Капитал 100: Приходите на най-големите компании са се увеличили
Общите приходи на стоте най-големи български компании са се повишили с 16% през 2010 г., показва класацията "Капитал 100".
За поредна година лидер е "Лукойл Нефтохим" с приходи за 5.46 млрд. лв., следван от "Лукойл България", а на трето място излиза медодобивният комбинат в Пирдоп "Аурубис", който измества Националната електрическа компания.
Топ 5 Компания - приходи 1. Лукойл Нефтохим - 5.46 млрд. лв. 2. Лукойл България - 3.35 млрд. лв. 3. Аурубис България - 3.21 млрд. лв. 4. НЕК - 3.08 млрд. лв. 5. ОМВ България - 1.62 млрд. лв. |
Една от причините за по-високите им резултати е ръстът в цените на петрола и медта, отбелязва вестник "Дневник".
Основният фактор за подобряване на резултатите на повечето компании в петото издание на класацията на "Капитал" обаче е износът. През миналата година той скочи с 33%, като в повечето сектори отбеляза ръст и в количествено отношение.
В групата на износителите са основно металургични заводи, машиностроителни предприятия, търговци на зърно и компании за международен транспорт. Така 2010 г. за компаниите в "Капитал 100" изглежда по-добра спрямо предходната, когато доста от тях свиваха продажбите си.
В топ десет влизат и два от мобилните оператори в страната - "Мобилтел" и "Българска телекомуникационна компания" (БТК). БТК се представя по-силно с над 6% ръст на приходите, докато конкурентите "Мобилтел" и "Космо България мобайл" свиват постъпленията си с над 8%.
Извън разместванията при най-големите в стотицата се завръщат някои пострадали, а сега възстановили се от кризата предприятия като производителя на акумулатори "Монбат", на торове "Неохим", на цветни метали ОЦК, германското предприятие за автомобилни кабели "СЕ Борднетце" - Бургас, транспортната компания СОМАТ и др.
Останалите нови членове на клуба на големите са чужди компании с поделения, които са отскоро в страната или са разширили бизнеса си през 2010 г. Такива са ритейл веригата Carrefour, японският производител на кабели за автомобили "Язаки" - Ямбол, търговецът на медни отпадъци "Копервалиус" (част от гръцката индустриална група Viohalco).
Заради многото спечелени държавни инфраструктурни поръчки в "Капитал 100" влиза и "Трейс груп холд".