Заработи най-модерната електроцентрала "AES Гълъбово"
Премиерът Бойко Борисов, посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, президентът на AES Пол Ханрахан и изпълнителният директор на AES България Питър Литгоу прерязаха лентата на новата топлоцентрала "AES Гълъбово", която с годишно производство от 4.7 млрд. КВтч ще допринесе за укрепването на енергийния сектор и повишаване на енергийната независимост на страната.
От първата й копка на 6 юни 2006 г. до момента са инвестирани над 1.3 млрд. евро, което я прави най-големият инвестиционен проект в България през последните 20 години.
Финансирането на изграждането на новата електроцентрала е осигурено от консорциум от 29 местни и международни банки, основните от които са Европейската банка за възстановяване и развитие, BNP, ING и Credit Agricole CIB, който осигурява 70 на сто от инвестициите, а останалите 30 на сто са собствени средства на AES.
Централата с нетна мощност от 600 МВ ще изкупува около 30% от продукцията на Мини "Марица Изток" и ще осигурява около 9% от инсталираната енергийна мощност на страната. Произведената електроенергия ще се продава на Националната електрическа компания по силата на 15-годишен договор за изкупуване.
Първоначалната нетна мощност от 420 МВ при започването на търговска експлоатация ще бъде постепенно увеличавана до 500 МВ през лятото на 2011 г. и ще достигне до пълните проектни 600 MВ до края на годината.
Централата е от нов тип, без комин, с два кулови барабанни котела с директно прахово изгаряне на лигнитни въглища, всеки с височина от 96 м. Оборудването е най-съвременното и отговаря на всички европейски изисквания за безопасност и екологичност.
Производителността на един котел ще е 1016.4 тона пара на час, налягане 170 бара и температура 540 градуса. Блоковете разполагат със сероочистващи инсталации.
Централата разполага със собствено съоръжение за депониране на отпадъците (инвестицията е на стойност 93 млн. евро), което ще отвежда и депонира отпадъчните продукти, генерирани от работата на централата по екологично най-безопасните стандарти на индустрията.
Освен че допринася за икономическото оживление и за устойчивото развитие на региона, AES инвестира и в различни социални и екологични инициативи чрез програмата си за корпоративна социална отговорност.
По време на изграждането на проекта бяха създадени средно 2000 работни места на месец и бе оказана подкрепа на местния бизнес чрез договори с 400 български подизпълнители, се посочва още в съобщението на компанията.
Новата електроцентралата осигурява около 360 постоянни работни места и още около 2400 допълнителни работни места в секторите на доставчиците.