Новата уредба ще улесни работата на архитекти и строители

Г-жо Илчева, как оценявате предложението за промени в ЗУТ, което регламентира сделките с паркоместа?
- Мисля, че на всички е известно колко наложителна е нуждата да се уреди статутът на паркоместата при наличието на многобройните нови строежи през последните 15 години. Тази уредба ще облекчи работата не само на юристите, в частност на нотариусите, но и на архитекти, проектанти, строители и брокери на недвижими имоти. Нотариусите като хора, които ежедневно са най-близо до клиентите по сделки, касаещи местата за паркиране, смятат, че такава уредба трябваше да бъде създадена още с приемането на Закона за устройство на територията през 2001 г.
Нотариалната камара на Република България нееднократно е давала становища и предложения за законодателни изменения относно паркоместата. През последните 4-5 години много нотариуси участваха в работни групи на различни нива при разработването на предложения и законопроекти, касаещи проблема. Внесеният към настоящия момент законопроект за изменение на ЗУТ е на основата на изготвен такъв още през 2012 г.
Предложените промени засягат многобройна група лица, които не разполагат със свои лични поземлени имоти, къщи и гаражи, а живеят обичайно в градове, в сгради - етажна собственост, и паркират автомобилите си в подземни гаражи или в паркинг, ситуиран в поземления имот. Липсата на правна уредба създава възможност за различни тълкувания, което насажда несигурност в отношенията между страните по договорите и води до затруднения за качествената защита на правата им.
От една страна, различни държавни или общински органи одобряват инвестиционни проекти с изрично предвидени, точно и конкретно номерирани места за паркиране с посочени площи и граници, съблюдавайки изискванията на законодателството. Също така общинските органи определят данъчна оценка, издават удостоверения за нея и събират местни данъци и такси за тези паркоместа.
От друга страна, физическите или юридически лица заплащат местен данък по чл.47 от ЗМДТ (за придобиване на имущество), респективно държавна такса по сметка на Агенция по вписванията и нотариални такси при сключване на разпоредителни сделки с местата за паркиране. А в същото времеЗаконът за устройство на територията (ЗУТ) и Законът за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) не регламентират изрично паркоместата като самостоятелни обекти. В момента правната уредба осезателно се нуждае от цялостност и завършеност.
С какви проблеми се сблъсквате при изповядването на такива сделки?
- В момента всички нотариуси са изправени пред нелепата ситуация да обясняват на всеки клиент - прехвърлящ или придобиващ права за паркомясто, че правната уредба е несъвършена. Разясняваме им, че по закон на паркоместата не е даден правен статут на самостоятелен обект и поради това с кадастралната карта не се определят идентификатори за самостоятелен обект с такова предназначение и службите по геодезия, картография и кадастър не издават схеми за такива обекти. Обясняваме на клиентите си, че поради липсата на законова уредба е възможно съседите да им пречат да паркират на конкретните паркоместата и че може да бъде затруднена защитата на интересите им.
Проблеми възникват и когато се подготвят сделки за продажба на идеални части от един подземен гараж с множество паркоместа, независимо че за тях често има договорено право на реално ползване между съсобствениците. При тях притежателите на такива права са изправени пред трудностите да изпълнят изискванията на закона и да представят както пред нотариуса, така и пред бъдещите купувачи необходимите документи, доказващи нежеланието на останалите притежатели на идеални части от тези подземни гаражи да изкупят правата, които са предмет на сделката. Представете си за какви групи от хора става въпрос, ако местата за паркиране в един подземен гараж са над две или три. Житейски е сигурно, че това затруднява, и то много, както лицата, придобили вече такива права, така и строителите, изградили подобни обекти. А всеки собственик на автомобил иска да има сигурност и спокойствие, че, давайки определена сума пари, за да придобие права върху място за паркиране, ще може да ги упражнява без проблеми и да се разпореди свободно с тях в един бъдещ момент.
По какъв начин предлаганите изменения ще променят ситуацията?
- С въвеждането на ясен статут на паркоместата ще отпаднат различните интерпретации по отношение на тях в договорите по сделките. Сега можете да срещнете доста варианти, до които са стигнали колеги – нотариуси и адвокати, за да влязат в правната рамка на действащата нормативна база. Уреждането на точното и ясно предназначение на обекта на такива сделки ще гарантира както ползването му точно за паркомясто, така и разпореждането с него. В работата си нотариусите са убедени, че законът трябва да поставя разумни изисквания, които хората да могат да изпълняват и спазват.
Правната уредба на паркоместата ще създаде яснота в отношенията между множество собственици, ще спести на хората разходи, ще действа превантивно и ще намали евентуални спорове между съседи. Законопроектът повишава защитата на собствеността в България, спомага да се наложи обществен ред, който е желан и ако е създаден с разум, ще се спазва. Предвиден е и текст, който касае вече извършени сделки с паркоместа под най-различни форми, което определено ще доведе до по-голяма яснота и сигурност в бъдещите сделки.
Животът в XXI век е изключително динамичен, необходимо е и законите да се променят и да уреждат обществени отношения по нов, съвременен модел без забавяне. В свободната пазарна икономика не трябва да се налагат допълнителни ограничения на собствеността, а същата следва да може се защитава максимално безпроблемно
Как законодателните промени ще се отразят на бюрократичните процедури, съпътстващи сключването на този тип сделки?
- Изменението в ЗУТ би донесло значително повече ползи отколкото негативи. И в момента за сделки с паркоместа се представят удостоверения за данъчни оценки, страните и сега заплащат местен данък, държавни и нотариални такси при прехвърлянето на права за местата за паркиране. Ако законопроектът се приеме, тогава за районите с влязла в сила кадастрална карта, вместо страните да представят схема от СГКК на един подземен гараж с например 10 паркоместа, ще представят схема само за конкретното паркомясто като самостоятелен обект. Възможно е първоначално в районите, където вече е влязла в сила кадастрална карта, да се наложи заснемането на паркоместата като самостоятелни обекти. Това неудобство обаче е еднократно и пренебрежимо пред ползите, които би донесла една прецизна и съвременна правна уредба. Вярвам, че при приемането на текстовете на закона ще се вземат предвид становищата на специалистите, работещи в тази област. Гилдията на нотариусите ще подкрепи изменения в ЗУТ, които ще гарантират правна сигурност и улесняване на гражданския оборот.
Интервюто взе Радостина Попова