Изтича преходният период по еврокодовете
Проведе се конференция с международно участие "Проектиране съгласно конструктивна система Еврокодове в българската строителна практика"

До няколко месеца изтича преходният период за едновременно прилагане на националните системи и на еврокодовете при проектиране на строителни конструкции. Това е първата международна конференция по еврокодовете предвид нарастващото им значение, заяви проф. д-р инж. Йордан Милев при откриването на форума.
Участниците бяха поздравени от Пламен Попов, председател на национална професионална секция "Конструкции на сгради и съоръжения", организатор на форума в партньорство с Университета по архитектура, строителство и геодезия. Поздравление от името на Министерството на инвестиционното проектиране отправи Виолета Ангелиева, директор на дирекция "Технически правила и норми" в Министерството на инвестиционното проектиране.
Тази конференция с международно участие е една възможност да сверим часовниците си с другите държави. Учебните програми у нас вече са променени, тази година завършва първият випуск, изучавал само еврокодовете, подчерта инж. Стефан Кинарев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
Доц. д-р инж. Богомил Петров, зам.-ректор на УАСГ, припомни как преди десетина години по подобен начин са въвеждани първите хармонизирани стандарти за строителните продукти. Променя се подходът - от стриктно прилагане на норми към подход на анализ и избор на най-добрата възможност.
По въвеждане на националните параметри по еврокодовете България е в средата сред европейските държави, подчерта Силвия Димова, експерт от Европейската лаборатория за конструктивно оценяване към JRC - структура в рамките на ЕК. Чехия ги е въвела 100%, Ирландия - 99.5%, Норвегия - 94.9%, Румъния - 92.3%, Словения - 88.8%.
Към 2013 г. всички 58 части на еврокодовете и националните приложения са публикувани на български език. С Наредба РД-02-20-19 от 29 декември 2011 г. са опредени условията и редът за проектиране на строителните конструкции на строежите чрез прилагане на еврокодовете с преходен период от две години на възможното прилагане на българските норми или на еврокодовете, но не едновременно, съобщиха инж. Виолета Ангелиева и инж. Ирен Дабижева, директор на Българския институт за стандартизация.
Конференцията в два дни включваше участието на международно известни специалисти като проф. Федерико Мацолани, проф. Петър Файфър, проф. Йоанис Вайас, проф. Дан Дубина, проф. Луис Каладо, които представиха проектирането съгласно евкодовете в различни национални практики. Беше представена историята на българските норми за стоманени и стоманобетонни конструкции, нормите за фундиране и за сеизмично изследване и прехода към еврокодовете, в отделни изказвания детайлно бяха сравнени действащите български норми с отделните еврокодове.