Плевнелиев: Приоритетите на стратегията "България 2020" ще се разработят през тази година

Националната програма за развитие "България 2020", мерки в подкрепа на икономиката, растежа и заетостта, енергийна ефективност и диверсификация, реформи през 2012 г. Това са сновните теми, които открои Росен Плевнелиев в първото си обръщение като президент към Народното събрание.
Държавният глава отбеляза, че през тази година предстои да бъдат разработени приоритетите по програма 2020. Това ще стане след широки консултации и консенсус в търсене на гаранции за надпартийност.
Стратегията "България 2020" ще бъде реална и така правителството ще получи силен коз при оформянето както на бюджетната рамка за догодина, така и при преговорите за следващия бюджетен период на ЕС 2014 - 2020 година, смята Росен Плевнелиев.
В икономиката политическите сили са посочили като приоритет стимулиране на инвестициите, политиката за повишаване на доходите, изработване на иновативни политики.
Очакваният за тази година икономически растеж от 1,4 процента е нисък и затова, по думите на президента, трябва да се помогне на малкия и средния бизнес да получава по-бързо и лесно кредитиране и експортно застраховане.
Плевнелиев посочи, че общо е било и мнението за спешни мерки за борба с младежката безработица. Според него трябва да има програми за предприемачество, които да позволят на младите хора да реализират собствен бизнес и да се улесни достъпът до финансиране на стартиращите предприемачи.
Надявам се да видя възможност за реализация на мерки за преодоляване на младежката безработица в бюджет 2012 г., посочи държавният глава.
Президентът посочи като приоритет и енергийната ефективност. България е европейски шампион по пилеене на енергия, коментира той. По думите му инвестициите в енергийната ефективност ще бъдат много ефективни и освен че създават десетки хиляди работни места, правят уютни градовете и намаляват сметките на гражданите.
Той отбеляза също, че чрез национална програма за енергийна ефективност ще се търсят резултати за всички българи, а не само за влиятелни хора в енергетиката.
Консенсус има и за необходимостта от диверсификация на енергийните източници. Не бива да сме зависими само от един източник на енергия и една тръба и трябва да ускорим процеса по изграждане на газови връзки със съседите си, отбеляза Плевнелиев. Той определи като правилно взетото от правителството и потвърдено от парламента решение да не се строи АЕЦ" Белене" и отбеляза, че този проект не е бил финансово обезпечен, нито е имало осигурен пазар за електроенергията.
Плевнелиев спомена като приоритет и научните изследвания и посочи, че са необходими нови модели на финансиране на иновациите и научните разработки.
Науката трябва да има връзки с пазара, трябва да се насърчават частните фирми да работят с изобретатели и учени, посочи държавният глава.
Президентът заяви, че в рамките на политическите консултации са били обсъдени реформите в националната сигурност, в системата за правораздаване, администрацията и водния сектор.
По темата за Шенген държавният глава отбеляза, че правителството и институциите са положили много усилия и вече сме на финалната права. Нека си пожелаем успешно присъединяване към Шенгенското пространство през 2012 г., посочи той.
Росен Плевнелиев смята, че административната реформа не може да приключи без електронно правителство и посочи, че то трябва да е не по-малък приоритет от магистралите. Според него то е силна антикорупционна мярка и облекчава условията за инвестиции в страната.
Той е уверен, че българите ще повярват отново в държавата си, когато чакането пред гишето се замени с електронни услуги.
Важен сектор, който трябва да бъде реформиран, е и водният, отчете държавният глава. Изводът от разговорите с партиите е, че на страната ни е необходима цялостна обща стратегия за сектора, каза президентът, но подчерта, че преустройството не трябва да бъде самоцелно, в контекста на нещастието в село Бисер, а за да бъдат създадени условия за привличане на инвестиции, както във водния сектор, така и в енергетиката.