Експерти от 8 страни обсъждаха в София новите мерки за мобилност на пазара на труда

Всички страни в една или друга степен залагат средства в социалните си бюджети за редица насърчителни режими на заетост по отношение на рисковите групи на пазара на труда – младежите, незаетите лица над 50-годишна възраст и продължително безработните.
Това е един от основните изводи от Петата експертна и шеста мениджърска конференция на обществените служби по заетостта на страните от Югоизточна Европа (WAPES), която бе организирана от Агенцията по заетостта съвместно с МТСП на 27 и 28 май.
Участниците във форума изтъкнаха и нуждата от повече квалифициран персонал, който да обгрижва, консултира и насърчава регистрираните в бюрата по труда.
Безработицата в страните от Югоизточна Европа се движи в различни граници. Македония отчита около 30% безработица към края на април, следват Босна и Херцеговина с 23.4% безработица, Хърватия с 18% и Черна гора с 16%. В тази класация България е с 9.73%.
За последните два месеца макар и незначително, безработицата пада в още две страни, освен в България – в Румъния и Сърбия, а това според експертите може да се тълкува и като първи признаци на стабилизация на пазара на труда на Балканите.
Голямото предизвикателство сега е как започналото съживяване и наченки на икономически растеж да прераснат и в растеж на заетостта.
Присъстващите на срещата се консолидираха около идеята за изграждане на гъвкаво онлайн сътрудничество между обществените служби по заетостта, скъсяване на дистанцията между безработните и бизнеса в лицето на организирането на повече трудови борси.
Сред добре работещите мерките за мобилност на пазара на труда към момента бяха посочени партньорствата с частни служби по заетост, програмите за обучение и квалификация и международната мрежа за заетост EURES.
Патрик Виние, изпълнителен секретар на вицепрезидентството на Световната асоциация на обществените служби по заетостта - регион Европа отбеляза, че вече е факт и новият стратегически план на световната асоциация за следващите 3 години по отношение на страните от Югоизточна Европа и в него се залага много на програмите за обучение и квалификация, финансирани от ЕСФ, както и на насърчаване на активната посредническа дейност.
Световната асоциация ще подкрепя целенасочено службите по заетостта като целта е осигуряване на максимален достъп до услугите по заетост за всички търсещи работа лица. Затова ще се търсят и нови форми на сътрудничество и партньорство в регионален и международен аспект.
Последният доклад на Международната организация на труда очертава още няколко посоки на работа: партньорство на обществените с частните служби по заетостта, специални обучения на работници, преквалификация и допълнителна квалификация и нови форми на социална комуникация и популяризация в контекста на модерната електронна визия.
В дискусията на международните трудови служби за новите мерки за мобилност на пазара на труда участваха още Елка Димитрова – директор "Политика на пазара на труда" в Министерството на труда и социалната политика, Бригите Вилхелм – директор "Международни отношения" в Германската служба по заетост, директорът на Агенцията по заетостта в Босна и Херцеговина Хусо Сарич, на Македонската агенция по заетост – Биляна Йовановска и още 15 социални експерти и специалисти от други 6 държави от Югоизточна Европа.