Президентът Росен Плевнелиев заложи на икономиката
"Ако искаме да съградим, нека го направим заедно". С тези думи Росен Плевнелиев завърши първата си официална реч като президент, продължила 37 минути.
Днес той и Маргарита Попова положиха клетви като президент и вицепрезидент на България.
Новият президент декларира, че ще отстоява надпартийността на институцията, няма да забравя поетите ангажименти и не се страхува да поема нови.
Основен акцент в речта му бе икономическата политика, която трябва да превърне България в "среднобогата европейска държава" през следващите осем години.
Плевнелиев заяви, че поема президентството в тежък момент - на поредната циклична икономическа криза. Кризата обаче е не само заплаха, тя е и възможност, от нашите действия зависи как ще изглежда страната след десет години, смята новият президент.
В речта си той очерта своята визия за развитието на страната до 2020 г. България не може да започва всеки път отново, търсенето на обединение е конституционният приоритет на президента. Според Плевнелиев трябва да има съгласие около дългосрочна програма за икономически растеж и развитие на нацията.
"Моята кауза е България да се превърне в среднобогата европейска държава, в която народът живее достойно, а младите хора остават тук и виждат перспектива за развитие."
Въпреки трудностите не можем и не бива да мислим за оцеляване, а за растеж, това трябва да е стратегическата цел на нацията до 2020 г., посочи новият държавен глава. Неговите цели са през 2020 г. корупцията и източването на Националната здравно-осигурителна каса да са невъзможни. България да е символ на печеливш качествен туризъм, а поне половината от хората, които в момента живеят в панелки, да живеят в обновени квартали.
Целите са високи и, за да ги постигнем, трябва да повярваме, че можем повече, заяви още Плевнелиев.
Той посочи, че България е станала символ на фискална дисциплина и единствената държава с повишен рейтинг по време на криза, и това се е случило благодарение на усилията на няколко правителства.
Имаме стабилност и трябва да работим за растеж, добави президентът. Затова според него трябва да се създадат предпоставки за заетост и инвестиции, за по-достъпно финансиране на малките и средните предприятия, за борба със сивата икономика. Трябва да се научим и да печелим от постиженията си в образованието и иновациите, посочи Плевнелиев.
Още по темата четете в Dnevnik.bg и в Капитал Daily.