АДРЕС: закупуването "на зелено" може да се завърне
Няма достатъчна наличност на нови жилища и е въпрос на време те да бъдат изградени. Завръща се купуването "на зелено". Никога жилищата в България не са били по-достъпни - в момента месечната вноска по ипотечен кредит за жилище от 60 кв.м е половин средна работна заплата, преди 2009 г. тя е надвишавала средната работна заплата. Това коментира Георги Павлов, изп. директор на АДРЕС. Около 9% е ръстът на сключените сделки за жилища в страната през 2013 г. Делът на закупените тристайни жилища се е изравнил с този на двустайните апартаменти поради падналите цени и ниските ипотечни лихви. Раздвижването на луксозния сегмент се очаква да е сред тенденциите през 2014 г.
За 2012 г. средната стойност за столичните жилища е 652 евро,
за 2013 продажната цена се е качила до 658 евро на кв.м. Най-разпространеното желание на купувачите е за жилище до 50 000 евро в комуникативен район, очакванията са най-масовото търсене да стане имот до около 55 000 евро, каза Калоян Богданов, маркетинг мениджър на АДРЕС.
Макар по-изгодната позиция да продължава да принадлежи на купувачите, отстъпките стават все по-малко значим фактор за пазара на жилища. Около 33% от сделките са сключени с отстъпка до 2000 евро, една четвърт от имотите са реализирани без отстъпка.
Около 83% от хората търсят имот, за да живеят в него.
Сделките с пари в брой намаляват, но се запазват около 70% от всички при 82% в периода 2009 – 2011 г. Опасенията, че политическата ситуация може да повлияе значително на пазара на недвижими имоти, като цяло не са се сбъднали.
Най-силно присъствие ще имат хората със стабилни доходи и спестени пари в брой. Лихвите по депозитите вероятно ще паднат допълнително, което ще направи покупката на имот предпочитана стъпка. Друга тенденция е свързана с повишаване на броя на сделките с българи, живеещи в чужбина. Банките вече предлагат облекчени условия за тях и те все по-често предпочитат да се възползват от по-високия си доход извън страната в момента, за да купят имот в България.