Липсата на комасирани земеделски земи може да ни лиши от европейско финансиране
Поземлената реформа от началото на 90-те години се проведе погрешно, за което говори и състоянието на земеделието ни 20 години след това, смята Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
В интервю за БТА той каза, че връщането на земята в реални граници и по 5 дка е достатъчна предпоставка за недобро развитие на земеделието.
На практика за 20 години ние успяхме да разрушим и малкото, което бе останало като хидромелиорации, инфраструктура, като организация и ползване. Сега наново започваме да изграждаме всичко това и то на много по-висока цена, отбелязва Петков.
Самите ползватели и дребните собственици в България осъзнаха през тези години, че окрупненият имот е многократно по-скъп, отколкото раздробената земя, посочи Петков.
Липсата на комасирана земеделска земя ще затрудни развитието на ефективно стопанство и ще лиши собствениците от европейско финансиране след реформите в ОСП след 2013 год., смята той.
То е причина и за неправомерното ползване на милиони декари земя.
Ако държавата се ангажира с една мащабна кампания за комасация, ползите от нея ще са големи и в България ще започнат да се случват нещата, каза Борислав Петков.