Португалски архитект получи тазгодишната награда "Прицкер"

Португалският архитект Едуарду Соуто де Моура е носителят на тазгодишната награда "Прицкер".
Откакто прави самостоятелна фирма през 1980 година Соуто де Моура е създал над 60 проекта, повечето в родната Португалия, но също така и в Испания, Италия, Германия, Великобритания и Швейцария.
Сред по-известните му постижения в Португалия са стадионът в Брага, кулата "Бурго" в Порто, превърнатият в хотел манастир "Санта Мария де Буро" в Амареш, метрото на Порто, музеят "Паула Рего" в Кашкаиш, както и няколко търговски центъра, училища, галерии, къщи и кино.
"През последните 3 години Едуардо Соуто де Моура създаде поредица от произведения, емблематични за съвременността ни, но и носещи ехото на архитектурните традиции.
Неговите сгради имат уникална способност за съчетават наглед несъвместими характеристики - сила и умереност, перчене и финес, публичност и интимност", заяви лорд Питър Палумбо, председател на журито.
Специалистите коментират, че в творчеството на португалеца се открива влиянието на семплия дизайн на Мийс ван дер Рое с характерните му ъгловати форми, изработени от гранит, дърво, мрамор, тухли, стомана, бетон и понякога оцветени в изненадващи краски.
Прицкер е годишна архитектурна награда, която се връчвана от фондация "Хаят". Присъжда се на действащи архитекти, чиито работи демонстрират талант, широк кръгозор и отговорност, които имат значителни постижения в изграждането на естетическа заобикаляща ни среда посредством изкуството на архитектурата и в съгласие с принципите за хуманност.
Наградата е основана от Джей А. Прицкер и съпругата му Синди и се финансира от фамилията Прицкер. Смятана е за един от най-престижните световни призове за архитектура и често я наричат "Архитектурен Нобел".
Лауреатите получават почетна грамота и парична сума в размер на 100 000 долара.
Първият отличен е американецът Филип Джонсън през 1979 г.
Само две жени са притежатели на приза: Заха Хадид, която го получава през 2004 година, и Кадзуо Седжима, носител през 2010 г. Най-младият лауреат е французинът Кристиян де Портзампарк, който в годината на награждаването си е на 50 години.
За втори път отличието отива при португалец, първият поргугалски лауреат е Алваро Сиза през 1992 година.