Отмяна на лихвите върху прогнозните сметки за топлинна енергия

Трябва да отпадне лихвата върху прогнозните сметки за топлоснабдяването. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова след среща в сряда на представители на общината и Столичния общински съвет с потребителски организации по повод промените в начина на отчитане на топлоенергията от общинското дружество "Топлофикация – София".
"Всички се обединихме около това да не се плащат лихви върху прогнозни сметки, т. е., преди да извърши проверка в края на отоплителния сезон, топлинният счетоводител не би трябвало да начислява лихва върху отчетените досега и неплатени суми."
В началото на миналата седмица кметът възложи междинни отчети в сгради, собствениците на които са заявили такова желание. Целта е да се покажат доколко прогнозните сметки се доближават или не до реалното потребление на топлоенергия от битовите абонати.
Искам сметките да станат ясни и разбираеми за хората, и дори всеки да може да преценява какво количество потребява, акцентира Фандъкова.
"Договорите между "Топлофикация – София" и топлинните счетоводители подлежат на сериозен контрол и ревизия, за да сме сигурни, че това са реалните числа, закани се кметът. "Ще изискваме да се направи анализ и разчет на ценообразуването от страна на счетоводителите."
Промените в договорите с топлинните счетоводители ще заложат на отчитане на потреблението два пъти в годината, както и установяване на всички възможности за ежемесечен отчет, включително и идеи за самоотчет.
"Искам да има десетократно по-високи санкции за неизпълнение на топлинните счетоводители, същевременно да се осъществява много ясна комуникация между тях и клиентите, включително обучение и анализ за намаляване на разходите за отопление в сградите."
Ще има по-високи санкции за завишени сметки, каза кметът на София. В момента 500 лв. е максималната глоба.
Създаде се експертна група от учени, представители на потребителите и домоуправители,
ръководена от проф. Никола Калоянов от Технически университет – София. Тя ще направи цялостен анализ на работата с клиенти на топлофикационното дружество и възможностите за подобряване на качеството за централизираното топлоснабдяване в София.
До два месеца проверката й трябва да приключи, като първият междинен доклад ще бъде готов до 2 седмици.
Искаме да бъдат предложени краткосрочни мерки и да се вземат решения, включително от общинския съвет, допълни кметът.
"Днешната среща е резултат на усилията, които в последния месец Столичната община полага, за да може "Топлофикация – София" и топлинните счетоводители да си вършат по-добре работата.
Ще анализираме абонатните станции, работата на системите и начинът на отчитане в многофамилните сгради Проф. д-р инж. Никола Калоянов – ръководител на Центъра за енергийни анализи при Техническия университет – София Ще направим анализ в три направления: съществуващо положение, ефективност на разпределението на топлоенергия при крайния потребител и ефективност на производството на топлина спрямо разпределението, както и начинът, по който се прави дяловото разпределение. По този начин се обхващат всички страни и участници в процеса на централизирано топлоснабдяване, обясни проф. Калоянов. Ще анализираме абонатните станции и работата на системите в тях, както и начинът на отчитане. Приоритетно ще е крайното потребление в многофамилните сгради. След това ще се прави анализ и на публичните сгради. Проблемът на топлоснабдяване в жилищните и обществените сгради е различен, обясни специалистът. При многофамилните сгради той е в отчитането и разпределението на енергията. В цяла Европа се прави подялово разпределение с помощта на уреди за дялово разпределение. Това, което ние трябва да направим, е да регламентираме по-добри правила, за да има по-съвестно отношение на всеки потребител при отчитане на топлоенергията. А в момента има много възможности за манипулиране. В работата си ще разчитаме на собствен опит, но ще заимстваме и част от европейската практика, най-вече немски опит, в областта на сградните инсталации, допълни проф. Калоянов. |
Искаме прилагане на по-ефективни методи срещу кражбите на топлина Богомил Николов – председател на асоциация "Активни потребители" Ние искаме съдействие от общината за прилагане на по-ефективни методи срещу кражбите на топлинна енергия, заяви Богомил Николов от името на потребителите. "Може би не е възможно за всяка една кражба да се намерят доказателства, но същевременно има много кражби, за които има доказателства, но не и наложена глоба." Криминализирането на този проблем не е необходимо, смята той. Законът предвижда глоба от 1000 до 5000 лв., която е достатъчна спирачка, стига да се прилага ефективно. "В момента има блокове, в които кражбите са огромни, а ощетени съседи плащат сметките на съседите си." Друг проблем, по който ще се търси решение, е давността на сметките. В момента човек не може да плати сметките си за последните три години например, защото внесените суми автоматично се приспадат от най-старите задължения. |