Съвременната концепция за т. нар. активна сграда обединява схващането за пасивната, соларната, "умната" и адаптивната сграда
Инж. Венета Новакова, ръководител R&D, ETEM Group


За сградната обвивка
Важността на сградната обвивка и нейните функции я поставят във фокуса на общественото внимание. Тя се отнася до всички нас: потребители, инвеститори, архитекти, дизайнери, проектанти.
Последните тенденции във формата и функцията на фасадните обвивки са изключително предизвикателство - все по-големи размери на елементите или материалите; сложни геометрични и аморфни форми, изискващи параметрично моделиране и проектиране.
Наблюдавам тенденция и желание за големи гладки повърхности на обемните елементи по фасадата без видими крепежи, т.е. невидими закрепвания, структурни фуги; преминаване на стъклените фасади към плътните части на сградата. Геометрията на стъклените фасади се пренася и в плътните части или преминава пред стъклените части като слънцезащитна система; различни видове покриви, сливащи се с вертикални или наклонени фасади; обединяване на различни елементи от сградата в общ обем - все предизвикателства, изискващи майсторство при изграждането им.
При стъклата развитието е много динамично по отношение на свойствата им: енергийни, шумоизолационни, цветови, максимално прозрачни, слънцезащитни, дозиращи дневна светлина.
Големите растери на стъклопакетите водят до промяна и на носещата конструкция. Изборът на двоен или троен стъклопакет, особено при фасадите, води до глобална промяна при подбора на носещите елементи. Затова изборът трябва да се балансиран, да се оцени подходящият за обекта стъклопакет и система.
Материалите, които се използват напоследък, са: касети или обшивки от алуминий; композитни материали; керамика, декоративни стъкла с принтове, оцветени; фиброциментни плоскости, HPL, дърво, метални мрежи, текстил, EFTE обвивки. Има преоткриване и завръщане на бетона, GFR, GFRC материалите, които са подходящи за леене. Отливат се в индивидуални колони и се постигат сложни форми и геометрия, които са непостижими с други методи за обработка.
Тази богата гама от материали и неизброимите форми и решения, породени от фантазията на архитекта изискват и нов иновативен подход към проектите и системите.
За иновациите
Всички фирми трябва да бъдат иновативни, тъй като иновацията е жизненоважна за бъдещите приходи. На практика обаче повечето компании, особено малки и средноголеми предприятия, намират за трудно да разберат какво е иновация, как иновацията може да бъде ефективно управлявана и че иновацията не е резултат само на високотехнологичните индустрии. Всеки човек и всяка компания във всяка индустрия може да бъдат иновативни. Иновацията е процес, а не цел.
Важно е да е ясно, че иновация не е изобретение. Иновацията е продължението на едно изобретение. Една от най-силните характеристики на иновацията показва, че тя е продължителен процес.
Иновация е въвеждането на нов или значително усъвършенстван продукт (стока или услуга) или процес, нов маркетингов метод или нов организационен метод в бизнес практиките, организация на работното място или външните връзки.
Какъв е подходът за разработване на иновациите
Като ръководител на интернационален екип, който обединява ежедневно усилия, за да сбъдне иновациите, които създаваме, съм осъзнала силата на колаборативното мислене и привличането на млади необременени от рутината умове.
Много интересна нова насока в развитието на дизайн мисленето (design thinking) се корени в преминаването от IQ начин на мислене към WeQ такъв, т.е. от индивидуалното се насочваме към екипното, както обобщи Улрих Вейнберг – директор на PISDT (накратко Institute of Design Thinking), на проведения през февруари Innovation Forum.
Климатичните промени и осъзнаването на необходимостта от енергийна ефективност наложиха изграждане на сградни обвивки с повишени изисквания към основните им характеристики.
Стойността на фасадната обвивка е около 15-20% от стойността на сградата; 40% от потреблението на електроенергия се падат на сградите, а отговорността на фасадата за отопление и охлаждане е 100%.
Адаптивната фасада е модератор между променящите се външни климатични условия, осигурява комфортна температура вътре в помещенията, дневна светлина и качество на въздуха (параметри, въздействащи върху консумацията на енергия).
Новата динамична и адаптивна концепция за сградите е логична, еволюционна стъпка след векове на статична архитектура. Съвременната концепция за т.нар. активна сграда (responsive building concept) обединява в едно схващането за пасивната (passive), соларната (solar), "умната" (smart) и адаптивната (adaptive) сграда.
Динамичното поведение и адаптивността на активните сградни елементи означава, че функциите, характеристиките и топло-физичните свойства на тези елементи могат да се променят във времето при различни климатични условия, сгради, изисквания или нужди на обитателите.
Класификацията на активните фасадни елементи може да се базира на тяхното поведение, обосноваващо се на влияния в четири различни аспекта:
- Топлинен - топлинен поток, кондукция, конвекция и радиация; съхранение на топлина – колектори; устройства, контролирани чрез топлина – активиране на термичната маса, phase changing materials
- Оптичен – прозрачност, контрол на видимостта, светлинен контрол – дневна светлина
- Свързан с въздушен поток – доставка на чист въздух, извеждане на въздух
- Електрически – фотоволтаици.
Създаването на следващата генерация адаптивни сгради изисква създаване на интердисциплинарни екипи от специалисти в различни направления – архитекти, инженери, дизайнери и пр., които да работят по даден проект още на ранен етап, на концептуално ниво, преминавайки през всички други етапи – идеен проект, работен проект, тестове, одити, до завършване на сградата. Ясно се очертава важността на един основен участник в интердисциплинарния екип – фасадния инженер.
Какво е фасадният инженеринг
Фасадният инженеринг е изкуството да се решават естетическите, структурните и проблемите на заобикалящата ни среда така, че да се изгради обвивката на обитаемите пространства. Фасадният инженер е специалистът, който познава новите архитектурни системи и продукти, видове материали и процеси, които се случват на и със сградната обвивка. Той консултира, избира, оразмерява, избира детайли и управлява процеса на влагането на всички тези нови продукти в строителството, отчитайки законите на строителната физика.
И добрите новини у нас: срещнахме съдействие от страна и на Министерството на труда и социалната политика и от 1.01.2015 в Националния класификатор на професиите и длъжностите е включена нова длъжност - "Фасаден инженер";
във ВСУ "Любен Каравелов" работихме заедно с доц. Венцеслав Стоянов за създаване на нова магистърска програма по фасаден инженеринг. Очаква се акредитация.