Предварителното третиране на отпадъците намалява разходите на общините за депониране

Г-жо Бояджийска, как мога да бъдат стимулирани българските общини да рециклират, вместо да депонират?
- Приоритет в политиката на Столична община е намаляване на отпадъците за депониране. Отчисленията, които плащат общините за депониране на отпадъци на тон, нарастват от 15 лв. за тон през 2013 г. на 35 лв. за тон през 2014 г. до 95 лв. на тон за 2020 г. и всяка следваща година съгласно проекта на Наредба за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци.
Общините могат да бъдат стимулирани да рециклират, в случай че извършвайки дейности по предварително третиране на отпадъците, постигат изпълнение на определени цели за оползотворяване и намаляване количествата на депонираните отпадъци. Размерът на отчисленията за битови отпадъци се намалява, когато целите в съответния регион са изпълнени от общините:
- с 50 на сто за целите за повторна употреба и рециклиране по чл. 31, ал. 1, т. 1 от ЗУО
- с 50 на сто за целите за ограничаване на количествата депонирани битови биоразградими отпадъци, определени с наредбата по чл. 43, ал. 5 от ЗУО.
Намаленията в размера на отчисленията се прилагат независимо едно от друго.
В резултат на дейностите по предварително третиране и увеличаване на количествата отпадъци, предадени за рециклиране и оползотворяване, е постигнато значително намаляване на количеството на битови отпадъци, предназначени за депониране.
За 2012 г. организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки, с които Столична община е в договорни взаимоотношения, са събрали и предали за оползотворяване 5 621 998 кг отпадъци от опаковки, което е незадоволително.
За да организира изпълнението на задълженията си за участие в системите за разделно събиране, СО планира да сключи нови договори при условия и ред, определени с решение на общинския съвет. В тази връзка е сформирана работна група за изготвяне на предложение до Столичния общински съвет за определяне на условията и реда за сключване на договори за разделно събиране отпадъци от опаковки и отпадъчни материали от хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло. Отправени са предложения до организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки за разработване на програми за разделно събиране на отпадъци от опаковки и отпадъчни материали от хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм за 5 годишен период. Предвижда се тази програма да бъде неразделна част от новите договори след приемане от Столичния общински съвет.
Можете ли да коментирате предложението на националното сдружение на общините да бъдат регламентирани стойности за отчисленията до 2016 г.?
- Има логика в предложението на НСРОБ, тъй като следващият програмен период ще определи възможностите за реализация на проекти в областта на управление на отпадъците. Благодарение на тези възможности ще могат да се направят разчетите на разходите за бъдещите системи, като се вземат предвид ползите от изпълнението на проекти, например за изграждане на системи и съоръжения за рециклиране и оползотворяване на отпадъци. Столична община вече работи по изпробването на нов модел за определяне на такса битови отпадъци.
Как ще коментирате увеличението на таксата за депониране на 15 лв./т, която достига до 95 лв./тон до 2020 г.?
- Размерът на отчисленията за битови отпадъци се намалява с 50 на сто, когато целите за повторна употреба и рециклиране и за ограничаване на количествата депонирани битови биоразградими отпадъци в съответния регион са изпълнени от общините.
Какви такси плаща в момента Столичната община?
- В план-сметката за 2013 г. по чл.66 от ЗМДТ при определяне на годишния размер на такса битови отпадъци са предвидени 4 620 122 лв. за отчисления за обезвреждане на отпадъци, както следва: общинско депо - 4 190 600 лв. по сметка на РИОСВ - София; регионални депа - 429 522 лв. по сметки на съответните общини, на които се предават за обезвреждане "балирани" битови отпадъци.
Какви са източниците за финансиране за общинските екосъоръжения?
- Инфраструктурата за управление на отпадъци се финансира чрез програма "Околна среда 2007–2013" от държавния бюджет и Европейския фонд за регионално развитие.
Общата стойност на проекта "Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община", фаза 1 и фаза 2, е 345 997 369 лв. От тях 84.26% са безвъзмездна финансова помощ за Столична община от ЕФРР и от държавата. Така 15.74% от стойността на проекта се финансират със средства на Столична община чрез заем от ЕИБ.
ПУДООС реализира екологични проекти за закриване на общински депа за битови отпадъци, които не отговарят на нормативните изисквания, чрез предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на общини. ПУДООС се финансира чрез програма "Околна среда 2007 – 2013 г.".
Столична община изпълнява "Проект за закриване и рекултивация на депо за битови отпадъци – с. Долни Богров". Съгласно изготвения график срокът за изпълнение е три години. За изпълнение на първата строителна година през 2012 г. е сключен договор между ПУДООС и СО за осигуряване на финансиране от 11 179 581,00 лв. с ДДС. През 2013 г. е сключен нов договор с ПУДООС за финансиране за оставащите видове работи в размер на 18 701 396.53 лв.
Натрупаните средства от отчисления общините могат да разходват за дейности по изграждане на нови съоръжения за третиране на битови и строителни отпадъци, за последващи разходи по изградените съоръжения и инсталации за оползотворяване на битови отпадъци.
Интервюто взе Николай Тодоров
Столичният проект за отпадъците Столичната община и "Актор-Хелектор" обжалват във ВАС решението на КЗК за отмяна на избора на строител. До крайната фаза на втория търг за изпълнител на строежа на завода за преработка на битовата смет от общо 11 кандидати останаха "Актор-Хелектор" и консорциум "Садината 2012" - "Хохтийф" и "ПСТ Холдинг". Търгът беше обжалван през КЗК от обединение "ВСМ-СПХ" и от обединение "Станилов-Данеко". Търгът предвижда съоръжението да се изгражда 19 месеца, от които 9 за проектиране. Заводът за боклука е част от интергирания проект на Столична община за управление на отпадъците на обща стойност 346 млн. лв. Заводът трябва да бъде изграден най-късно до края на 2015 г. за да не бъде загубено европейското финансиране. Срокът на завършване на инсталацията за биологично третиране на отпадъци на площадка "Хан Богров" е декември 2013 г. Строителството на сградите е на 80 процента и започва монтаж на оборудване. |