Над 50 организации участват в Софийската седмица на мобилността

Столична община съвместно с Министерството на околната среда и водите и 50 организации партньори за втора поредна година участват в Европейската седмица на мобилността, която се провежда между 16 и 22 септември.
На 22 септември през деня ще бъде спряно движението на превозни средства в центъра на София, заради инициативата от Европейската седмица на мобилността, в която 22 септември е обявен за ден без автомобили. От 9.00 ч. до 19.00 ч. ще бъде забранено влизането на превозни средства в зоната, ограничена от бул. "Княз Ал. Дондуков", ул. "11 август", ул. "Врабча", бул. "В. Левски", ул. "Аксаков", ул. "6 септември", ул. "Ген. Гурко", ул. "Леге", ул. "Позитано", бул. "Витоша". В зоната ще се движат само тролейбусите по линия номер 9. От 11.30 ч. до 12.00 ч. ще се състои велосипедно шествие по маршрут: НДК, бул. "В. Левски", ул. "Г. С. Раковски", бул. "Цар Освободител", до пл. "Народно събрание". |
"През 2011 г. в организирането на събитието се включват над 50 организации, двойно повече в сравнение с 2010 г., съобщи Мария Бояджийска, заместник-кмет по екологията на Столична община.
Седмичната програма на Европейската седмица на мобилността в София е изключително динамична и разнообразна и ще предостави на обществото в голяма доза информация и разяснения относно важността и целите на инициативата. Тя ще бъде актуализирана ежедневно на интернет сайта на събитието.
През цялата седмица фокусът ще бъде насочен към алтернативната мобилност и ще се насърчава ходенето пеша и използването на велосипеди.
Ще се предлага услугата "Вело ескорт" - всеки, който желае ще получи придружител, който да му покаже подходящ маршрут, по който да стигне до работното си място със собствения си велосипед.
Седмичната програма започва с инициативата Park(ing) day, организирана от фондация "Кредо Бонум" като временно ще бъдат преобразени съществуващите паркоместа и атрактивни обществени пространства.
На вниманието на всички желаещи да се включат в инициативата ще бъдат предоставени образователни програми, като "Открита класна стая" в Южния парк, презентации от 9 столични училища, демонстрации за правилното придвижване с велосипеди от деца, английски език на улицата за деца, информационни щандове от Екологично сдружение за Земята, Зелените рицари и Велоеволюцията.
Предвидени са интерактивни игри и опознавателни пешеходни турове на културни исторически забележителности, културни събития на открито, като арт уъркшоп от фондация "АртЕкоСвят", Ретро София Фест, ще бъде представена и изложбата "София преди синята зона", която показва фотографии от Стара София, както и много демонстрации на алтернативни начини за предвижване.
Най-атрактивната част от седмицата посветена на мобилността е събитието "Град без коли", в което всички градове включили се в инициативата, определят райони, предназначени само за пешеходци, колоездачи и публичния транспорт за целия ден.
Тази година на 22 септември велошествието ще започне от НДК, ще премине по бул. "Васил Левски", по ул." Георги С. Раковски" и ще завърши на площад Народно събрание, от където официално ще се даде старт на Деня без автомобили за централната част на София, съобщи Иво Делин, председател на управителния съвет на Сдружение "Велоеволюция".
За първи път в Софийската седмица на мобилността ще има международно участие. На 22 септември ще пристигнат в София млади хора от България и Македония, участвали в различни екологични инициативи. Събитието се организира от Асоциация за развитие на София и институт "Разум".
В инициативата ще се включи и италианското посолство и посланикът нта Италия Стефано Бенацо.
Европейската седмица на мобилността (ЕСМ) е годишна кампания за устойчива градска мобилност, организирана от Европейския организационен секретариат с политическата и финансовата подкрепа на главните дирекции "Околна среда" и "Транспорт" на Европейската комисия.
Целта на кампанията, която продължава от 16 до 22 септември всяка година, е да окуражи европейските местни власти да въведат и популяризират мерките за устойчив транспорт и да се поканят всички граждани да се възползват от всички алтернативи на автомобила.
Кулминацията на тази седмица е събитието "Град без коли!", в което всички участващи градове определят няколко района, предназначени само за пешеходци, колоездачи и публичния транспорт за целия ден.
От въвеждането й през 2002 г., въздействието на ЕСМ постепенно расте, както в Европа, така и по целия свят. През 2010 г. рекордният брой от 2221 града, представляващи около 227 милиона европейци, официално бяха регистрирани в кампанията.
Бяха изпълнени общо 7506 постоянни мерки, които бяха основно фокусирани върху инфраструктурата, свързана с колоездачите и пешеходците, регулирането на трафика, подобряването на достъпа до транспорт и популяризиране на устойчивото поведение на пътя.