Искаме да помогнем София да стане културна столица на Европа
През март т.г. Даниел Либескинд проведе едноседмична работна седмица с ателието

Арх. Столаров, как беше създадено ААА ("Академично архитектурно ателие") в рамките на департамента по архитектура на Нов български университет и каква цел си постави то?
- Създаване на ААА към департамент "Архитектура" под мое ръководство си поставя за цел да помогне София да стане културна столица на Европа през 2019 г.
През май 2012 г. между проф. арх. Даниел Либескинд и мен бяха проведени разговори във връзка с възможността Даниел Либескинд да проведе masterclass workshop в Нов български университет. За уточняване на условията Даниел Либескинд ме покани да посетя студиото му в Ню Йорк, за да обсъдим съвместната работа с НБУ.
В края на август – началото на септември 2012 г. посетих "Студио Даниел Либескинд, Даниел и Нина Либескинд" в Ню Йорк. След двуседмични разговори и обсъждане на програмата за седмицата от 4.03. до 8.03.2013 г. на 9.09.2012 г. в Ню Йорк между "Студио Даниел Либескинд, Даниел и Нина Либескинд" и НБУ, представляван от доц. д-р инж. архитект Пеньо Столаров, беше подписан Меморандум за провеждането на работна седмица на Даниел Либескинд към ААА "София – европейска столица на културата 2019".
На базата на меморандума от септември 2012 г. в началото на есенния семестър 2012/2013 ректорът на Нов български университет доц. д-р Пламен Бочков изпрати официална покана на Даниел Либескинд да проведе своя майсторски клас със студенти от НБУ, която беше приета. От началото на есенния семестър ААА под мое ръководство работи усилено с главния архитект на гр. София арх. Петър Диков и с управителя на "Кремиковци" г-н Чамов с оглед на оптимизацията при избора на задачи.
Кога започна подготовката на студентите от департамент "Архитектура" за работната седмица под ръководството на арх. Даниел Либескинд?
- От есенния семестър 2012/2013 г. започна подготовката на студентите от специалността "Архитектура" съгласно задачите на ААА за работната седмица от 4.03. до 8.03.2013 г. на Даниел Либескинд. Бяха разработени: ул. "Граф Игнатиев" като пешеходна ос с участие на обществения транспорт; югоизточната кула на Сердика; западната порта на Сердика; амфитеатърът на Сердика; парцели 500 и 499; главният градски център; южната отсечка на бул. "Мария Луиза" и други приоритетни пространства от главния градски център съгласно Стратегията за обновяване, реконструкция и адаптация на центъра на София, формулирана от Столичната община. Като отделна задача в рамките на предмета "Специализирани зони", ръководен от мен, беше разработен металургичният комбинат "Кремиковци". Темата, по която работиха студентите, беше формулирана: "От насилствената към устойчивата утопия".
Колко студенти участваха в работната седмица?
- Общо участници в Академичното архитектурно ателие "София – културна столица на Европа - 2019" – работна седмица на Даниел Либескинд 04.03. – 08.03.2013 г., и получили сертификат за участие са 59.
Участието на студентите от департамент "Архитектура" на НБУ, техният ентусиазъм и всеотдайна работа както в подготовката на работната седмица на Даниел Либескинд, чиито резултати бяха показани в изложбата на проекти пред Аулата на НБУ, открита на 4.03.2013 г., така и след завършването на работната седмица и представянето на резултатите на табла 100/70, показаха високото ниво на ангажираност и перспективите за развитие на специалността "Архитектура" и нейните хуманитарни аспекти в рамките на НБУ.
Какви са според Вас резултатите от работната седмица?
- Представените студенти от департамент "Архитектура" бяха на необходимото ниво и Даниел Либескинд остана много доволен от работата си с тях. В подкрепа на работата си в НБУ Даниел Либескинд привлече ръководителя на бюрото си в Милано г-н Атилио Терани. Екипът - Даниел Либескинд (ръководител), Атилио Терани и аз, работихме интензивно с всички екипи по зададените задачи. За мен беше изключително полезно да имам възможността да дискутирам и насочвам работата на студентите съвместно с тези двама големи майстори на съвременната архитектура.
На 4.03.2013 г., след удостояването на Даниел Либескинд с почетната титла Doctor Honoris Causa на Нов български университет, във фоайето пред аулата беше открита изложба от проекти на студентите, избрани да участват в майсторския клас.
След завършването на работната седмица всеки от проектите беше представен в две табла 100/70 и в момента изложбата е представена в САБ (Съюз на архитектите в България).
Нов български университет вече е разпознаваем в своята инициатива да промени архитектурното образование в България и да привлича световноизвестни архитекти, които да работят със студентите от департамент "Архитектура" по актуални проблеми на обновяване, реконструкция и адаптация на архитектурните и градоустройствени структури в съвременния град. Практичната насоченост на ААА и целта, която си поставя в подкрепа на София да стане културна столица на Европа 2019 г., получи признанието както на кмета на града г-жа Фандъкова, така и на главния архитект на гр. София.
Позициите, които ААА постави в основата на своята работа, Даниел Либескинд прие за водещи в проведената от него работна седмица. Главният архитект на града оцени високо работата на студентите по проблемите на гр. София и при своето посещение в НБУ изказа желанието си за дългосрочни съвместни действия с ААА.
Какво следва оттук нататък? Какви са перспективите?
- Може да се очаква положително развитие и създаването в бъдеще на ежегоден майсторски клас в НБУ, ръководен от Даниел Либескинд. В подкрепа на това е подписан меморандум от ректора на НБУ доц. Пл. Бочков и "Студио Даниел Либескинд, Даниел и Нина Либескинд".
Във връзка с това искам да изкажа благодарност за активната подкрепа и разбиране за целите, които си поставя ААА към НБУ, на проф. Богданов, проф. Славински, доц. д-р Бочков, доц. д-р Гарнизов, изпълнителния директор на НБУ, г-н Текев, студентката Елена Борисова, проф. Бояджиев, доц. д-р Георгиев и всички колеги от департамент "Архитектура", които участваха активно както в организацията на събитието, така и при обсъждането на студентските проекти.