределя парите,
се състои от шестима министри плюс председателя на националното сдружение на общините Тодор Попов. Той проведе първото си заседание на 27 януари и за седем дни е успял да оцени по 11 критерия всичките 1100 кандидатствали проекта на стойност 2.2 млрд. лв. Корекции обаче ще има към края на юни, и то ако дадени общини имат трудности с проектите.
Министерствата получиха средства
за отделни големи проекти - 12 млн. лв. за спешната медицинска помощ, сгради за факултети по фармация в Плевен и във Варна съответно 3.8 млн. лв. и 1.5 млн. лв., проектиране на интермодален терминал - Варна - 15 млн. лв., изграждане на студентски общежития на ПУ "Паисий Хилендарски" - 2 млн. лв., 20 млн. лв. за спортни площадки и плувни басейни, и др. По информация от община Варна средствата, отпуснати на Министерство на правосъдието, в размер на 30 млн. лв. са всъщност за старт на строителството на новата Съдебна палата в града - проект с дълга история и четири "първи" копки, последната от които през май 2009 г.
С най-висока стойност сред одобрените проекти
са предложенията на общините Русе и Враца. Русе ще получи 7 млн. лв. за довършване на спортната зала - самостоятелен паркинг в трите подземни етажа на търговско-развлекателния център и подземни гаражи на бизнес център, срокът за завършване на комплекса е февруари 2015 г., залата ще има 5600 седящи места и капацитет 8 хил. души. 7 млн. лв. получава Враца за ремонт на уличната мрежа.
Шест милиона лева получава Столичната община за детски градини, Стара Загора - 4 млн. лв. за изграждане на нов парк.
Във Видинско ще бъдат финансирани 16 проекта на обща стойност малко над 13 млн. лева.
Без нито един одобрен проект е община Пловдив, която кандидатстваше за близо 40 млн. лв. от фонда - за разширение и модернизация на зоологическата градина, нова ЦДГ "Мир", разширение на бул. "Васил Априлов" от гарата до бул. "6-ти септември" и за довършването на многофункционалната спортна зала "Колодрума".
Много спортни обекти получават финансиране
- зала "Марек" в Дупница - 4.5 млн. лв., зала "Диана", Ямбол - 1.5 млн. лв., "Арена Бургас", Бургас - 5 млн. лв., многофункционална зала в Плевен - 2 млн. лв., 1.3 млн. лв. за ремонт на зала "Спартак" - Хасково, 4.5 млн. лв. за реконструкция на зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Много от по-малките населени места получават между 50 хил. и 200 хил. лв. за спортни площадки.
70.170 млн. лв. са за новите политики на МРР за пътища и ВиК,
за реализиране на новите политики за борбата с безводието и за подобряване на състоянието на малките пътища със средства от държавния бюджет. 20 млн. лв. са за програмата за решаване на проблема "Сезонен и целогодишен воден режим в някои населени места". Заедно със средствата, предвидени за изграждане на язовири през 2014 г., МРР ще инвестира общо 43 млн. лв. във водния сектор.
Общо 50.170 млн. лв. се разпределят за проекти за изпълнение от Агенция "Пътна инфраструктура". По предложение на областните управители са приоритизирани над 270 км второкласни и третокласни пътни отсечки от републиканската пътна мрежа, които не са били ремонтирани от години и са в изключително лошо състояние. Идентифицираните участъци са с интензивен трафик.
Разпределението на средствата
- по бюджетите на общините - 289 087 061 лв. - таблица 1
- по министерства
* Министерство на регионалното развитие - 50.170 млн. лв., за проекти на АПИ - табл. 2
* Министерство на регионалното развитие - 20 млн. лв. - табл. 3
* Министерството на здравеопазването - 24 млн. лв.
* Министерството на образованието и науката за държавни висши училища - 15 737 516 лв.
* Министерство на младежта и спорта – 20 млн. лв.,
* Министерство на транспорта, информационните технологии и
съобщенията - 15 млн. лв.
* МОСВ - 29 млн. лв.
* Министерство на правосъдието - 30 млн. лв.
* Министерство на инвестиционното проектиране - 6.350 млн. лв.