След съдебни дела първият етап на Зеления ринг на София стартира напролет
Финансирането ще бъде със заема за инфраструктурни проекти от ЕИБ
След края на съдебните дела се надяваме напролет да стартира реализацията на първия етап на проекта за Зеления ринг на София, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Предстои придобиване на имотите от НКЖИ и от частни собственици, има готов одобрен идеен проект, уточни главният архитект Здравко Здравков. Проектът ще позволи развиване на концепцията за радиално-концентричната система на София и директни връзки като между метростанциите "Жолио Кюри" и новата МС на бул. "Шипченски проход". Част от зелената линия преминава по Трети градски ринг по трасето на Тодор Каблешков, където предстоят още отчуждавания. За проекта и използван примерът на град Вупертал, Германия, сподели инициаторът и автор на концепцията Светослав Александров от фондация "Зелена линия София".
Над 80% от собствеността на земята е общинска или държавна, а устройственото планиране е много благоприятно. Извършена е синхронизация на трамвайната схема, която в момента се актуализира от "Софияплан". Зеленият ринг може да се яви гръбнак на развитие на съседни връзки между кварталите. Главният архитект на Столична община Здравко Здравков и екипите на Софияплан и фондация Зелена линия София представиха подробна концепция за реализацията на проекта “Зелен ринг София” в културен център Топлоцентралата. Концепцията включва подробни урбанистични анализи и план за действие за трансформирането на трасе от 30 км. неизползвани терени в София, които минават по неактивни жп трасета, по протежението на реки, покрай изоставени инфраструктурни обекти, производствени и жилищни територии и паркове.
За съдебни дела за всеки един от малките частни имоти разказа арх. Здравко Здравков. Надяваме се скоро да имаме пълна готовност за трасето от бул. "България" до Симеоновско шосе, а благодарение на Наредбата за градска среда очакваме проектът да бъде еднотипен. Предстои създаване на специално звено за управление. Очакваме това да бъде пилотен проект за създаване на добра свързаност в радиалната структура на София, коментира арх. Здравков.
Изграждането на Зеления ринг би дало достъп до най-големия линеен парк в София на близо 250 000 души в 30 софийски квартала. Зеленият ринг може да служи и като важна пешеходна връзка и гръбнак на велосипедна мрежа, която значително да подобри мобилността в града.
По анализа и концепцията за реализация на Зеления ринг работят екипът на общинското предприятие Софияплан и инициаторите на проекта от фондация “Зелена линия София“ в състав Станимира Николова, Симеон Малинов, Петър Мънъри, Милена Борукова, Александър Петров, Цветан Колев, Пламена Василева, Николай Стойков. Основната цел е да докажат възможността за свързване на различни столични паркове чрез Зеления ринг, който ще подобри пешеходната и велосипедната достъпност между отделни жилищни квартали. Чрез линейния парк кварталите ще имат много по-добър достъп до обекти на зелената система и разнообразни публични сгради, сред които са десетки училища, детски градини, спортни и културни центрове. За целта е изготвен подробен анализ на широк спектър от фактори и нужди на местното население. Разгледани са собствеността на земята, устройствените зони, дървесните масиви, обхвата на обслужване на ринга, гъстотата на населението и демографската прогноза за различните отсечки, пешеходната и вело достъпност, достъпа до административни сгради и социална инфраструктура. Изследвано е и състоянието на съществуващата инфраструктура и пресечните й точки с планираното парково пространство. Взети са предвид и състоянието на съществуващото улично осветление, както и свързаността на зеления ринг с транспортната инфраструктура в града.
Освен на свързаността, концепцията обръща специално внимание и на потенциала на Зеления ринг София да съживи занемарени прострастранства в града ни и да насочи инвестиционен интерес към множеството неизползвани сгради и обекти около терените на бъдещия линеен парк. Представянето на концепцията неслучайно ще се случи в сградата на РЦСИ Топлоцентралата — сама по себе си един успешен пример за обновяване на сграда с остаряло предназначение по протежение на парк.
За повече информация: