Реализацията на даден специалист зависи от неговата мотивация
Доц. д-р инж. Пламен Михайлов, ръководител на катедра "Геодезия", Факултет по технически науки, Шуменски университет "Епископ Константин Преславски"

Какъв брой студенти учат в специалност "Геодезия"? Като цяло има ли интерес към специалността?
- Обучението по специалност"Геодезия" в гр. Шумен има дълга история, вече над 50 години. В началото на 70-те години във ВНВАУ е създадена тази специалност, респективно катедра "Геодезия", със задача да подготвя кадри за Българската армия. През 2002 г. катедрата е закрита и по същото време в катедра "География" към Факултета по природни науки на ШУ е открита специалност "Геодезия" (основно с преподаватели от Военното училище) и е приет първият випуск от 10 души.
Факултетът по технически науки (ФТН) е създаден с Постановление №37/27.02.2006. г. на МС на Република България. С решение на Постоянната комисия по технически науки и военно дело на НАОА, (Протокол №12 от 26.03.2010 г.) беше дадена програмна акредитация на професионално направление 5.7 "Архитектура, строителство и геодезия" в област на висшето образование, 5. "Технически науки", редовна и задочна форми на обучение за ОКС "бакалавър" по специалност "Геодезия" и "магистър" по магистърска програма "Геоматика" във ФТН в ШУ "Епископ Константин Преславски" на основание обща оценка по критериите "много добра" със срок на валидност шест години и капацитет 120 обучаеми (за ОКС "бакалавър").
Експертната група на НАОА счита, че във Факултета по технически науки са създадени необходимите условия и успешно може да се води обучение по образователната и научна степен "доктор" по научна специалност 02.16.01 "Обща, висша и приложна геодезия"; по научна специалност 02.16.07 "Земеустройство" (вкл. "Кадастър и оценка на недвижими имоти"); по научна специалност 02.16.05 "Фотограметрия и дистанционни методи"; по научна специалност 02.16.07 "Земеустройство" (вкл. "Кадастър и оценка на недвижими имоти").
В момента в специалност "Геодезия" се обучават общо 150 обучаеми, от които 101 в ОКС "бакалавър"; 42 в ОКС "магистър" и 7 в ОНС "доктор".
Интересът към специалността се променя с годините. В началото, когато икономиката на страната имаше някакъв ръст и съответно строителството на нови обекти бележеше ръст, имаше голям интерес към специалността. След това този интерес намаля, но в последните години отново се повиши. Като цяло мога да кажа, че към специалността има добър интерес. Трябва да се има предвид, че ние имаме студенти основно от Североизточна България, на запад до Велико Търново и Габрово, а на юг до Бургас, Сливен, Ямбол и Хасково.
Искам да споделя също и за добрите взаимоотношения между професионалните гимназии със специалност "Геодезия" и нашата катедра. Много ученици, добили представа за специалността, решават да повишат своята професионална квалификация при нас.
Има ли нови моменти в програмите за обучение, с което се различавате от останалите университети, предлагащи обучение по специалността?
- Не може да има нови моменти в програмите за обучение. Ние сме задължени да покриваме определени държавни изисквания при провеждане на обучението и нашите учебни програми имат много общи неща (до 70-80%) с учебните програми на УАСГ в София например. Сверяваме си часовника и с колегите от Минно-геоложкия университет, тъй като реално само тези три университета предлагат обучение по геодезия в България. В тази връзка преди броени дни с представители на тези университети и Министерството на образованието и науката се проведе последната среща на работната група за изготвяне на наредба за държавните изисквания за придобиване на висше образование по специалности от регулираната професия "Инженер в геодезията, картографията и кадастъра" в професионално направление 5.7. "Архитектура, строителство и геодезия".
Какво е наблюдението Ви за реализацията на студентите след завършване на обучението?
- Въпросът за реализацията на студентите има много общо с първия ви въпрос. Като цяло голяма част от завършилите си намират работа по специалността, като, разбира се, това зависи от много фактори. Щом се появи някаква работа, геодезическите фирми търсят нашите кадри, за да могат да свършат навреме и съответно има голяма реализация. Ако настъпи застой, се наблюдава обратната тенденция. Реализацията на даден специалист (в частност геодезист) на първо място зависи от неговата мотивация. Ако той е дошъл да се учи с желание, има интерес да прилага наученото в практиката. Имаме много случаи, когато наши студенти започват работа в геодезическите фирми още като обучаеми (2-3 курс) и продължават там и след това.
Как университетът подпомага връзката между студентите и бизнеса?
- Връзката между студентите и бизнеса конкретно за специалност "Геодезия" се осигурява основно от катедрата. Ние имаме лични контакти с голяма част от геодезическите фирми в региона – основно Шумен, Варна, Русе, Добрич, Силистра, Търговище, и ако някой колега има нужда от нашите специалисти, той се обръща директно към нас. Ние имаме контакти и с армията, както споделих в началото. В тази връзка миналата година обявихме пред нашите студенти, че от Военно-географския иИнститут в Троян търсят геодезисти за работа в института, и мога с гордост да споделя, че първият геодезист, нает там в последните 10 години, е наш обучаем.
В последните години Центърът за кариерно развитие на ШУ също се включва и предоставя връзка на студентите с бизнеса, ако има необходимост.
В учебните програми за ОКС "бакалавър" не са включени стажове, а учебни практики, които се провеждат на учебните полета по геодезия в района на ШУ. Част от упражненията по кадастър например се провеждат в Службата по геодезия, картография и кадастър в Шумен или в община Шумен.
Преддипломен стаж по специалността е включен в учебните програми за ОКС "магистър", който се провежда основно в геодезическите фирми, където работят нашите студенти, тъй като голяма част от тях работят по специалността.