В "Тракия икономическа зона" имаме реално съединяване на бизнеса с образованието
Инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона" АД
Инж. Панчев, как инвеститорите в мегапроекта "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) подбират висококвалифициран персонал? Намират ли общ език бизнесът и учебните заведения, подготвящи кадри?
- Благодарение на желанието на пловдивските университети да се развиват, да са актуални и на реалния бизнес в ТИЗ, който поставя своите изисквания за кадри категорично и ясно, вече има две страни, искащи да работят заедно, които със сигурност ще постигнат нужния резултат. В зоната ние имаме реално съединяване на бизнеса с образованието. Това е най-сериозното ни предимство пред другите подобни проекти не само в България, но и в съседните държави.
В края на март ще направим първата среща на мениджърите на компании в "Тракия икономическа зона" с екипа на Техническия университет - София, и на пловдивския му филиал, и студенти. Идеята е едните да кажат какви са им потребностите от кадри, а другите - какви са им възможностите да създават кадри. Този минифорум ще даде тласък на по-различно, по-практично и ефикасно отношение между бизнеса и образованието. Срещата ще бъде модел за това как по-лесно да комуникират двете силно заинтересувани страни и се надяваме да я мултиплицираме и с останалите висши учебни заведения.
Местната власт като сериозен партньор на ТИЗ иска да подпомогне процеса на създаване на квалифицирани кадри в специализираните средни училища. Например, ако община Пловдив има участие, глас, при подготовката на специалисти в електрониката, машиностроенето, това ще е още един плюс за политиката на ТИЗ за сближаване на образованието с бизнеса.
Как оценявате подготовката на младите специалисти, завършили в България и в чужбина?
- Дали ще имат диплома от България или от чужбина – не от значение е страната. Важното е да са завършили добри учебни заведения и да имат желание за развитие. За нас най-положителното е, че в момента тези български учебни заведения, които подготвят кадри за ТИЗ, имат желание да адаптират обучението съгласно изискванията на индустрията. В момента в ТИЗ подготвяме проект "Образование, работна ръка и заетост", с който да кандидатстваме заедно с общините за подкрепа от социалните фондове на Европейския съюз.
Говорим и за програма, която включва социалния елемент - жилища за работниците, които ще работят в зоната. Така осигуряваме още един стълб на устойчивото развитие в региона. Такъв проект може да се реализира чрез социалните фондове на Европейския съюз. Това е едно предимство на България като член на ЕС, от което можем да се възползваме, за разлика от останалите страни, които са извън европейското обединение. Социалните жилища ще улеснят инвеститорите, те ще са като бонус за тях.
Какви стимули са необходими за бизнеса, за да се повиши делът на индустрията в БВП?
- Най-големият стимул е предсказуемостта на бизнес средата. Важното е инвеститорът да знае, че няма да се променят правилата. Министърът на икономиката Божидар Лукарски посочи основните пет приоритета на министерството си - подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест, насърчаване на експорта посредством подобряване на достъпа на малки и средни предприятия до пазарите на трети страни, максимално и прозрачно усвояване на европейските средства, насърчаването на инвестициите в сектори с висока добавена стойност чрез подобряване на имиджа на България и насърчаване на частните инвестиции в иновативни предприятия, подобряване на връзката между образование, пазара на труда и бизнеса. При реализирането им със сигурност ще се повиши делът на индустрията.
Пловдив е индустриалната столица на страната. Наскоро икономическият министър обяви, че в града ще има представителство на Българската агенция за инвестиции. Към днешна дата какъв е заявеният инвестиционен интерес към "Тракия икономическа зона"?
- Пловдив се очертава като логистично ядро. Стратегическото географско положение, както и наличната инфраструктура дават увереност на инвеститорите да изберат ТИЗ. Тук са логистиките на "Кауфланд", "Шнайдер", "Джъмбо".
ТИЗ се оформя и като център за автомобилна индустрия – няколко предприятия произвеждат компоненти за нея. Американската Sensata ще открие през юни т.г. първия етап от завода си, който ще даде работа на 1500 души в рамките на следващите 4 години.
Регионът продължава да е водещ в селското стопанство и преработвателната промишленост.
Всъщност не само чуждите инвеститори припознават проекта ТИЗ като добър. Това правят и българските предприемачи. В момента се реализират инвестиции в предприятие за обработка на кожи и завод за производство на алуминиеви профили. Съвсем скоро ще бъде открита голяма база на "Биофреш", включваща производство на продаваната й в Китай маркова козметика от розово масло, роботизиран склад и административна сграда.
Към днешна дата е налице инвестиционен интерес и се водят преговори, като повече информация на този етап не можем да предоставим поради конфиденциалност. Най–общо можем да кажем, че в повечето случаи потенциалните инвеститори са свързани чрез производството си с големите компании и световни лидери, които вече са създали своите производствени мощности на територията на ТИЗ - такива като "КЦМ 2000" АД, "Либхер", АББ, "Магна", "Шнайдер Електрик" и др.След влизането на големите компании в зоната към тях се присъединяват техни партньори и съпътстващи производства, като по този начин се създава гръбнакът на малкия и средния бизнес.
Най-добрият знак, че "Тракия икономическа зона" е мястото на успешния бизнес, е фактът, че вече инвестиралите тук продължават да инвестират 2-ри, 3-ти, 4-ти път. Италианската "Дзобеле", световен лидер в света по производство на ароматизатори за битови нужди, разширява базата си в Индустриална зона Раковски с нов завод. Британската фирма за производство на автомобилни детайли "Уилям Хюз" приключва съвсем скоро второто си предприятие. Това вече е устойчиво развитие за нас.