"Устойчив продукт" включва изследване на целия жизнен цикъл
Г-н Щерев, кои са основните направления, в които ДОРМА работи най-активно в България?
- ДОРМА присъства в България вече над 20 години, а от началото на 2000 г. има собствена производствена и складова база в София и търговска мрежа в цялата страна. Най-активно ДОРМА - България, работи и държи лидерското място в областта на автоматичните врати – плъзгащи, телескопични, полукръгли и кръгли врати; също така в областта на т.нар. техника за врати – горни и подови автомати за врати, както и цялостен обков за дървени и метални врати.
Не на последно място по-важност ДОРМА е лидер в България и в окомплектовката за продукти от стъкло – стъклени врати, системи за плъзгане Agile, подвижни остъклени стени, тип HSW и т.н.
По какъв начин системите за врати, за контрол на достъпа, обков и аксесоари за стъкло, звукоизолиращи подвижни преградни стени участват в създаването на един устойчив енергоефективен продукт?
- Доскоро битуваше мнението, че продуктите или системите, които допринасят един проект или сграда да се нарече устойчив или енергийно ефективен, са свързани само обвивката на сградата или с това колко енергия спестява даден продукт. Благодарение на редица семинари, част от организаторите на които сме били и ние и наши партньори като Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC), сдружение "Български врати, прозорци и фасади" и др., в това понятие устойчив продукт се влага много повече, а именно изследване на целия жизнен цикъл продукта, от неговото създаване до края на неговия полезен живот и това колко енергия се изразходва през целия този цикъл и какво е въздействието върху околната среда.
Това се доказва за всеки един продукт чрез т.нар. EPD (Environmental Product Declaration) – декларация за въздействие на продукта върху околната среда. Притежаването на такава декларация не прави съответния продукт устойчив или с по-малко въздействие върху околната среда – по-скоро тази декларация осигурява прозрачност за всички заинтересувани лица – архитекти, професионални оценители, инвеститори, крайни ползватели и т.н. по отношение на всички характеристики на продукта, изготвен по обективна методология съгласно ISO 14025.
Водещите сертификационни програми за устойчиви сгради дават допълнителни кредити при влагането на продукти, притежаващи EPD декларация и които отговарят на специфични изисквания на сертификационните програми.
Именно целта на моята презентация на VIII международен симпозиум "Алуминий и стъкло" е да запознае професионалната аудитория с тези новости, както и кои продукти на ДОРМА притежават EPD декларация.
Какви са преките ползи от използване на модерните решения, каква е добавената стойност?
- Въпросът за ползите от влагането на такива продукти, системи или решения трябва да се разглежда от перспективата на различните заинтересувани лица и ползватели. Например за крайния ползвател на един апартамент или собственик на цяла сграда, която той менажира, преки ползи са значително по-малките сметки за енергия (отопление, охлаждане, ел. енергия) – по данни на водещите сертификационни програми LEED и BREEAM това намаление е до цели 40% за сертифицирани по техните стандарти сгради! Цените и наемите на тези сгради са по-високи и предприемачът би имал много по-добра възвращаемост от проекта, защото все повече и повече хора обръщат внимание не само на моментната цена, а на разходите по експлоатация на сградите.
Анализът на жизнения цикъл на строителните продукти и системи е част от дневния ред на конференцията на Българския съвет за устойчиво развитие, какво е неговото значение?
- Анализът на жизнения цикъл на продуктите (LCA – life cycle analysis) е съществена част от EPD декларацията, който ясно, недвусмислено и по дефинирани международни стандарти изчислява ресурсите за създаването, дистрибуцията и рециклирането на продукта след приключване на неговия полезен живот. Международния стандарт ISO 14021 пояснява, че информация за въздействието на продуктите върху околната среда не може да се използва, освен ако не е подкрепена от валидирани от трета независима страна факти.
Има ли интересни решения, внедрени в нови проекти в България?
- Наистина имаме съвсем скорошен пример от влагането на такъв иновативен продукт на ДОРМА, притежяващ EPD декларация. Става въпрос за вече пуснатия в експлоатация първи търговски обект на веригата за спортни стоки DEKATHLON в България, както и за новоизграждащия се втори обект в кв. "Подуяне". Инвеститорът имаше ясно желание да сертифицира по LEED своите обекти в страната и така бяха подбрани всички вложени продукти. За пръв път в България на този проект доставихме входни автоматични врати ES 200 Flex Green, с профилна система с прекъснат термичен мост. За този продукт, освен че притежаваме EPD декларация, той е и сертифициран от водещия институт за строителна физика iftRosenheim и притежава общ коефициент за топлопреминаване на цялата врата Ud = 1.4 W/m2K, което е един наистина отличен показател за този тип продукт.
Интервюто взе Николай Тодоров