Инвеститори се оттеглят от Белене
След разчистването на площадката за втората атомна централа безработицата в града рязко скочи

Бизнесът иска продължаване на строителството на втората атомна централа в Белене. Това е безспорен факт, който ще зависи от решението на държавата за по-нататъшното развитие на проекта.
През последните години в региона се позиционираха доста компании, които за съжаление са стопирали свои инвестиционни инициативи и се оттеглят, засега... В очакване на това важно за община Белене, Плевенска област, държавата и бизнеса решение наскоро в Белене се състоя среща на плевенски журналисти с ръководството на местната администрация, представители на бизнеса, на която присъства и изпълнителният секретар на "Булатом" Станислав Георгиев.
С оттеглянето на строителния бизнес безработицата в община Белене расте
Липсата на категорична позиция по отношение на изграждането на централата изнесе бизнеса, който се беше базирал до този момент в Белене, акцентира по време на срещата кметът на общината Петър Дулев, който е и председател на инициативния комитет за строителството на АЕЦ "Белене". Бизнес климатът тук се наруши, предварителните намерения и нагласи на чуждестранния бизнес и към съпътстващите дейности извън прякото строителство не даде възможност общината да проведе сериозен търг за отдаване под наем на общински бази, за продажба и отстъпено право на строеж на терени, в резултат на което предварителните намерения, включени в бюджета за приходи в рамките на около 950 хил. лв., не успяха да се осъществят, обяви още Петър Дулев. Това налага ръководството на общинската администрация да направи предложение до общинския бюджет да се съкрати капиталовата програма с около 440 хил. лв. Въпреки това с инициативата на звеното за разработване на проекти Белене успя да привлече доста средства - близо 1 млн. лева по оперативна програма "Регионално развитие". В последните две седмици дойде и новината за одобрен проект, с който община Белене кандидатства за развитие на селските райони. Той е на стойност 635 хил. лв. и е насочен към цялостна подмяна на уличното осветление в цялата община и изграждане на площадните пространства в три кметства в Татари, Деков и Кулина вода.
Безработицата в общината расте и достига 7.25%, като съотношението жени – мъже беше 80 на 20, а сега през последния месец е 60 на 40, т.е. изнасянето на бизнеса и особено на строителния и приключването на дейностите по разчистване на площадката на АЕЦ "Белене" освободи много работещи и ангажирани в тези фирми. Това е тенденция, която вероятно ще се задълбочава и по-нататък, прогнозира кметът.
Усилията на местното ръководство са насочени към развитие на всички направления на територията на общината, свързани с цялостното социално-икономическо развитие – туризъм, развитие на спорта, на здравеопазването, образованието, културата.
С ограничените възможности на местните приходи и със спечелените проекти се стремим да продължим изграждането на инфраструктурата на територията на общината, каза още кметът на дунавския град.
Водени са разговори, имаме разбирането и до края на годината очакваме да бъде тампониран входният участък на града, а през следващата година да работим за цялостната му реконструкция. Входната пътна артерия на града е приоритет на областното пътно управление. Изготвената количествено-стойностна сметка показва, че цялостният ремонт на пътя ще възлезе на около 500 хил. лв., информира още Петър Дулев.
Кметът уточни, че в предварителния разчет на държавния бюджет капиталовата програма на община Белене за следващата година е свита драстично - от 200 хил. лв. през тази година на около 50 хил. лв.
До края на годината трябва да се изготви техническият проект за централата
До края на тази година трябва да се изготви технически проект по договора между НЕК ЕАД – Предприятие "АЕЦ – Белене" и "Атомстройекспорт". Това каза за статута на проекта "Белене" в момента Станислав Георгиев, изпълнителен секретар на Български атомен форум "Булатом".
Той информира още, че нулевата версия на проекта беше дадена в Агенцията за ядрено регулиране преди около 3-4 месеца и забележките по него бяха върнати на изпълнителя "Атомстройекспорт". В последните две-три седмици тези забележки бяха обсъдени и руснаците работят първа версия на проекта.
Предполага се, че на тази база – първа версия, ако тя няма допълнителни забележки, би трябвало да се издаде разрешение от Комисията за ядрено регулиране за строителство.
"Белене" ще го има, но с какво закъснение ще се реализира проектът е друг въпрос, акцентира Георгиев и обобщи - същността на развитие на енергетиката в България, наличните енергийни ресурси, които имаме, не дават друг шанс на родната ни енергетика.
Тя може да се развива на базата на лигнити, които имаме в "Марица-изток", на водна енергия, каквато имаме не толкова много, и на ядрена енергетика.
Ние нямаме друг шанс и тази стратегия и дадености са залегнали в съществуващата в момента стратегия на България за развитие на енергетиката.
По нашето законодателство разрешение за строителство се изисква на базата на технически проект от Агенцията за ядрено регулиране и съответно от МРРБ. Проектът го има и това, което го няма, за да започне реална дейност на площадката, е съгласуване с Агенцията за ядрено регулиране и именно това се прави в момента. Това е реалният статут на развитие на проекта, каза още Георгиев.
В Европа в момента се строят на три места атомни централи – във Финландия, във Франция и третата е в България – в Белене, каза още Георгиев. Във Финландия на площадката статутът е почти 90%. Главният подизпълнител е фирма "Рева", строи се 1600-мегаватов блок, договорът беше сключен за четири години и половина за 3 млрд. евро. В момента финландците са с около 2 години закъснение и с около 2 млрд. евро отгоре. Втората площадка във Франция нещата са почти на кота нула, няма голямо развитие, но те започнаха много по-късно.
Макар и с по-бавни темпове в града продължава строителството на голям жилищен комплекс, друг е в застой
Жилищен комплекс с подземен паркинг макар и с по-бавни темпове изгражда "Съни ривърсайд резиденшъл парк". Той се строи на площ 10 дка и включва шест жилищни блока с общо 191 апартамента. Допълнително проектирана към комплекса и в момента готова в груб строеж е многофункционална сграда, включваща супермаркет, ресторант, кафе-сладкарница, фитнес център и нощен клуб, каза за "Строителство Градът" Владимир Тонев, инвеститорски контрол на обекта. Проектът е на "Проарх" с ръководител на колектива арх. Георги Асенов. Общата застроена площ на комплекса е 3274 кв.м, а разгънатата – 13 834 кв.м.
Другият комплекс е разположен от дясната страна при входа на града. Той се простира на площ 27 дка и включва седем жилищни блока с 208 апартамента с обща разгъната площ 18 хил. кв.м, подземен паркинг за 220 автомобила с разгъната площ от 5800 кв.м, пет еднофамилни VІP къщи, търговско-административен комплекс, спортни площадки, отоплителна централа, четири трафопоста, както и цялата прилежаща инфраструктура (в т.ч. улични канал и водопровод), околни улици. Инвеститор е столичната компания "Ривърсайд резиденшъл парк" АД. Проектът е на "С-Архитекти" ЕООД - София, с главен проектант арх. Юлиян Сиромахов.
Жилищата са предназначени да обслужват хората, ангажирани с изграждането на АЕЦ "Белене", затова всички апартаменти ще се въвеждат в експлоатация в напълно завършен вид до ключ.
Чака се окончателният проект за нов общ устройствен на Белене До края на годината трябва да бъде готов окончателният проект за нов общ устройствен план на град Белене, каза за "Строителство Градът" главният архитект Пламена Цачева. Планът е готов във фаза предварителен проект и предвижда разширяване границите на града в посока юг или от двете страни на входа на града откъм Плевен. Проектът е изготвен от колектив на проектанстка фирма "Архимед" с ръководител на колектива арх. Миряна Йорданова. Паралелно е възложен и проект за ОВОС на колектив с ръководител инж. Димитър Дишев. Новият план основно стъпва на стария, сега действащия, който е от 1984 г. По новия план градът се разширява, усвояват се нови територии, което е свързано с евентуалното развитие на проекта "Белене". |