Промени в наредбата за топлоснабдяване гарантират по-коректни сметки за парно

Пакет от четири основни групи мерки във връзка с решението на казуса "Топлофикация София" предложи Столична община след среща на столичния кмет Йорданка Фандъкова и министъра на икономиката Асен Василев.
Тези мерки са резултат от анализа и предложенията, дадени от експертната група, която работи към общината и са следствие на нейния междинен доклад, представен преди седмица.
Предложенията на Столична община са за нормативни промени, за да се гарантира реален отчет на ежемесечното потребление и по-справедливо и точно разпределение на топлинната енергия.
Целта е те да влязат като промени в наредбата за топлоснабдяване, издадена от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Анализите на експертите са показали три основни фактора, които оказват съществено влияние върху формирането на сметките: определянето на количеството топлина за подгряване на топлата вода, делът на сградната инсталация и прогнозният дял за отопление.
Работна група от експерти от Техническия университет, представители на потребителски и граждански организации предлага технически решения за по-справедливо и по-прецизно измерване на тези показатели.
Първата мярка е свързана с отделяне на сметките за топла вода от сметките за отопление с възможност да се монтират топломери в абонатните станции, които да отчитат точното количество потребена топла вода.
Според сега действащата наредба количеството за битова гореща вода не се измерва, а се определя на база специфичен разход на топлина за загряване на 1 куб. метър студена вода.
Второто предложение е свързано с промяна на дела за изчисляване на сградната инсталация. В момента този дял се изчислява по формула, която обаче не работи добре, ако в сградата има жилища с изключени абонати и уреди.
Предлага се да се дадат три възможности за избор от етажната собственост:
делът на сградна инсталация да е твърдо определен процент от месечно потребената топлинна енергия (до 25-30 на сто).
Да се изчислява от експерти за всяка отделна сграда, като изчисленото количество топлина да се приспада от месечното количество топлина за отопление и да се разделя между собствениците, според притежаваните от тях идеални части.
Да се измерва от експерти за всяка отделна сграда и да се приспада от месечното количество топлина за отопление.
Трето – премахване на прогнозния дял за отопление. Идеята е да се даде възможност на хората да отчитат ежемесечно потреблението, като това не е свързано със закупуване на нови уреди за отчитане.
Четвъртото предложение е създаване на възможност за подписване на индивидуални договори при сгради с хоризонтална инсталация, като делът за сградна инсталация се изчислява и заплаща както всички други общи разходи за етажната собственост.
Очакванията са от следващия отоплителен сезон тези мерки да влязат в сила.
Конкретният резултат от срещата между столичния кмет и министър Василев е обещанието още днес да се сформира работна група към министерството, в която ще бъдат поканени представители на общината и общинския съвет.
Министър Василев се ангажира с максимално кратки срокове за вземане на конкретни решения, свързани с промените в наредбата и решаване на проблемите в "Топлофикация София".
28 март е срокът, в който топлофикационното дружество трябва да предложи промени в общите условия, които да гарантират изпълнение на решението на общинския съвет.
Към документите, които кметът Фандъкова е внесла в министерството, е и цяластната документация, свързана с вътрешния одит на топлофикационното дружество, одитът от Сметната палата и други институции, както и списък с инвестиционнтите проекти, заявени от дружеството.