България се представи като зелена дестинация на туристическото изложение в Лондон

Българският туризъм е изправен пред сериозни проблеми, коментира заместник-министърът на икономиката Иво Маринов, който беше на туристическото изложение в Лондон.
Изградиха се множество хотели, но за сметка на това пък развитието на инфраструктурата изостана, както развитието на пътната инфраструктура, така и на инженерната - ВиК системите, липсата на пречиствателни станции и депа за отпадъци.
Другото нещо, което самият бранш трябва да подобри, е комуникацията между туроператорите и хотелиерите, посочи Маринов пред Дойче веле.
В отговор на въпрос откъде държавата ще вземе пари за развитие на България като дестинация за културен и приключенски туризъм, заместник-министърът каза, че по различните оперативни програми от Европейския съюз има възможност за развитие на селски туризъм.
По думите му в комбинация и с другите оперативни програми има средства за развитие на културния туризъм, има средства за подобряване инфраструктурата в общини с такъв потенциал, а също така в общини, в които безработицата е с 35% над средната за страната, фирмите, които са регистрирани там са освободени от данък печалба.
Той обясни, че трудностите при усвояването на европейски пари за такъв туризъм се дължат на факта, че в повечето случаи досега са реализирани проекти, които не са обосновани. Просто е трябвало да бъдат усвоени пари без конкретна цел, в много случаи по съмнителен начин и с недоказан ефект, коментира Маринов.
Освен проблемите с корупцията, презастрояването и изграждането на добра инфраструктура българското правителство ще трябва спешно да осигури по-доброто рекламно присъствие на страната в чужбина, посочва кореспондентът на Дойче веле от Лондон.
Той цитира най-ново проучване, което предрича спад от 8% в туристическите резервации по света през следващата година и намаляване на самолетните пътувания с 14%.
Експерти заявиха, че все пак се очаква 2010 г. да бъде по-добра от отиващата си 2009 г., но предупредиха, че възстановяването ще бъде бавно.
На този мрачен глобален фон официалната българска статистика звучи доста оптимистично. Според предварителни данни от януари до септември страната е била посетена от близо 5 млн. чужденци, което е само с 0.4 процента по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Лондонските медии обясняват неочакваната притегателна сила на българските курорти с падналия курс на лирата към еврото.
В страни като България, които са извън еврозоната, британският турист ще получи много повече за своите пари, отколкото в традиционни дестинации като Испания или Франция.
Но въпреки този изненадващ бонус от кризата български туроператори, участващи в световната туристическа борса, заявиха, че очакват предстоящият зимен сезон да бъде труден. Празните хотелски стаи и падащите цени по Черноморието показват, че каквото и да говорят статистиките, кризата се усеща сериозно в бранша, коментира Дойче веле.