Обществените зони в западното направление на София намаляват

Завърши преработването на проекта за подробен устройствен план - план за регулация и застрояване на западното направление в София, след като собственици на имоти на територията протестираха срещу предложенията на разработката. Проектът, изготвен в резултат на проведен национален конкурс през 2001 г., многократно обсъждан, разглеждан в Столичния общински съвет, с одобрени специфични правила и норми от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, при своето първо обявяване на вниманието на заинтересуваните лица предизвика над сто възражения на собственици. Хората протестираха основно срещу новопроектирани три улици, засягащи частни имоти.
Столичната дирекция "Архитектура и градоустройство" възложи преработка на проекта и сега ще бъде направено повторно първо обявяване съгласно Закона за устройство на територията.
Планът за регулация и застрояване във фаза окончателен проект е изработен в границите - Ларгото и територията между бул. "Княгиня Мария Луиза", бул. "Христо Ботев", бул. "Александър Стамболийски" и ул. "Пиротска", и е с брутна площ 21.5 ха. Автор на плана е колектив на фирма "Румина АМ" с водещ проектант арх. Тодор Тодоров.
Преработеният проект е подготвен въз основа на предложеното от авторския колектив решение за връзката на Ларгото с бул. "Тодор Александров" с пренасяне движението в южната зона на Ларгото. Това освобождава ценни терени за широко обществено ползване – озеленяване, изява на археологическо ниво. Северното трасе на Ларгото се запазва като усилена настилка и се предвижда да се насити с общоградски дейности като експозиции, културно-развлекателни програми. Предвижда се да се разкрие и археологическото ниво – древната улица Via Principalis.
За бул. "Тодор Александров" се предлага използване на крайните десни ленти в посока за надлъжно паркиране. Активните ленти се редуцират по две в посока по 3.5 м. По същия начин е решен и бул. "Александър Стамболийски", от бул. "Мария Луиза" до бул. "Христо Ботев". Включени са паркинги за надлъжно паркиране с ширина 2.50 м и улично платно 13 м с по две активни ленти за движение в посока.
За обслужване на новопроектирани квартали се предвижда:
- отваряне на пълно кръстовище на ул. "Цар Самуил" към бул. "Тодор Александров"
- пробив на нова улица в квартали 194 и 197 от ул. "Вашингтон" до ул. "Цар Самуил" с платно 7.0 м и два тротоара по 3.0 м
- отваряне на ул. "Пиротска" от ул. "Джордж Вашингтон" до бул. "Мария Луиза"
- отваряне на ул. "Братя Миладинови" към бул. "Стефан Стамболов".
За обслужване на пешеходците се предвижда премостване на бул. "Тодор Александров" с функционална пасарелка между квартал 188 и 209, която според проектантите би трябвало да свърже и квартал 187 през бул. "Христо Ботев" и да продължи като тераса със заведения по ул. "Стефан Стамболов".
В проекта се предвиждат двуетажни подземни гаражи във всички възможни вътрешноквартални пространства, посочиха проектантите. Основните подземни гаражи са в кварталите 197 и 198. Тези подземни гаражи ще се свържат и със съществуващия гараж над трасето на метрополитена.
Квартал 197А остава единствено за по-мащабна реализация
на широко достъпен обществен обект, който според проектантския колектив може да е административен и представителен център на общината и/или конферентен и развлекателен център, който заедно със свободното пространство на кв. 194 А ще бъде завършек на главния градски център в западна посока.
Проектът поддържа решението за пълно възстановяване на западната порта по всички събрани досега данни на резервата "Сердика-Средец".
Предвижда се бъдещото застрояване
да бъде разрешавано след изработването на работни устройствени планове за всеки квартал. С тях ще се допуска отстоянията между съществуващи и нови сгради и между новопредвидени сгради, включително и през улица, да се намаляват с една трета на основание чл. 36 от Закона за устройство на територията. Тъй като кварталите в обхвата на разработката се намират в централната градска част и те са предимно застроени, авторите на плана считат, че могат да се допускат и отклонения, по-големи от една трета, на основание чл. 36, ал. 4 от Закона за устройство на територията.
Предвидената функционална зона за всички квартали на територията е зоната на новия делови център (Ц1) съгласно общия устройствен план на София - за обществено обслужващи дейности, обитаване и други допълващи функции.
Допустимите показатели за тази функционална зона са:
- плътност до 100%
- коефициент на интензивност на застрояване - 5, в отделни имоти до 7
- минимална озеленена площ 15%, сключено застрояване и максимално използване на подземното пространство, включително под съществуващите първостепенни и второстепенни улици.