"Райковски ливади" - самостоятелна курортна зона между Смолян и "Пампорово"

В последните години община Смолян интензивно и необратимо се превръща в привлекателен център за инвестиционни намерения и интереси в сферата на отдиха и туризма. Бумът в строителството на планински ваканционни обекти стана предпоставка за устройственото формиране на нови курортно-туристически ядра при максимално съхраняване на родопския ландшафт и опазване на природните забележителности. В края на 2008 г. общинският съвет на Смолян прие предварителните проекти за подробни устройствени планове на три селищни образувания - "Райковски ливади", "Смолянски езера" и "Хайдушки поляни". Преди възлагане на окончателните проекти предстои обявяване на устройствените планове в Държавен вестник и провеждане на обществено обсъждане, което е планирано за месец февруари, съобщи главният архитект на община Смолян арх. Антоанета Топалова. "Целта е предложените проектни решения за комплексно устройство и развитие на новите туристически зони да получат одобрение не само от заинтересуваните собственици и инвеститори, но и от широката общественост, неправителствените и браншовите организации", подчерта арх. Топалова.
Курортно ядро "Райковски ливади"
се явява преходната връзка между Смолян и курорта Пампорово, което предполага естественото му функционално и пространствено обвързване и с градската и с курортната структура. Подробният устройствен план – план за регулация и застрояване със специфични правила и нормативи за застрояване, обхваща територия от 933.105 ха при граници: от запад - кк Пампорово (ядро "Язовира") и панорамен път Смолян – Пампорово (до регулационната граница на квартал "Горни Смолян"); от юг – границата на регулацията на квартал "Горни Смолян" и пътят Смолян – Левочево; от изток – землищната граница на село Левочево; от север – кк Пампорово (ядро "Студенец") и почивна станция на МВР. В проектния обхват попадат местностите Караманджа, Мирчова падина, Радово, Джубрилище, Коруколя, Елите, Гроба, Доксево, Тиклата, Равнища, Соколица, Могилата, Грамадата, Дългото блато и др. Теренът е с денивелация от 1100 м надморска височина в южния край (м. Могилата) до 1680 м при почивната станция на МВР. В обхвата на територията са включени величествените скални масиви "Невястата" и "Торлука" и едното от осемтте смолянски езера – най-малкото, тъй нареченото Милушев гьол. В "Райковски ливади" попадат и два археологически обекта - Могилата и Калето.
Горите заемат 573 ха, или 62% от територията. Останалата площ е заета от ливади, ниви и долове, които в преобладаващата си част са самозалесени. В района действуват три локални свлачища, в чиито граници ще се допуска строителство само при доказана носимоспособност на почвата след проведени предвидените по Закона за устройство на територията процедури за райони със свлачищни процеси.
Проектът за план за регулация и застрояване на курортно ядро "Райковски ливади" е разработeн от "Паулина" ООД, Пловдив, с ръководител арх. Хубена Салджиева на основание приетите решения от общинския съвет: №228/2005 г. за включване на територията към регулационните граници на град Смолян с функция - за курортно строителство и отдих, и №313/2005г. за планово задание. "Авторският колектив съумя да извърши успешно мащабно проектиране върху площ от близо 1000 ха с приложение на чл. 16, ал.(1) от ЗУТ - нормативно изискване при територии с неурегулирани поземлени имоти, както и с неприложена първа регулация по предходен устройствен план, което бе включено в плановото задание на общината като задължително условие за изпълнение. В резултат на направените проучвания в няколко варианта и графични ескизи (предварително обсъдени с общинската администрация) с проектната концепция за устройство на територията се доказа необходимостта при урегулиране на поземлените имоти да се отнемат 15%. Получените площи се отреждат за пътна, техническа и социална инфраструктура, обекти на общественото обслужване и други дейности, които създават и допринасят за курортния характер на територията", коментира арх. Салджиева.
В обхвата на територията
няма действащ общ и цялостен подробен устройствен план. През 1984 г. е одобрен застроителен и регулационен план на курортен комплекс "Райковски ливади" с обхват 219 ха. Този план не е съобразен с настъпилата след 1990 г. реална собственост на земята и е неприложим в сегашните условия.
В резултат на активен инвестиционен интерес в последните години за отделни имоти, особено в северните части, са одобрени и влезли в сила частични подробни устройствени планове, допуснати на основание чл. 134, ал. 2, т. 3 и чл. 135 за промяна предназначението на земята и превръщането й в урбанизирана територия с предназначение за изграждане на обекти за отдих и рекреация. Според направения анализ на съществуващата изграденост в курортното ядро са налице почивни бази с капацитет от 1200 легла, строени преди 1989 г., и нови обекти за сезонно обитаване (с акт 16, в строеж или с влезли в сила подробни устройствени планове) с капацитет от около 8000 легла.
От техническата инфраструктура са изградени панорамният път Смолян - Пампорово и някои обслужващи и събирателни улици, които са с несъответстващ профил и наклони. Обществени паркинги и пешеходни трасета липсват. Частично изградена канализационна мрежа има в източната част на територията.
На проектната територия преобладава частната собственост върху гори, ливади, ниви и урбанизирани терени. В горските площи участват като собственици държавата (Държавен горски фонд), община Смолян (общински гори) и частни собственици - физически и юридически лица.
Публична държавна и публична общинска собственост са единствено изградените пътища (ІV, V и VІ клас), наличните земеделски пътища, част от водните площи (езеро и някои от доловете, пресичащи територията).
Основната цел на разработения подробен устройствен план
е ядрото "Райковски ливади" да се превърне в самостоятелно функционираща курортна зона за отдих и туризъм с целогодишни функции от местно значение, гравитираща към град Смолян и курорта Пампорово, чрез строителство на обекти за курортни дейности, обслужващи сгради и достъпна рекреационна среда.
Проектната концепция определя общата устройствена характеристика на "Райковски ливади" като част от градския организъм на Смолян, но със специфични курортни функции.
В тази връзка към проблемите на социалната инфраструктура (училища, детски заведения, административно-делово обслужване и др.) е подходено специфично. От една страна, предвидени са обществено обслужващи активности, предназначени за временно пребиващите за почивка и рекреация обитатели, а от друга – е потърсено решение за допълване на системата на т.нар. социален сервиз на Смолян с обекти, за които липсват теренни възможности в границите на традиционния град. Зелените площи, паркове и терени за спорт са основен елемент на пространствената и функционалната структура на разработваната територия, като за тяхното устройване са използвани в максимална степен държавният и общинският горски фонд.
Планираната транспортна инфраструктура е с възможности за пълноценно реализиране на различни видове транспорт – автомобилен, масов градски, пешеходен, велосипеден и др. алтернативни комуникации. Допълнително е предвиден терен за трасе на въжена линия и съоръжения за лифт от Смолян до връх Снежанка, осигуряващ физическата пространствена връзка на града с курортния комплекс Пампорово.
Следвайки общата инвестиционна тенденция за Смолянския регион и заявените предварителни намерения на собствениците, Подробният устройствен план на "Райковски ливади" предвижда урегулиране и застрояване за всеки частен имот с отреждане за курортни дейности (с изключение на тези, включени в обхвата на тематичен парк "Невястата"). Без застрояване са единствено горите - държавна и общинска собственост, които запазват курортния си характер под различни паркови форми.
Общата структура и състояние на терените в разработваната територия формират три зони за отдих: северна - Караманджа (бълг. Мургавец), югоизточна – условно наречена Елите (Елски дол), и югозападна – Могилата. В тях се предвижда нискоетажно - свободно или групово (за вилните селища), застрояване с максимално запазване на природните дадености - горски и зелени площи в и около урегулираните поземлени имоти.
Северната зона, която граничи с Пампорово, включва новоизградените бази за отдих и преобладаващата част на урегулираните имоти с одобрени и в процедура частични подробни устройствени планове. В изградената територия почти липсват теренни възможности за формиране на нови обекти за обслужващи дейности. Такива ще има в североизточната част на Караманджа и около горната лифтова станция, но все пак зоната остава с преобладаващо присъствие на леглова база за отдих.
Показателите на застрояване на урегулираните поземлени имоти (УПИ) за курортни и рекреационни дейности от влезлите в сила заповеди за подробни устройствени планове са в съответствие с нормативите за курортна зона (Ок) плътност на застрояване (Пл) - до 30%, и коефициент на интензивност (Кинт) - до 1.5. За новоурегулираните с плана поземлени имоти се предвиждат значително по-занижени стойности на устройствените показатели, което ще разтовари зоната. Задължително се прилага чл. 16, ал. 1 от ЗУТ.
Югоизточната зона включва голяма част от горските територии, вододайни зони и долове с наличие на не малък брой застроени и урегулирани имоти. За неурегулираните имоти е приложен чл. 16, ал 1 от ЗУТ – те са с 15% редуцирани площи и относително променено местоположение и граници. В зоната са формирани ядра на обществено обслужване (информационни центрове, специализирани училища, детски градини, лифтови станции, обществени паркинги, инженерно-техническа инфраструктура и др., специализирани паркове и зеленина за широко обществено ползване, за спорт и рекреации.
Показателите на застрояване на урегулираните поземлени имоти за курортни и рекреационни дейности са занижени в рамките на Наредба 7:
- за горскостопански имоти – Пл. (до 10%), Кинт (до 0.5);
- за ливади и ниви – Пл. (от 10 ÷20%), Кинт (от 0.5-0.8).
Югозападната зона обхваща две подзони. Едната е тематичен парк "Невястата", където са разположени КИН Калето, зона за екстремни спортове, природни забележителности и др. Втората подзона - Могилата, е предвидена за застрояване в съответствие с приетия за приложение чл. 16, ал. 1 от ЗУТ. В нея е обособен обществен център, включващ екопарк с естественото езеро Милушев гьол и археологически останки от християнска базилика, а около тях са разположени обществено обслужващи и развлекателни обекти.
Застроителните режими на урегулираните поземлени имоти са за курортни и рекреационни дейности. Предвижда се нискоетажно застрояване за индивидуални вилни сгради и за семейно хотелиерство. Показателите са в долните граници на норматива за вилни зони, като за имотите в горски терени са занижени на Пл. (до 5%) и Кинт (0.2-0.5).
Застрояването с обществено обслужващи обекти в проектното решение на курортното ядро "Райковски ливади" не е концентрирано в един компактен център, а е изградена единна, взаимно допълваща се система от дисперсно разположени по територията центрове с изявена тематична насоченост. По протежение на територията с площ приблизително 1000 ха и около 5.0 км дължина е търсен лесен достъп на потребителите на услуги до конкретната цел, както и относително равностоен изохрон. Формираните пет опорни ядра са ориентирани предимно към главната активираща зоната транспортна артерия - пътя Смолян – Пампорово. Това са:
- комплексен информационен обслужващ център и паркинг при подхода за парк "Невястата"
- центърът при комуникационните развръзки от панорамния път към Караманджа (Мургавец)
- административен център при горната лифтова станция
- комплексен център при междинната лифтова станция, включващ специализирано спортно училище и спортен комплекс със спортно-закалителни и състезателни съоръжения и обекти
- парк "Могилата", формиращ специализиран център с природни и археологически забележителности.
Общественото обслужване включва още детски оздравителен комплекс, детска градина, специализирано училище, комплексен комунално-обслужващ център и др.
Във вътрешността на територията около и в близост до спортните и атракционни терени (Од) са отредени частни УПИ за обществено или смесено предназначение, с което е допълнена структурата на центровата система.
Застрояването в курортната територия е групирано предимно към улиците и пешеходните връзки с цел осигуряване и запазване на относително компактни зони без строителни намеси. Този подход е от изключително значение за опазване на горите.
Проектната концепция за зелената система визира нейната териториална и пространствена структура, от една страна, и функционалната й организация, от друга.
Териториалната структура, определена от различните по вид и категория зелени площи, формира комплексната среда за отдих. Изграждането на функционалната структура се определя от: паркове и скверове за ежедневен отдих, територии за спорт и развлечения, горски паркови терени, екопаркове и терени за зелени връзки, пешеходни просеки и връзки към техническата инфраструктура.
Парковите територии
са с обща площ 14.95 ха и са разположени в местностите Караманджа и Елите. Към тях са и специализираните паркове – "Зоопарк" в местността Поляните и културно-историческият парк "Могилата".
Паркът в местността Караманджа ще бъде изграден на база съществуващата държавна и частна курортна гора (на основание чл. 16 от ЗУТ) и ще осигурява ежедневния отдих на северната зона. На подходящи места в територията на Караманджа се предлага изграждането на скверове, обзаведени с детски площадки.
В югоизточната зона към втория обществен център в местността Елите се предлага от държавната курортна гора да се устрои парк за широко обществено ползване. Зоопаркът е разположен в местността Поляните, в близост с манастира "Св. Пантелеймон" и новия, предвиден по проект младежки център. Авторският колектив предлага и обособяване на горски екопаркове в местностите Елите, Караманджа и Дългото блато с обща площ 39.8 ха. В югозападната зона е разположен тематичен парк "Невястата" с площ 102.8 ха.
Така организираната зеленина за широко обществено ползване достига 158.23 ха, или 16% от територията, и обслужва 25 хил. обитатели при 56 кв.м/обитател. Според авторския замисъл териториите, отредени за спорт и развлечения, предлагат условия както за зимен, така и за целогодишен спорт. В по-голямата си част тези терени са публична общинска собственост. Значими спортни обекти са: зимен стадион в местността Караманджа, спортен парк със ски писта и влек, плацове и покрита спортна зала в местността Елите, спортен терен към спортното училище и др. Те са с обща площ 11.4 ха.
Към зелената система се включват паркоустроените терени от линеарен характер с площ 6.5 ха. Това са придружаващи комуникационната мрежа (в това число и сервитутната зона на лифтовото трасе) терени за озеленяване и отдих, покрай реките на водните течения, както и зеленината към другите обекти на техническата инфраструктура. В габарита на транспортно-комуникационната мрежа е предвидена теренна възможност за изграждане на съпровождаща зеленина.
Проектантски колектив "Архитектура" арх. Х. Салджиева, арх. Ив. Маркова "Геодезия и кадастър" инж. Д. Маламова "Зелена система и обществено обслужване" инж. М. Бакалска "Транспортно-комуникационна система инж. Г. Кривошапкова "Регулация" инж. В. Козарева, инж. Д. Арнаудов "Електроснабдяване и телекомуникации" инж. Антон Владимиров "Водоснабдяване и Канализация" инж. Н. Шишков, инж. З. Николова, инж. А. Александрова "Вертикална планировка" инж. Г. Кривошапкова, инж. Е. Георгиева Инженерна геология - консултант инж. Иво Кисиленко |
Специфични правила и нормативи за устройство на територията на "Райковски ливади"
Специфичните правила и нормативи са изработени в съответствие с чл. 10, ал. (3) и чл. 13, ал. (2) от Закона за устройство на територията (ЗУТ). При създаване на новото селищно образувание е важно да се създадат условията за дългосрочното взаимодействие между културната, урбанизирана среда и природната среда, да се създаде среда за отдих, различна от градската. ПУП – ПРЗ предлага в горските територии с право на застрояване плътността да е в границите 5-10%, етажността – 2, КИНТ 0.1-0.2, за земеделските територии същите са: плътност 15-20%, етажност 2-3 и КИНТ 0.3-0.6. Зонирането на вида на средствата за подслон (ОК, вилни зони и вилни селища) е съобразено с местоположението на средата и необходимостта от създаване на отделни ансамбли. Застрояването до голяма степен е съобразено с комуникационната мрежа, което, от една страна, формира открити пространства в терените на земеделските земи и, от друга, осигурява запазване на горите от аморфно застрояване и съдейства за тяхното биологическо оцеляване. Предназначение на територията Чл. 1. Основната функция на територията е за рекреационни дейности по смисъла на Наредба 7 – ПНУТ. Съпътстващите дейности на общественото обслужване, техническата инфраструктура и др. са подчинени на основните дейности. Показатели за устройство на застрояване Устройството на озеленените терени |