Сградните системи за автоматизация осигуряват комфорт и икономии

Г-жо Накова, в кои сегменти сгради най-активно навлизат системите за автоматизация и контрол на сгради?
- Съвременните системи за сградна автоматизация имат приложение във всеки тип сграда. В по-развитите държави те са навлезли от години в сгради с много различни приложения, пример за това са не само училища, университети и детски градини, но дори и хижи.
Ако говорим за България, системите за автоматизация намират основно приложение първо в частни сгради, т.е. частни инвестиции. По-често това са чужди инвеститори, които идват със своите конкретни детайлни изисквания, познавайки спецификите на системата и ползите и икономиите, които би им донесла.
За съжаление голяма част от българските предприемачи не са запознати и не разбират необходимостта от подобна система. В повечето случаи за тях това е един излишен разход. Истината е, че не бих могла да сложа всички под един знаменател, има изключения и те се увеличават с всяка измината година и все пак това се случва много бавно.
Частните инвестиции в BMS са насочени най-вече в молове, офис сгради, производствени сгради. Това е така, защото в тези сгради се отдават площи под наем и освен комфорт наемателите търсят най-ниска цена и прозрачност, а наемодателите могат да го постигнат посредством BMS.
По отношение на производствените сгради се следват определени показатели по отношение на климата (например t°C, rH %...), които трябва да се постигнат, за да тече производственият процес нормално, като това трябва да се случва отново на най-ниска цена. За съжаление системите за автоматизация почти не са навлезли в държавния сграден фонд, което би довело до огромни икономии както за държавата, така и за данъкоплатците. Много се надявам това да е посока, в която усилено да се работи в бъдеще между фирми от нашия бранш и държавните институции. По този начин освен икономии вследствие на енергийно ефективната работа на сградните инсталации бихме допринесли и за намаляване на въглеродния отпечатък. Това би бил нашия малък, но изключително важен принос за подпомагане разрешаването на проблемите с глобалното затопляне.
Какви са особеностите на системите в зависимост от обектите - търговски, офисни, жилищни?
- Системата за автоматизация се разработва индивидуално за всяка сграда спрямо изискванията и нуждите на нейния собственик. BMS е в пряка зависимост от управлението и наблюдението на изграждащите се системи в сградата, в това число и специфичните такива. Тя зависи дори от физическото разположение на сградата. По отношение на търговските и офисните площи бих казала, че изискванията са по скоро идентични. В тези случаи имаме собственик, който отдава площи под наем и следи и оптимизира много стриктно своите разходи. Големите икономии биха довели до по-ниски цени, което води до по-добро позициониране на пазара, по-голям оборот или в крайна сметка увеличаване на печалбата. Това по никакъв начин не намалява качеството и комфорта на сградата, точно обратното.
Производствените сгради са особени сгради от гледна точна на BMS. Там работим съвместно с технолог, който ни разяснява спецификата на производствения процес и изискванията, на база на което трябва да предложим адекватна система за автоматизация.
По отношение на жилищните сгради решенията не е необходимо да бъдат сложни и скъпи. Според нас за автоматизация на жилищни сгради трябва да се заложи на прости, базови фукционалности като управление на осветление, климат и щори (ако има). Възможно е да се добавят и други различни елементи по желание на клиента, които по-скоро биха били луксозни и модернистични желания. Тъй като този тип решения изискват гъвкавост, ниска цена, сигурност, комфорт и дизайн, смятаме, че KNX като съвременен отворен стандарт е най-подходящ.
Какви икономии осигуряват те, какви са техните предимства?
- На този въпрос ще дам лаконичен отговор: системите за автоматизация намаляват консумацията на енергия, било то топлинна или електрическа, което води до спестяване на пари. Предимства: възвращаемост на инвестицията; информираност за състоянието на сградните инсталации, в това число и аварии; използване на съвременна технология, отговорна към бъдещите поколения, тъй като спомага намаляването на вредни емисии; възможност за анализиране и подобряване на процесите; отворена система с възможност за надграждане във всеки един момент.
Кои са технологичните новости и познати ли са те в България?
- Тук ще дам малко пристрастен и маркетингов отговор. Определено в България има специалисти, запознати и следящи постоянно всички технологични новости, свързани със системите за сградна автоматизация, и това със сигурност е техническият екип на "Ню Систем" ООД. Не бих могла да коментирам другите фирми и колеги, тъй като нашите инженери се изпращат всяка година на специализирани обучения и освен това те решават ежедневни казуси и по този начин надграждат познанията си. Това е ноу-хау, което се изгражда с години и определено такова има в България.
Кои продукти бихте препоръчали като най-подходящи за жилищни обекти?
- KNX решенията, решения за "малка автоматизация" тип Synco.
От вашата продуктова гама кои са най-популярните и най-широко прилагани продукти?
- Ние си партнираме от години с едни от най-добрите в областта, а именно "Сименс" и "Шнайдер Електрик", и използваме техните продуктови гами в областта на сградната автоматизация. Работим и с "ВиВ Изоматик", използвайки LAPP кабели, за табла използваме продукти на "Шнайдер Електрик", "Мьолер", "Шрак", работим с "Ехнатон", "Филкаб" и др.
Усещате ли раздвижване на някой от сегментите на пазара?
- На този етап не бих казала, но се надявам това да се случи след целенасочена държавна политика в сегмента, съответстваща на европейските норми и тенденции.
Интервюто взе
Николай Тодоров