През следващия програмен период европрограмите ще са с една по-малко
На вчерашното си заседание правителството одобри списък с тематични цели, които да бъдат включени в Договора за партньорство на България, за програмния период 2014-2020 г., списък с програми и водещо ведомство за разработването на всяка програма.
Със сливането на "Административен капацитет" и "Техническа помощ" програмите през следващия програмен период стават седем. Новата програма ще се казва "Техническа помощ и административен капацитет" и ще бъде управлявана от Министерски съвет. В момента управляващ орган на "Административен капацитет" е Министерството на финансите, а "Техническа помощ" е на подчинение на министъра по усвояване на еврофондовете.
Настоящата програма "Конкурентноспособност" ще се нарича "Иновации и предприемачество", а програма "Транспорт" става "Транспортна инфраструктура", като към нея ще преминат ремонтите на второкласни и третокласни пътища, които сега се финансират със средства от оперативна програма "Регионално развитие".
"Регионално развитие", "Околна среда" и "Човешки ресурси" запазват имената си и остават на подчинение на същите министерства, които ги управляват и в момента.
Запазват се и двете земеделски програми – за развитие на селските райони и за морско дело и рибарство.
Това решение на правителството е първата стъпка към процеса на програмиране на средствата от Европейския съюз за България за следващия програмен период, посочват от правителствената информационна служба.
С одобряването на документа стартира дейността на работната група за разработване на Договора за партньорство на България за програмния период 2014 - 2020 г., както и за създаването на тематични работни групи за изготвяне на отделните програми.
България ще може да разчита на около 17 млрд. лева безвъзмездна помощ от кохезионния и структурните фондове на ЕС, а заедно с националното съфинансиране средствата ще надхвърлят 20 млрд. лв. Това е с около 4.5 млрд. лева повече спрямо настоящия програмен период.