Изграждат първата модулна детска градина в София
Сградата ще отговаря на изискванията за енергийна ефективност

На 14 май до кметството на Казичене започна строителството на експериментална детска градина от модулен тип. Сградата е първата от този тип градини от общо 13, които Столична община предвижда да изгради. Средствата за обекта се осигуряват от Столичния общински приватизационен фонд.
За изпълнител след проведения от Столичната община търг за пълен инженеринг бе избрана фирмата "Прайм продакшън" ЕООД. Проектът е на проектанската фирма "ЛП консулт" с ръководител арх. Атанас Панов, консултанти са немската BASF, които са работили по създаването на енергийно ефективни детски градини в Германия. Официалната първа копка направи столичният кмет Бойко Борисов в присъствието на кмета на Казичене Антон Владимиров, Петер Шлихтинг, мениджър развитие "Централна Европа" на BASF SE, и Кирил Балабанов, представител на "Прайм продакшън".
Детската градина в Казичене ще бъде първата от категория 4L. На технически език 4L означава, че сградата ще има потребление на енергия, равняващо се на 4 литра петрол на квадратен метър за година, при стандартно 25 л на квадратен метър годишно, казаха от дружеството изпълнител. За децата, които ще прекарват времето си в детската градина, това ще осигури топлина през зимата и прохлада през лятото. Поради отсъствието на студени връзки няма да има кондензация на влага или плесен, посочи Петер Шлихтинг.
Сградата на детската градина е със застроена площ 704 кв.м и разгъната застроена площ 990 кв.м. Тя е в парцел с площ 3398 кв.м. Разположена е при спазване на указаните отстояния във визата за проектиране. Достъпът е осъществен от улица от север, като са диференцирани отделни подходи - за деца с родителите им, за административен и обслужващ персонал, за кухненски блок (отделни входове за зареждане с продукти и изнасяне на отпадъци). Осигурен е достъпен маршрут за хора с увреждания, както и място за паркиране.
В северозападния ъгъл на парцела, долепено до негорима стена (брандмауер) без прозорци на кухненския блок, е ситуирано котелно помещение за течно гориво.
Дворът на градината условно е разделен на "тиха" зона в югозападна посока, в която е предвиден навес, и "шумна" зона - на изток, където са разположени катерушки, пясъчници, тенис маси, малък открит амфитеатър и други подобни атракции. Навсякъде е предвидено богато озеленяване с широколистни дървета.
Сградата е двуетажна, без сутерен. Вертикалната комуникация е решена чрез стълбище, естествено осветено през прозорци по южната фасада, и електрически пътнически асансьор с възможност за ползване от хора с увреждания. На приземния етаж са разположени входното фоайе, физкултурно-музикален салон с необходимите му прилежащи помещения и възможност за обединяване с входното пространство при необходимост.
Предвидени са помещения за първа градинска група - спалня, занималня, гардероб, санитарен възел и разливна. Ще има и перално помещение, кухненски блок, котелно за течно гориво с нафтово стопанство. На втория етаж са разположени административни и медицински помещения, както и такива за втора градинска група.
Върху част от покрива над кухненския блок е предвидена използваема тераса.
Сградата е проектирана с монолитна скелетна стоманобетонова конструкция - фасадни стени, колони и плочи. Стените ще са изпълняват с използването на кофражни форми за бетон от топлоизолационни блокове Prime Panels ITB. Те представляват кухи блокове (ITB - изолационни термоблокове), изработени от два панела експандиран пенополистирен, свързани с пластмасови ребра, сглобени и запълнени с бетон на място. Материалът разполага с необходимите изисквания за качество и за пожарна безопасност. Използваната топлоизолация е Neopor, която осигурява ниска топлопроводност с висока обемна плътност и възможност за достигане на допълнителна звукоизолация. ITB стените са ефективни поради минималния разход на време за изграждане, ниска себестойност, висока звукоизолация и енергоспестяване, запазвайки дълготрайността, стабилността и издръжливостта на атмосферни влияния. За всички ограждащи стени отвън е предвидена силикатна мазилка, а отвътре се облицова с гипсокартонени плоскости Knauf.
Подовите покрития са от керамични плочки. Остъкляването по фасадите е с дограма от ПВЦ профили, остъклени със стъклопакети. Покривът е стоманобетонов - плосък, с вътрешно оттичане чрез воронки.
Предвиждат се още 12 обекта
Столичната община планира да изгради още 12 детски градини от модулен тип. Девет от обектите ще бъдат на мястото на свободни общински терени, предназначени по общия устройствен план за детски градини, останалите три обекта в момента са стари сгради, които не отговарят на изискванията за противопожарна безопасност. Свободните терени се намират в квартал "Бенковски", район "Сердика", в местността Кръстова вада, район "Лозенец", в кварталите "Надежда" и "Илинден", в Банкя, в село Световрачене, район Нови Искър. Във всички тези райони има свободни терени за по една градина, а останалите три са в район "Витоша".