София ще има Наредба за градската среда догодина
Новите регламенти ще бъдат въведени най-напред в зоната около "Графа"
София ще бъде пионер в създаването на Наредба за градската среда. Очаквам документът да бъде приет в рамките на 2020 година. Това съобщи главният архитект Здравко Здравков по време на дискусия на тема „Стандарти за градска среда“, която се проведе на 5 декември в Софийската градска художествена галерия.
„Такава наредба не започва да действа моментално, тя променя града постепенно. Ще даде своя отпечатък в града в следващите 5 или 10 години. Трябва да извървим тези стъпки, за да може постепенно София да започне да се самооправя и да се лекува“, обясни арх. Здравков.
Целта е да се създаде законов механизъм, приет от СОС, даващ възможност към него да се добавят градски стандарти, които да бъдат надграждани в течение на времето. Всяка година към документа може да се прибавят нови регламенти. Най-напред ще бъдат регламентирани свързаните фасади и фасадни решения по основните градски пространства в т.нар. Зона 2, обхващаща четирите улици – „Граф Игнатиев“, „Солунска“, „Цар Шишман“ и „Шести септември“. Наредбата ще включва и по-общи стандарти, свързани с качеството на градската среда – градското обзавеждане, настилките, унифициране на шрифтовете. Това ще гарантира единна визия, съобразена със съответното зониране, разказа главният архитект.
В пилотната зона са проучени, сканирани и анализирани всички съществуващи фасади и сгради - паметници на културата. Целта е да се създаде каталог, който да облекчи проектантите по отношение на допусканите намеси в ценните сгради. Всеки ще може да го изтегли от сайта на НАГ и ще знае какви са изискванията, включително монтаж на тенти и цветови решения.
От ОП „Софпроект" са предложили в наредбата да има задължителни изисквания за градската среда от център към периферия и те да бъдат надграждани с времето. Предстои тази идея да бъде обсъдена на дискусии. „Има ясна необходимост от въвеждане на стилово единство в София, защото разностилието е голямо дори по фасадите. Старите майстори са следвали стилово единство, което създава среда“, коментира арх. Здравков.
На по-късен етап Наредбата за градската среда вероятно ще приеме елементите на рекламата според създаденото зониране в града. Самото зониране също ще бъде подложено на обществени дискусии, уточни главният архитект.
На дискусията арх. Галина Тачиева от САЩ представи преведената на български език книжка за SmartCode Версия 9.2 - базиран на формите кодекс, който включва принципите на интелигентен растеж и нов урбанизъм. Ръководството е полезно за всички, които имат намерение да адаптират и приложат смарт код за даден проект, град или регион. До 2009 година над 100 американски общини и окръзи са адаптирали смарт код и са го приложили в 25 случая, като в момента се работи по прилагането му на още много места. Можете да прочетете ТУК специално интервю с арх. Тачиева за т. нар. формообразуващ код.
С работния проект на Наредбата за градската среда и стандартите можете да се запознаете ТУК