BalREc: Време е да подобрим бизнес средата и средата, в която живеем
Кризата е моментът индустрията на недвижимите имоти да измести част от усилията си от индивидуалните проекти към подобряването на средата за бизнес и на средата на живот в България. Това e посланието на конференцията "BalREc: В очакване на възстановяването", която се провежда в четвъртък и петък в софийския хотел "Кемпински Зографски", отправено от участници в нея.
"Желанието ни е да се опитаме да излезем от фокуса върху личности и компании и да го изместим върху средата", заяви Петър Христов, управляващ партньор в предприемаческата фирма "България инвестмънт груп".
Основен акцент поставяме върху качеството, заяви Яел Арнън, маркетинг директор на "АФИ Юръп България", дъщерно дружество на строителния предприемач AFI Europe, който развива дейност в региона на Централна и Източна Европа и Германия. "Тази година беше много трудна и трябваше да преосмислим всичките си разбирания как и защо хората купуват... да направим продукта по-достъпен", каза тя. Опити да предложат отложено плащане на имотите и плащане на лихва по депозит за жилище на компанията са дали резултат, посочи тя, след като много от сделкиет са минали по тези схеми. "АФИ Юръп" е завършила комплекс със 144 апартамента на бул. "Черни връх" тази година и в началото на следващата ще пусне в експлоатация друг с 248 жилища в кв. "Лагера". |
Целта на конференцията е "да се опитаме да анализираме тези проблеми, които превръщат средата в България в рискова за създаване на качествени инвестиционни проекти", каза Венета Кръстева, управляващ партньор в "Балпекс", фирмата организатор на конференцията и на изложението BalPEx Exclusive, на което водещи предприемачи консултанти ще представят жилищни и бизнес сгради и което ще протече едновременно с дискусиите.
На двудневния форум водещи строителни предприемачи и инвеститори, консултанти, финансисти и представители на държавната и местната администрация ще обсъждат въпроси като този кога ще свърши кризата, какви са начините жилищата да станат по-достъпни, кои ще бъдат движещите сили за пазарите на офиси, търговски центрове и логистични площи, каква е фундаменталната стойност на имота и как индустрията може да отговори на предизвикателствата на кризата.
Нови политики за подобряване на достъпността на жилищата със създаване на наемен жилищен с публично-частни партньорства предлага австрийски експерт, който ще участва на BalREc. Волфганг Аман, директор на Института за недвижими имоти, строителство и жилища (IIBW) във Виена, е преработил австрийския и холандския опит в тази област и е създал схема, която според него може да работи и в икономиките в преход и да осигури жилища под наем с цена до 2 евро на кв.м на месец. Господин Аман ще участва в дискусия за достъпността на жилищните имоти в България на конференцията. |
"Трябва да се търсят насоки и решения за средата", заяви Иван Велков, регионален мениджър на агенцията "Райфайзен имоти".
"Това, което беше започнало да се случва в периода 2000-2005 г., беше основание да смятаме че започваме да настигаме ако не западноевропейските икономики, поне съседите ни от Централна Евпропа", коментира той.
"Но някои уроци продължаваме да учим със закъснение."
Според арх. Атанас Панов, председател на сдружението Societas Urbanum, пазарът страда и от естетична и културна криза, породена от липсата на контрол върху начина, по който се застрояват градовете. Според него процесът не може да бъде оставен само на пазара. По думите му вината е първо в участниците на пазара, "но ако те не могат да се самоорганизират, държавата трябва да ги организира".
"Рамката, в която живеем, е по-важна от квадратния метър, в които живеем", каза арх. Панов.
Инвестициите в бизнес имоти ще нараснат, макар и с малко, прогнозира Георги Киров, директор "Инвестиции и корпоративни консултантски услуги" в консултантската компания Colliers International. Тъй като инвестиционният пазар, в който цели сгради се купуват с цел печалба от наеми и препродажби, реагира бързо на новини и е първият, който спира при криза и който тръгва след нея, активизирането му е свързано с възстановяването на доверието в България. "Кризата донесе отдръпване на безрисковите играчи, които си останаха в своите домашни пазари", прогнозира Киров. Останали са опортюнистичните (рискови фондове, които търсят по-голяма възвръщаемост дори при по-висок риск – бел.ред.) с капитал основно от страни като Гърция и Израел. Приоритет за тези фондове обаче е не цената сама по себе си, а стабилността на доходите от имота и на съответния пазар, посочи Киров.
Пазарът на услуги по управление на недвижима собственост е сравнително нов, но доби популярност в кризата, коментира Людмил Карауланов от APM, дружество за мениджмънт на сгради и комплекси. Той каза още, че на този тип услуги се възлагат надежди за намирането на решения за опитимизиране на бизнеса – както на собствениците, така и на наемателите и ползвателите на сградите. Все повече се търсят услуги в пакет, които имат една цена. |