За трета година "София диша" през август
В почивните дни на август за трети път ще се проведе инициативата "София диша". Проектът се реализира в партньорство със Столична община и в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019.
В четири поредни недели четири софийски улици ще се превърнат в арена на творчеството.
Домакин на първата седмица под мотото "За сцената и хората", посветена на сценичните изкуства, е улица "Цар Иван Шишман".
В програмата ще бъдат представени няколко филма, сред които лентата на режисьора Ивайло Минов "Обедна почивка" и "Коварна игра" на младия режисьор Мартин Райковски. Ще бъде показан и един наистина софийски филм – "Кой е този град?" на Мария Аверина, който ще се излъчи в 21.00 часа в градинката на църквата "Св. Седмочисленици".
Театърът и неговите разновидности също ще бъдат част от програмата на фестивала на 5 август. Актьорът Мирослав Симеонов ще представи монолог "Ситуацията по софийските улици и категории шофьори", актрисата Диана Милушева и хореографът Валери Кирилов ще изиграят "Моноспектакъл на една идея", а актьорите от "Ха-ха-ха Импро театър" също ще участват със свои импровизации.
Фестивалът се допълва и от състезание за най-бързия човек на България, танцова формация "Софистик-живо" ще покаже улични танци, хип хоп танци и уъркшоп за сценични облекла, в който всеки ще може да се включи.
Друга интересна инициатива е подготвена от сдружение "Фабрика за идеи" – Дървото на идеите ще порасне за един ден на улицата, а "градски игри" ще забавляват посетителите с утопични, но реализуеми мисии.
Емил Джасим от "Център за образователни инициативи" ще представи проекта "Повишаване на информираността по отношение на земетресения и справяне с детските емоции" и "Глътка въздух за образованието".
На 12 август "София диша" се мести на ул. "Ангел Кънчев", на 19 август - на ул. "Пиротска", а на 26 август - на площад "Независимост" (Ларгото).