Развитие на някои проекти за управление на отпадъците

Аксаково: Избират изпълнител и надзор на РСУО в регион Варна
Все още не са приключили процедурите за изпълнител и надзор за регионална система за управление на отпадъците. Поръчката е разделена на два обекта - депо за неопасни отпадъци етап 1 със системи за събиране на инфилтрата и сметищния газ, инсталация за компостиране на зелени отпадъци, за рециклиране на строителни отпадъци, площадкова и довеждаща инфраструктура. Подобектът включва депо за инертни отпадъци – етап 1.
Общата стойност по ОПОС е 34.4 млн. лв.
Благоевград: МОСВ даде зелена светлина за депото за отпадъци в с. Бучино
В началото на януари МОСВ даде зелена светлина за изграждане на регионална система за управление на отпадъците - регион Благоевград, обслужваща общини: Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. В писмо, изпратено до благоевградския кмет д-р Атанас Камбитов, се посочва, че оценката на доклада за въздействие върху околната среда е положителна. От писмото, подписано от министър Искра Михайлова, става ясно, че предложените от общината най-добри налични техники, предвидени за изграждането на депото, също са получили одобрение и могат да бъдат прилагани. Така се удостоверява, че заложените технически методи в бъдещата работа по проекта отговарят на всички стандарти и норми за опазване на околната среда. Регионалната система ще се реализира на площадката на съществуващото сметище в с. Бучино и с. Българчево с площ 106 дка. Прогнозната стойност на проекта е 28.5 млн. лв. Плановете са през 2014 г. да започне изграждането на първата клетка на депото, инсталация за предварително сепариране на отпадъците, съоръжение за компостиране на зелени отпадъци, както и цялата им съпътстваща инфраструктура. Тозди първи етап на проекта ще се финансира от ПУДООС.
Ботевград: Първото завършено депо по "Околна среда" функционира, инсталация за рециклиране в строеж - по ПЧП
Първото регионално депо за битови отпадъци с пари от "Околна среда" от края на 2012 г. обслужва 56 хиляди души от общините Ботевград, Правец и Етрополе. Строителството стартира на 1 декември 2010 г. Проектът е за 17.5 млн. лв., от които по "Околна среда" - 14.5 млн. лв. Общата площ е 130 дка в землището на с. Трудовец. Проектът включва първа клетка на регионално депо за неопасни битови отпадъци. Главен изпълнител е обединение "Инфрастрой" - "Обществено строителство Агробилд", "Енергоремонтстрой", "Пътно поддържане" и "Пътища и съоръжения".
Проектът за регионален център за рециклиране на отпадъци официално стартира на 13 октомври 2011 г. - ПЧП между общината и българско–чешката фирма "Франком" АД на стойност 2 253 306 лева. Новият завод ще рециклират 25 хил. т отпадъци годишно. След изграждането на инсталацията 80% от общото постъпило количество ще се насочват за рециклиране и преработка и само 20% ще отива на депото.
Дупница: Обществени обсъждания за депото край с. Джерман
През май в Джерман, Грамаде, Радловци и Кюстендил се проведоха обществени обсъждания за избора на площадка за регионално депо край с. Джерман. Съоръжението ще се използва от Дупница, Бобов дол, Кюстендил, Невестино, Сапарева баня, Трекляно. Стойността на проекта за регионално депо е около 28 млн. лв.
Перник: Консорциум "Кракра" изпълнява инженеринг на завод за преработка на отпадъците
Строителството на регионална система за управление на отпадъците в кв. "Тева" стартира преди месец. Проектът по "Околна среда" за 21.4 млн. лв. върху 20 декара включва регионално депо за неопасни отпадъци за 1 570 000 куб.м и завод за сепариране и компостиране за 170 населени места от общините Радомир, Брезник, Земен, Ковачевци и Трън.
Консорциум "Трейс Кордеел Перник" изпълнява депото по договор за 8 031 570.43 лева без ДДС за девет месеца.
През изминалата седмица кметът Росица Янакиева подписа договор за инженеринг на завод за преработка на отпадъците с представители на консорциум "Кракра" на стойност 5 210 596 лв. без ДДС и срок за изпълнение 7 месеца.
Панагюрище: Пет консорциума с оферти за изграждане на регионалната система за управление на отпадъците
Пет консорциума, сред които един с португалско участие, кандидатстват за изпълнители на
регионалната система за управление на отпадъците в регион Панагюрище. Офертите се отвориха на 8 януари т.г. и оценката им се очаква да приключи до средата на февруари, съобщиха от община Панагюрище. Прогнозната стойност на поръчката е 12.345 млн. лв. без ДДС.
До 10 февруари е срокът за подаване на оферти в откритата процедура за избор на изпълнител за доставка на машини и оборудване за регионалната система, включително и доставка на съдове и техника за транспортиране на разделно събиране на зелени отпадъци. Стойността на поръчката е до 1.995 млн. лв. без ДДС.
Проектът "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Панагюрище" предвижда изграждане на клетка за битови отпадъци, съоръжение за компостиране на зелени отпадъци, сепарираща инсталация, довеждаща инфраструктура, както и доставката на машини и съоръжения, стационарно и мобилно оборудване. Депото ще е с обем 71 718 куб.м и капацитет 54 025 тона и ще обслужва около 30 хиляди жители от общините Панагюрище и Стрелча. Периодът на експлоатацията му ще е до 2021 г. Договорът за безвъзмездна помощ е на обща стойност 17.3 млн. лв., а срокът за приключване е до края на 2014 г.
Пазарджик: Първа копка на новото депо през лятото
До края на януари ще е готов работният проект за първата клетка на новото регионално депо за неопасни отпадъци на регион Пазарджик. Разработката е възложена на "Баугрунд Институт Книрим" ООД - София. Следващата стъпка е да се стартира процедурата по избор на фирма, която да извърши строителните дейности. Очаква се първата копка да бъде през лятото. Финансирането се осигурява от ПУДООС и ще е на стойност малко под 10 млн. лв.
Разлог: Депо край с. Баня и Долно Драглище
От юли 2012 г. е подписан договор за финансиране с ОПОС с община Разлог за проект за 12.2 млн. лева с общините Банско, Белица и Якоруда. Ще бъдат изградени първа клетка, площадка за компостиране на зелени отпадъци, довеждаща и вътрешна инфраструктура за обслужване на депото. Ще бъдат закупени машини и съоръжения за експлоатация. Системата за управление на отпадъците ще бъде разположена на границата на землищата на селата Баня и Долно Драглище.
Стара Загора: Изграждането на регионалното депо ще започне през 2014 г.
Строежът на регионалната система за управление на отпадъците на регион Стара Загора се забави поради промяна в Закона за горите, която предвижда терен от 220 дка горски фонд от площадката в с. Ракитница да бъде закупен. Заради тази процедура, строителството на депото се очаква да стартира през февруари-март 2014 г.
Екологичният проект се финансира с 52 млн. лв. по ОП "Околна среда", в който основен бенефициент е община Стара Загора, с партньори общините Раднево, Гълъбово, Опан, Чирпан, Братя Даскалови, Казанлък, Гурково, Николаево, Павел баня, Мъглиж и Твърдица.
По проекта ще бъдат изградени четири основни обекта: Регионален център за управление на отпадъците – Стара Загора, и три претоварни станции в Казанлък, Гурково и Гълъбово. Заради обжалвания пред КЗК и ВАС община Стара Загора все още не е финализирала договора с избрания изпълнител ("Иринополис" ДЗЗД, гр. София) на Регионалния център за управление на отпадъците, включващ клетка 1, съпътстваща инфраструктура, ПСОВ за битови води, събирателен център за рециклиране и инсталация за сепариране и закрито компостиране на смесени общински и зелени отпадъци.
За трите претоварни станции поръчките за изпълнители са проведени поотделно от съответните общини: в Казанлък е обединение "ГЕОДЕПО ДИМАС", в Гурково - ДЗЗД "Екосистема Гурково" и в Гълъбово - "Консорциум Гълъбово" ДЗЗД. Строителен надзор на целия проект ще упражнява обединение "Консултантска Инженерна група - Ай Си Консулентен Цивилтехник".
Хасково: Обжалване на поръчките за изпълнител и техническа помощ забавя старта на строителството
Първата копка на Регионална система за управление на отпадъците на общините Хасково, Димитровград и Минерални бани се очаква да бъде направена до края на февруари, когато се очаква да приключат делата във ВАС по обжалване на поръчките за изпълнител и техническа помощ, съобщиха от община Хасково. Спечелилият кандидат за строителство на регионалното депо е ДЗЗД "Хасково Басура", в което участват фирмите "Еко Традекс Груп" АД, "Гимекспорт" АД и "Сити - път" ЕООД. За упражняване на инвеститорски контрол и строителен надзор има сключен договор с "Ен Ар Консулт" ЕООД.
Регионалният център за третиране на неопасни отпадъци в регион Хасково ще бъде изграден в землището на с. Гарваново, община Хасково. Договорът за финансиране по ОПОС беше подписан на 14 януари 2013 г. и е на обща стойност 29.3 млн. лв. Около 154 хил. жители на трите общини ще бъдат обслужвани от новата регионална система, която ще включва регионално депо за неопасни отпадъци, инсталация за сепариране на отпадъците с годишен капацитет 42 076 тона, инсталация за компостиране на зелени отпадъци, пречиствателна станция за отпадни води, довеждаща инфраструктура и др. Ще има и система за улавяне на биогаз, с което ще намали риска от самозапалване и ще подобри безопасността на работа.
Шумен: Функционира модерно депо за неопасни отпадъци
От края на 2012 г. Шумен разполага с модерно депо за битови отпадъци край кв. Дивдядово. Депото бе изградено на два етапа и разполага с три клетки. Клетка 1 се експлоатира в момента. Клетка 2 е в средната част на депото и е разделена на две с площ 28 дка и капацитет 210 232 куб.м и срок за запълване 5 години и 7 месеца. Клетка 3 е с площ 31 дка и капацитет 176 691 куб.м и със срок за запълване 4 г. и 8 месеца. Вторият етап от изграждането на депото се финансира от ПУДООС. В момента община Шумен разглежда варианти за изграждане на инсталации за сепариране на отпадъци, компостиране и др., включително и с ПЧП за постигане на целите, поставени от новия закон за управление на отпадъците.
Ямбол: ВАС се произнесе в полза на община Ямбол по спора за регионалното депо
Върховният административен съд излезе с окончателно решение в полза на община Ямбол и проекта за регионално депо за неопасни отпадъци. С произнасянето си от 13 януари 2014 г. петчленен състав на ВАС отхвърли жалбата на сдружение ДЕН, с която де факто се блокираше стартирането на проекта, в който участват още четири общини - Тунджа, Нова Загора, Сливен и Стралджа. "Това беше справедливото решение, което очаквахме и бяхме убедени, че ще се случи. Формалният опит на тази псевдоекологична организация да провали строителството на новото депо в крайна сметка срещна аргументите на върховните съдии", коментира кметът на Ямбол Георги Славов. Решението на ВАС е категорично – няма и не е имало необходимост да се прави ОВОС за елементите на техническата инфраструктура, тъй като те не съставляват нов етап от строителството на депото. Става дума за охранителен канал, трасе на канализация от стопански двор, трасе на система за движение на инфилтрата, трасе на подземен ел. кабел. Освен това линейните съоръжения не попадат в никаква защитена зона, следователно не съществува вероятност от пряко унищожаване или увреждане на природни местообитания, популации и др., се изтъква още в мотивите на съда.
"Гражданите на Ямбол изпитаха на гърба си ефекта от обжалванията на проекта – и през 2013 г., а и сега - през 2014 плащаме 1 млн. лева отчисления за това, че още нямаме съвременно депо", допълва кметът Георги Славов. Той припомни, че като водеща организация в сдружението на общините, които ще експлоатират новото депо, община Ямбол е направила всичко необходимо, за да защити и подготви за реализация този проект – има избран изпълнител - "Еко Ленд" ДЗЗД с партньори "Водстрой 98" АД и "Пътстрой-92" АД от София, също така строителен надзор и одит. Сега до реалния старт на строителството на депото остава да се минат няколко съгласувателни процедури, които са почти изцяло в компетенциите на Министерството на земеделието и храните, на Областна администрация – Ямбол, и на община "Тунджа".
Две регионални системи за отпадъци се изграждат на територията на Плевенска област
Две регионални системи за отпадъци изграждат на територията на Плевенска област. Регионалната система в Плевен ще обслужва шест общини от областта. Освен Плевен отпадъците си тук ще извозват общините Гулянци, Долни Дъбник, Долна Митрополия, Искър и Пордим. Проектът е на обща стойност 27 795 953,90 лв. и включва изграждането на първа клетка от регионалното депо с капацитет 785 500 хил. тона и период на експлоатация четиринайсет години – от 2014 до 2028 г. Освен клетка за отпадъци системата ще включва сепарираща и компостираща инсталация, както и център за предаване на отпадъци. Изпълнител е ДЗЗД "РСУП – 2013" – гр. Пазарджик", в което влизат фирмите "Строймонтаж" - Пазарджик, "Химремонтстрой", "М-У-Т Унгария" и "Евроасфалт епито еш шолгалто" – Унгария. Договорът за проектиране и строителство с изпълнителя е на стойност 17 549 910 лв. Строителният надзор изпълнява ДЗЗД "Рутекс – АТИ" – София, техническата помощ по проекта е на ДЗЗД "Тенгер 2013" - Шумен.
Теренът, който е отреден за строителство, е с площ 203 дка. С реализацията на първия етап ще бъдат усвоени между 60 и 65% от площадката, а с предвиденото бъдещо разширение - и останалата част от имота. Изпълнението на всички дейности, включени в първия етап от проекта, се предвижда да се реализират в рамките до април 2015 г.
Общата стойност на проекта в Никопол
е 43 170 924 лева, срокът за изпълнението е също април 2015 г. Депото ще обслужва общините Никопол, Белене, Левски, Свищов и Павликени и ще е на площ около 174 дка. Изпълнител на проекта е ДЗЗД "Калипсо", в което участват строителните компании "Водстрой 98" АД и "Енерго Ремонт Строй" АД.
Първият етап от проекта предвижда на площадката в Санадиново да бъдат изградени 1-ва клетка на депо за неопасни отпадъци, комбинирана инсталация за сепариране, съоръжения за компостиране, ПСОВ, сгради за персонала, поддръжката и ежедневните дейности, на вътрешни пътища, обособяване на зона, запазена за съхранение на почвата и бъдещото разширяване на площадката, зелени площи, изграждане на довеждаща техническа инфраструктура до площадката на регионалната система - ВиК, електроснабдяване, довеждащ път.
Поради голямата отдалеченост на община Павликени, проектът предвижда изграждането на площадка за предварителна обработка на отпадъци и претоварване в превозни средства за дълги разстояния. Площадката е разположена югозападно от съществуващо общинско депо на град Павликени и заема обща площ 10 328 дка.
30.6 млн. лв. за изграждането на Регионална система за управление на отпадъците за регион Велико Търново
Община Велико Търново ще получи безвъзмездна финансова помощ от 30,6 млн. лв. за изграждането на Регионална система за управление на отпадъците за регион Велико Търново. Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, кметовете на община Велико Търново Даниел Панов и на община Горна Оряховица Добромир Добрев, който е и председател на управителния съвет на сдружение "За чисти селища" подписаха на 15 януари договор за предоставяне на средствата. Общата стойност на проекта е 33.5 млн. лв. и се финансира от оперативна програма "Околна среда".
"Този проект е жизненоважен за нашия регион и нашите общини. С пълната подкрепа на Министерството на околната среда и водите се надяваме от последни да станем първи и бързо да се включим в сроковете на изпълнение", каза кметът на община Горна Оряховица.
Проектът включва изграждане на първа клетка за депониране с капацитет за 173 776 хил. тона отпадъци годишно. Ще бъде изградена и инсталация за механично третиране на отпадъците с капацитет 50 хил. тона годишно, както и за компостиране с капацитет от 28 хил. тона годишно. Общият капацитет на депото ще бъде 673 359 тона годишно и ще обслужва около 175 хиляди души от 279 населени места. Партньори по проекта за изграждане на регионалната система за управление на отпадъците в регион Велико Търново са общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица, както и сдружение "За чисти селища".
Нова процедура, която е в ход, ще определи изпълнителя на депото в Луковит
В началото на декември община Луковит рестартира поръчката за изграждане на Регионален център за управление на отпадъци - гр. Луковит, след като първоначално обявената бе прекратена. Прогнозната стойност не е посочена в обявлението.
Поръчката включва изграждане на първа клетка на регионалното депо за общински отпадъци, на приемна зона, състояща се от КПП, административна сграда, електронна везна и портален монитор, изграждане на общински център за рециклиране, на пречиствателна станция за инфилтрат, инсталация за компостиране на зелени отпадъци, изграждане на гараж – работилница, инсталация за измиване на гуми, навес за верижни машини, вътрешната инфраструктура.
Проектът "Изграждане на Регионална система за управление на отпадъците за регион Луковит" се финансира по ОП "Околна среда".
Община Габрово обяви поръчка за комплексна доставка по проекта си за регионална система за отпадъци
Поръчката е за доставка и монтаж на оборудване по проект "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Габрово" по ОП "Околна среда", включващо комплексна доставка на един брой инсталация за изгаряне на депониен газ. Прогнозната й стойност е 146 000 лв. без ДДС. Крайният срок за изпълнението й е 31 март 2014 г.
До 24 януари се получава документацията за участие, оферти се приемат до 3 февруари включително.
В края на миналата година бяха подписани четири договора за доставки и монтаж на оборудване по проекта. Регионалната система за управление на отпадъците да бъде въведена в експлоатация предсрочно до края на 2014 г. е желанието на кметовете на Габрово и Трявна.
Проектът се реализира по оперативна програма "Околна среда" и общата му стойност е 26 235 646.30 лв. без ДДС.
Община Ловеч възложи актуализация на проекта за депото
В края на миналата година община Ловеч възложи актуализация на проект "Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Ловеч, Летница и Угърчин" за Регионална система за третиране на неопасни битови, строителни и растителни отпадъци". Изпълнител е "Баугрунд Институт Книрим" ООД. Стойността на договора е 165 540 лв. с ДДС.
Актуализацията на проекта е необходима, за да бъдат включени допълнителните съоръжения, с което ще бъде изградена цялостна система за третиране на отпадъците съгласно съществуващите в момента нормативи. Проектирането на допълнителните съоръжения ще бъде на основата на данни от действащия проект и ще засегне проектираните площ за депониране, дренажна система; ВиК система, газова система и др. елементи на обекта. Това налага цялостна актуализация на проекта включваща проектиране на допълнителните съоръжения и преработка на съществуващото проектно решение.
"Баугрунд Институт – Книрим" ЕООД са изработили проекта за "Депо за твърди битови отпадъци, община Ловеч"., променено по силата на нормативната уредба в "Регионално депо за неопaсни отпадъци за общините Ловеч, Летница и Угърчин" – I ви етап. С решение на общото събрание на Регионално сдружение в областта на отпадъците между общините Ловеч, Летница и Угърчин през 2010 г. е определена необходимостта от изграждане към Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Ловеч, Летница и Угърчин на допълнителни съоръжения за третиране на отпадъци – сепарираща инсталация; компостираща инсталация и площадка за строителни отпадъци.