UDF 2019: София - компактен и концентриран град
Потенциала за развитие на бившите НПЗ разгледа главният архитект на столицата Здравко Здравков
Промяната към градоустройственото планиране е безусловно необходима. Градоустройството в момента е резултат от направеното преди 30 години. Предстои намирането на съответните инструменти, които ще променят ОУП и той да заработи по различен начин като регулиране на интензивността на застрояване например. Предстои динамична година, през която трябва да превърнем целите на Визия за София в ОУП. Трябва да се помисли за механизмите за връщане на общината като регулатор в процесите на градоустройствено планиране. Това заяви главният архитект на столицата Здравко Здравков при откриване на Urban Development Forum в Sofia Even Center.
Преди да развием града по периферията трябва да развием града в рамките на съществуващата застройка. В ОУП от 2007 г. има пет зони НПЗ, които трябва да бъдат преструктурирани. НПЗ около "Къро" - "Полигона", претърпя своята трансформация в посока офиси. НПЗ Витоша благодарение на усилията на администрация и бизнес променихме уличната мрежа, пешеходни връзки и веломрежа. Планът не предвиждаше нито едно училище и детска градина. Предстои да обърнем внимание на зоната около "Захарна фабрика", НПЗ "Средец" и около Централна гара, изтъкна арх. Здравков.
Сериозен потенциал има територията от 20 хектара на бившата Сточна гара в комбинация с развитието на бул. "Данаил Николаев". Територията на гара "Разпределителна" между "Редута" и "Сухата река" има потенциал за архитектурен конкурс и може да бъде успешно свързана с "Редута". За сравнение тези територии са два пъти по-големи от района "Къро" и са с възможност за изцяло нови квартали в рамките на компактния град.
Проектът за предгаровия площад трябва да бъде продължен с надграждане с развитие на цялата зона - пресичане на жп ареала и ангажиране на територията на север. Общината притежава 12 хил. кв. м пред гарата. Използване на територията на бившата автогара, преосмисляне на бул. "Данаил Николаев" и на пресичането на коловозите.
"Захарна фабрика" беше заложена в ОУП от 2007 - 2009 г., но развитието засега е минимално. На територията няма разпокъсване на малки имоти, но поне структурата на самата фабрика предстои да бъде укрепена.
Компактният град включва дефиниране на приоритетни изоставени територии, които да бъдат обновени и превърнати в жизнени квартали, минимизиране на необитаваните жилища, ревизирани устройствени планове, насочване на инвестиции към приоритетните територии за градско обновяване. Желанието ни е да подредим града и да излезем от градоустройството на парче. Всяка една нова инвестиция трябва да бъде добре осигурена с различна инфраструктура. През последните две години вече виждаме промяна на начина на планиране, имаме ясни цели, поставени от екипа на "Визия за София", за да можем постепенно да започнем да променяме града си, завърши арх. Здравков.
Добри световни примери
С няколко примера от Европа илюстрира своето изказване арх. Здравков.
- Проект в Париж на 130 хектара включва трансформиране на пространството от левия бряг на Сена до Околовръстния път с надграждане и създаване на възможност за нови пространстват на стара територия. Влаковете остават под нивото на терена, на второ ниво са разположени жилища и социална инфраструктура.
- Във Франкфурт е трансформирана бивша товарна гара от 160 хектара. Общината е участник и организатор в целия инвестиционен процес и изгражда инфраструктурата, след което парцелите се продават и се реализират в нова и модерна зона.
- Проектът във Фрайбург на 40 хектара е бивша товарна гара на север от съществуващата - изоставени територии от 40 хектара се трансформират след архитектурен конкурс.
Повече информация за представените материали и презентации на Urban Development Forum 2019 - в прикачените статии.
Повече за Urban Development Forum 2019 и неговата програма - тук