Белгийският премиер e първият президент на ЕС

Завърши извънредната среща на върха на Европейския съюз, на която бяха избрани първият президент и външен министър на съюза, предаде агенция Франс прес.
Белгийският премиер Херман ван Ромпой бе избран за президент на Европейския съюз, а британският еврокомисар за търговията баронеса Катрин Аштън - за върховен представител за външната политика, съобщиха на пресконференция след срещата шведският премиер Фредрик Рейнфелд и британският му колега Гордън Браун, цитирани от АФП и ИТАР-ТАСС.
"Решението бе взето единодушно в съответствие с Лисабонския договор", подчерта Рейнфелд, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС.
Ван Ромпей ще встъпи в длъжност официално на 1 януари, съобщи самият той на пресконференция.
"Приемам длъжността президент на ЕС с убеденост и ентусиазъм", каза той. По думите ЕС трябва да има важна роля в света и да продължи разширението си.
Преди своето избиране той многократно се обявяваше против приемането на Турция в ЕС и неговите противници не пропускаха да припомнят тази позиция по време на обсъжданията на кандидатурите за поста.
От своя страна Гордън Браун изрази задоволство, че за първи външнополитически представител на ЕС е избрана представителка на Великобритания. Назначаването на Катрин Аштън на този пост "показва, че Великобритания е в сърцето на Европа", подчерта той.
Много се радвам, че Великобритания успя в позицията на представителя по външната политика, каза още британският премиер. По думите му това ще даде възможност гласът на Обединеното кралство винаги да се чува.
Малко преди гласуването за президент стана ясно, че бившият премиер на Великобритания Тони Блеър се е отказал от надпреварата. По информация на телевизия "Скай нюз" към това решение го е подтикнал настоящия премиер Гордън Браун заради ниската подкрепа за Блеър.
Припомняме, консултациите кой ще оглави Европейския съюз в близко бъдеще се активизираха след като на 2 ноември президентът на Чехия Вацлав Клаус подписа Лисабонския договор, завършвайки процеса на ратификицията му от членовете на ЕС.
Лисабонският договор бе подписан от европейските лидери в Португалия през декември 2007 година. Той предвижда редица институционални реформи в Европейския съюз, включително въвеждане на ръководни постове, а така също и нов ред на формиране на Европейската комисия. Договорът влиза в сила на 1 декември.
Херман ван Ромпой е слабо известен в Европейския съюз политик, който стана фаворит в президентската надпревара съвсем наскоро. Белгийският премиер е на 62 години и пое правителството преди по-малко от година - през миналия декември.
За негово главно постижение се смята това, че той успя да свали напрежението между двете големи общности в страната си - фламандците и валоните. Заради конфликта между тях най-младата страна в Западна Европа беше на границата на разпада.
Самият Ван Ромпой принадлежи към икономически по-развитата фламандска общност, говореща холандси език.
Баронеса Катрин Аштън, която в момента е на 53 години, е завършила икономика в Лондонския университет, заемала е редица обществени постове по въпросите на заетостта и възпитанието на децата. През 1999 година й е присъдена пожизнената благородническа титла и място в Камарата на лордовете в британския парламент.
В продължение на почти 10 години тя работи в лейбъристкото правителство - в министерствата на образованието и правосъдието.
През 2006 година е избрана за политик на годината на Великобритания, а на средващата година - с идването на Гордън Браун на власт, е назначена за председател на лейбъристката фракция в Камарата на лордовете. През октомври 2008 г. баронеса Аштън замени еврокомисаря по търговията Питър Менделсън.
Тя е омъжена за журналиста и председател на компанията за проучване на общенственото мнение YouGov Питър Келнър.