Придобиванията могат да решават проблеми в кризисния период
Публикувана беше класацията за 300 най-големи европейски контрактора
Целият свят е в икономическа криза, но все пак някои държави са малко по-добре от други. По безпрецедентен начин цяла Европа е засегната по еднакъв начин и по едно и също време. Великобритания съкрати 70 хил. работни места в строителството за годината, Испания - 600 хил., в Ирландия заетостта е намаляла с 12%. Най-големите европейски строителни фирми се готвят да не празнуват тази година. Резултатите на най-големите 200 европейски строителни контрактора може да изглеждат като спомен за по-добри времена на фона на 2007 г. На практика 2008 г. се явява последен отглас от времената отпреди кредитната криза и продължава да демонстрира същите огромни фирми със същия голям ръст на оборотите. По-големите придобивания все още се нуждаят от финансиране, а финансовите пазари все още не са готови за това, така че засега не се очакват големи продажби на проекти. Според анализаторите придобиванията и сливанията ще се използват като една от техниките от страна на бизнеса за преодоляване на последствията от кризата. Има възможност по-големите фирми да развият своето портфолио, като придобият по-малки дружества, така че добре финансираните фирми, както винаги, са в добра позиция.
В момента един от големите въпроси е кой е европейският пазар в най-добра позиция за свободното падане в сектора? Това коментира Майкъл Глакин в британския сайт www.building.co.uk.
Отговорът, изглежда, е в
Германия - най-голямата европейска икономика
и може би единствената държава в Западна Европа, в която се говори за недостиг на квалифицирана работна ръка в сектора. Имахме леко намаляване на заетостта през миналата година, но главно поради невъзможността за заместване на пенсионирани работници с по-млади, коментира Хайнрих Вайц, анализатор в Германската асоциация на контракторите Hauptverband der Deutschen Bauindustrie. Средните по размер фирми, които извършват по-голямата част от работите в Германия, регистрират недостиг на работна ръка и правят всичко, за да задържат специалистите си.
По думите на Вайц много са очакваните проблеми през следващите 12 месеца. Строителството в страната все още е добре, но през 2009 г. се очаква да бъде оценено въздействието на кризата. В подкрепа на прогнозата е фактът, че безработицата в страната е започнала да се покачва за пръв път след три години.
За разлика от други страни обаче германският строителен сектор има шансовете да се справи по-добре. Строителството на търговски сгради ще бъде по-слабо, но не толкова зле, както през 90-те години на ХХ век. При обществените сгради се очаква увеличение с 5% през новата година. Това няма да компенсира напълно спада на частните инвестиции, така че общата прогноза е за -2%, а на фона на огромните спадове в други държави катастрофата не е толкова голяма. При всички положения ситуацията е по-добра от Испания, където стана ясно, че 591 хил. работни места са съкратени през миналата година, за разлика от Франция, където заетостта в сектора е нараснала с 0.7% през третото тримесечие на 2008 г. и общо 2.6% за годината на фона на нарастваща национална безработица.
Предвижданията за Франция са за спад
По думите на Кристин Льофорестие, икономист в Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC), предстоят съкращения на 25 000 - 30 000 души, а въздействието на този факт ще бъде в зависимост от продължителността на рецесията най-вероятно до 2010 или дори 2011 г.
В такъв случай каква е най-добрата стратегия за кризата като възможност? Може би възползване от пакета от правителствени мерки, който отпуска всяко правителство.
Компаниите трябва да инвестират в инфраструктурните си подразделения още сега, защото там се очакват инвестициите. Правителствата в Европа и САЩ вече поеха дългосрочни ангажименти за увеличаване на обществените разходи за големи пътни и други проекти. По тази причина фирми с капацитет за инфраструктурни проекти, не само пътища или жп линии, но също изграждане на болници, училища и затвори, може би ще бъдат най-добре в новата ситуация. Всички големи европейски строители като Bouygues, Vinci и Balfour Beatty са развили подобен модел и в момента предлагат и по-нетрадиционни дейности като поддръжка, комунални и жп услуги, които осигуряват дългосрочни приходи наред с чистото предприемачество и строителство.
Пример за ниша, особено подходяща за по-малките фирми, са устойчивите и зелените сгради. Редица европейски правителство са отделили специални фондове за повишаване на енергийната ефективност на жилищата, а Европейската комисия отпусна 1 млрд. евро от структурните фондове за създаване на "зелени" професии в строителството.
Проблемът при глобалната рецесия е малкото алтернативни пазари, където могат да работят контракторите. Абу Даби, Бахрейн и Катар все още предлагат възможности за строителната индустрия, Източна Европа също сериозно се нуждае от инфраструктура, но липсват средства. Саудитска Арабия увеличи своите инфраструктурни инвестици, така че Близкият Изток е добра възможност.