Строителството ще остане локомотив на източните икономики
Стагнацията на запад продължава
Сравнителният анализ на ръста на брутния вътрешен продукт и на строителството в двата исторически големи региона на Европейския съюз - западен и източен, показват как в Източна Европа строителните темпове са много по-динамични от общото състояние на икономиката. През 2007 г. средният ръст е бил 7.5% в продължение на 2006 г. с 6%. Ролята на сектора остава решаваща за източните икономики в двугодишна перспектива, като в близка перспектива се очакват 8% средногодишно на фона на 5% при БВП. В западните държави обаче 2006 г. беше година на растеж за сектора с водеща роля при формиране на БВП, през 2007 г. съотношението е паритетно, а през 2008 г. още със слабото начало през януари беше ясно, че ръстът ще бъде по-малък от общоикономическия с числа от порядъка на 0.1% средно за 2008 - 2010 г. на фона на 1.7% на БВП. Това се казва в анализ на европейската аналитична организация "Евроконструкт". Бъдещето е в устойчивото строителство - това е един от неоспоримите изводи от последната редовна полугодишна конференция на организацията през декември в Брюксел.
Европейският строителен сектор е гигантска индустрия на стойност над 1.650 млрд. евро,
което е повече от брутния вътрешен продукт на Италия, но с огромни различия както между двете части на континента, така и в съседни държави. Така например на запад жилищният сектор е над 50% от целия пазар, докато на изток по-голямата част от работите са инфраструктура и нежилищни сгради. Средният строителен бюджет на глава от населението в по-развитата част на континента е до четири пъти по-голям в сравнение с Източна Европа.
Забавянето на строителството е особено чувствително в еврозоната, където се очаква ръст от 0.1% до 2010 г. в сравнение с 0.8% в останалите европейски страни. В средносрочен план се очаква в източните страни ръстът да се забави, а на запад да се появят признаци за преодоляване на досегашната стагнация.
Полският пазар например, който формира почти половината от източните пазари в ЕС, досега се характеризираше с най-бърз растеж. След 12% увеличение за двете последни години се очаква същите темпове да се запазят до 2010 г. По-стабилни са прогнозите за втория по важност пазар в региона - Чехия, с прогнози от около 5% годишно. За два от по-малките пазари тенденциите са различни. В Унгария след спада през 2007 г. при 3% за 2008 г. се очаква ръст до 6% до 2010 г. За Словакия анализаторите прогнозират забавяне от 6% в момента до 3% през 2010 г.
Слабото място в индустрията на континента остават западните държави.
Тенденциите в петте големи - Великобритания, Франция, Германия, Италия и Испания, са определящи, тъй като те формират повече от 60% от целия обем в региона. Испания и Италия вече са във фаза на отрицателен растеж.
Френският пазар е намалил наполовина ръста в сравнение с 2001 - 2006 г. Германия с очакван растеж малко над един процент до 2010 г. явно е оставила зад гърба си добрите времена от 2006-2007 г. Още по-скромни са очакванията за Великобритания с 0.7%. Внимание заслужава и ирландският пазар, прогнозите за който са за намаление от над 3%.
Намалението при жилищата създава възможности за гражданското строителство. Според анализаторите новият европейски строителен цикъл, започнал през 2007 г., вече отразява точно тази тенденция. През 2007 г. продукцията е достигнала максимални стойности. Очакванията за възвръщане на максимални нива на жилищния пазар са за 2010 г., обаче далеч от нивата от 2006 г. Непрекъснатото нарастване за другите сегменти ще продължи до 2010 г., като се очаква инфраструктурата да бъде най-динамичният компонент, със 120% в сравнение с базата от 2003 г.
Според
макроикономическо изследване на Европейската банка за възстановяване и развитие
(ЕБВР) се очаква намаляване на общоикономическите резултати на държавите в района на действие на банката през новата година. Става дума за общ растеж от 6.3% през 2008 г. от 7.5% през 2007 г., за да достигнат ръст от 3.0% през 2009 г. Страните, които наблюдава ЕБВР, са Албания, Армения, Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Грузия, Унгария, Казахстан, Киргизстан, Латвия, Литва, Македония, Молдова, Монголия, Черна гора, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения, Таджикистан, Турция, Туркменистан, Украйна, Узбекистан.
Според главния икономист на банката Ерик Берглоф продължаващият ръст в региона е донякъде резултат от реформи, от международната икономическа среда и притока на капитали. Бързото охлаждане на икономиките обаче има и ефект като елиминиране на опасността от инфлация. Стабилизиращите мерки на финансовите системи трябва да бъдат координирани със съседните държави.
По данни на ЕБВР растежът в Централна Европа и Прибалтика ще намалее от 4.3% през 2008 г. до 2.2% през 2009 г. В Югоизточна Европа числото ще бъде 3.1% за 2009 г., в ОНД ще бъде 3.45% от 8.5% през миналата година.
Според анализаторите има някои фактори, които съдействат за намаляване на рисковете от рецесия. Сред тях е тенденцията за редуциране на държавния дълг в региона след 2000 г. Условията за бизнес са се подобрили през последните години, трудовите пазари са сравнително по-гъвкави. Сред най-малко реформираните държави се цитират Беларус и Туркменистан, които все пак са предприели положителни стъпки за отваряне на пазарите си и намаляване на ролята на държавата. Сред най-успешно реформиращите се са кандидатите за членство в ЕС и страните в Западните Балкани.
Тенденции - Строителният сектор ще има трудности през 2009 г., но ще се възстанови през 2010 г. - Големи различия между отделни държави - Инфраструктурното строителство ще бъде мотор на растежа - Реновацията ще играе все по-важна роля в жилищния сегмент - Устойчивото развитие предоставя предимства и предизвикателства в перспектива - Секторът става все по-подготвен да приеме предизвикателствата на климатичните промени - Енергийната ефективност - фактор за развитие |