Визията за София 2050: В Столичния общински съвет след изборите

Финалният стратегически документ "Визия за София" ще бъде предложен за приемане в новия мандат на Столичен общински съвет след октомври 2019 г., заедно с първи пакет от мерки и с предложение за механизъм за актуализацията и координация на изпълнението му занапред. Новата Визия за София ще послужи и за основа при подготовката на актуализацията на действащия Общ устройствен план на Столична община. В зала 2 на НДК се проведе форум “София: 2050” в Зала 2 за представяне на предложенията за развитие на столицата, формулирани от инициативата "Визия за София".
Процесът на създаване на общ устройствен план е важен, защото това е инструментът за развитие на града. Градът е жив организъм и неговата промяна е свързана с промяната в човешките отношения. Градоустройството на София за последните 140 години резюмира главният архитект Здравко Здравков при откриване на форума.
Всички досега действали ОУП на столицата се характеризират с непълното си приложение, но благодарение на тях е създадена ринговата структура, зелените клинове, ортогоналните улици в центъра, полицентрична структура. Сега действащият ОУП от 2007 г. е резултат на конкурс и се прилага в условията на възстановяване на частната собственост в реални граници. Планът има сериозна необходимост от преразглеждане, неговите предвиждания включват възможности за сериозно презстрояване - коефициент 3 за жилищните комплекси е много голям, зоните СМФ не са съобразени с транспортните потоци и инфраструктурата. С промените от 2018 г. бяха премахнати условията за застрояване в ъглови парцели, изтъкна арх. Здравков. Стартът на работата по изменението по плана започна с решението на СОС за изработване на Визия за София в далекоперспективен период, на чиято основа ще бъде изработено заданието за актуализация на ОУП на столицата и за насоките за развитие на града. За сметка на града-спалня и града-градина вече актуални са полицентричният модел и зоните СМФ, които минимизират ненужните ежедневни миграции.
Основно послание, 24 дългосрочни цели, 250 ключови стъпки за тяхното постигане и съответно 500 мерки като конкретно ниво. Това е резюмето на програмата на "Визия за София", изтъкна нейният ръководител арх. Любо Георгиев. Освен широкото проучване сред граждани, бизнес, НПО и експерти са разгледани и най-добрият световен опит в градската среда като плановете на Берлин, Ротердам и други световни примери.
Калоян Карамитов представи дългосрочните цели в направление "Градска среда" - качествена среда, компактен град, мултифункционален град. Компактен и концентриран град означава обновяване на изоставени индустриални и инфраструктурни терени, висока интензивност на обитаването на териториите, комбиниране на застрояването на нови теритотории с възможностите на инфраструктурата. Пешеходецът е с предимство, излишните елементи по фасадите на сградите са изчистени, създадени са визуални коридори към избрани символи на града.
Като част от форума експертите на "Визия за София" представиха целите от анализите в направления "Икономика", "Околна среда", "Транспорт", "Идентичност и култура", "Хора", "Управление".
Мобилността, чистата околна среда, подобряването на здравеопазването и екологичното икономическо развитие се открояват като най-приоритетни за столичани. Посоките за развитие бяха формулирани на основата на близо 3700 ресурса с данни, десетки анализи и изследвания и над 700 експертни срещи и събития с участието на над 10 000 представители на различни заинтересовани страни. Като най-приоритетни се оценяват мерките и целите, свързани със запазването на живата среда в града, естетиката и качеството на градската среда и чистотата по отношение на въздух, води, улици и шум. Публичният транспорт се приема като важна сфера за развитие наред с изграждането на безопасни улици, улеснени пешеходни пресичания, качествена пътна настилка, създаване на споделени улици и пространства за гражданите.
Противоречиви са мненията за мерки като въвеждането на входна такса за преминаване с МПС през централна градска част, стесняването на лентите за движение по главните улици, въвеждането на синя зона през почивните дни и такса задръствания, които имат както своите противници, така и силни привърженици.
“Дългосрочна визия за развитие на София и крайградските територии” е инициатива на Столична община, която създава механизми за взаимодействие и анализ на моментното състояние на София, за да служи за основа на всички бъдещите стратегии за развитие на града до 2050. Основна задача на Визията е да подобри начина на градско планиране, като включи още в началото на процесите за взимане на решения всички заинтересовани страни.
За повече информация: https://vizia.sofia.bg/