Ще се боря България да получи 18 млрд. евро в следващия програмен период
Лиляна Павлова, бивш министър на регионалното развитие и на европредседателството, кандидат за депутат в Европейския парламент

- Г-жо Павлова, можем ли да тръгнем от създаденото - с какво от работата Ви като министър на регионалното развитие и като министър на най- успешното Европредседателство се гордеете най-много?
- Целият ми вече близо 20 годишен опит в сферата на регионалното развитие, строителството, управлението на европейски програми и контрола на европейските фондове ми дава увереност и самочувствие, че имам с какво да допринеса и като евродепутат. Дано не звучи нескромно, но смятам, че допринесох за напредъка на българските региони, за променения облик на българските градове, над 300 км нови магистрали, площади, паркове, осигуряването на по-уютен дом за много семейства чрез програмата за санирана, която стартира когато бях министър на регионалното развитие – нещо, което хората всеки ден виждат и усещат. То е признато дори от най-върлите противници на ГЕРБ.
Но от всичко свършено до момента безспорно най-много се гордея с успеха на първото българско председателство на Съвета на ЕС. Много хора не вярваха, че България може да се справи достойно с тази задача, но българското правителство и моят екип, както и цялата администрация, която беше ангажирана, доказахме, че можем да работим ефективно за определяне на дневния ред на ЕС в полза на България и разбихме клишето, че българите сме втора ръка европейци.
- Доколко са "пораснали" вашите идеи, концепции и проекти? Как виждате техния потенциал в бъдеще?
- Европейското председателство засили информираността ни за Европа и процесите в нея. Според социологическо проучване проведено в края на председателството (юни 2018 г.) българските граждани, които намират България подготвена за ролята на председател на Съвета на ЕС, за първите шест месеца на 2018 г. са се увеличили на 60 на сто от 47 на сто, а 81 на сто от пълнолетните българи смятат, че страната се е справила повече или по-малко добре. Тези, които смятат, че страната е неподготвена, са намалели на 14 от 21 на сто. Крайно отрицателните оценки тук са само 1 на сто. Чрез тези конкретни числа може да се направи извод за още един конкретен резултат от Председателството, а именно, че то е помогнало да се повиши националното самочувствие на българските граждани, че българската държава е равноправен и пълноценен член на ЕС.
А що се отнася до изградените магистрали, те видимо развиха районите, в които бяха построени. Раздвижиха търговията, създадоха нови възможности за бизнес, покрай това се привлякоха инвестиции и се откриха нови работни места. Неслучайно премиерът Борисов очерта като непосредствена задача на правителството в сферата на големите инфраструктури проекти довършването на магистрала „Хемус“. Виждаме какво направи магистрала “Тракия” за Южна България и какво се изгради около нея, а инвеститорският интерес продължава. Завършването на магистралата ще окаже сериозен положителен ефект за цяла Северна България в икономически и социален аспект. Разбира се, към това се добавя и изграждането на пътя Видин-София, като най-напред се започне с приоритетната отсечка Мездра-Ботевград.
- Какви са възможностите един депутат от Европейския парламент да работи по конкретни теми за подобряване на инвестиционния климат и свързаните сектори както за ЕС, така и за България?
- Европейските депутати участват в създаването на законодателство и изработването на регламенти за подобряване на инвестиционния климат и свързаните с него сектори. Нека вземем за пример новата програма Invest EU, която е продължение на успешния модел на Плана за инвестиции за Европа – една безпрецедентна инвестиционна инициатива на ЕС, чиято цел бе да рестартира растежа, да възроди стратегическите инвестиции, да укрепи производствения капацитет и да увеличи работните места. Програмата InvestEU ще обедини Европейския фонд за стратегически инвестиции и 13 други финансови инструмента на ЕС, които в момента подкрепят инвестициите. Към днешна дата България е на трето място сред европейските държавите от ЕС по инвестиции, привлечени от Европейския фонд за стратегически инвестиции. По Плана Юнкер за България е осигурено финансиране от 456 млн. евро, което се очаква да стимулира общи инвестиции в размер на 2.4 млрд. евро. А целта на InvestEU е чрез обединението на всички финансови инструменти да се постигне още по-голяма ефективност.
- Какво е мястото на вашата политическа формация като базова философия в спектъра на Европа и ЕП?
- Аз съм част от листата на ГЕРБ, ние принадлежим към политическото семейство на Европейската народна партия - партията, която обединява център-десните християндемократически партии в Европа. Християнските ценности са залегнали в основата на създаването на ЕС. На тази база ние възприемаме начин на живот, който се стреми към баланс между солидарност и отговорност, между свобода и сигурност, между традиции и толерантност. Терористичните заплахи, фалшивите новини, радикалните и авторитарни вълни, езикът на омразата и насилието са тотално неприемливи за нас и нашия европейски начин на живот. Ние се гордеем с нашето културно богатство и многообразие, с достоянията на нашите демокрации и семейството за нас е свята ценност. Смятам, че това са европейски принципи, под които би се подписал и всеки българин.
- Какви са вашите приоритети като кандидат за ЕП?
- Първо, смятам, че всички български кандидати за евродепутати трябва да се обединим около две конкретни наши каузи, без оглед на политическата ни принадлежност – влизането на България в Шенген и Еврозоната. Това на практика ще завърши пълноправното ни членство в ЕС и ще направи необратим европейския път на България. Второ, ние в ГЕРБ ще работим в Европейския парламент за сигурността на българите, за повишаване на стандарта на живот и повече възможности за развитие на гражданите и бизнеса. Няма да позволим държавата да е разграден двор - да не знаем кой влиза и кой излиза през нашите граници. Ще продължим да удържаме нулев миграционен натиск върху границите си и да си сътрудничим както с европейските държави, така и със съседна Турция за справяне с бежанците и организираната престъпност.
Споменах вече, че семейство за нас е най-голямата ценност. Искаме българските семейства да живеят в европейски населени места, с модерна инфраструктура, в уютни и защитени домове. Децата ни да имат достъп до европейско образование, всички да получават адекватни медицински грижи, ние да имаме възможности да развиваме семеен бизнес и да получаваме европейски доходи. Искаме българското семейство да има европейско качество на живот - без двойни стандарти - да се храним с качествени храни, да имаме европейско качество на въздуха и водата, безопасни пътища, да има върховенство на закона като във всяка друга европейска държава. Искаме нашите съседи от Северна Македония и Сърбия, както и всички други държави от Балканите, да влязат в ЕС, защото, когато съседът ти е добре, и ти си добре.
Трето, аз лично ще съсредоточа усилията си върху парите за политиката по сближаване в бюджета на ЕС. Ще се боря за България те да са 18 млрд. евро в следващия програмен период, които да инвестираме в повишаване на жизнения стандарт на хората, в подкрепа за новосъздадени предприятия, конкурентоспособност и инфраструктура. Това е един от инструментите за изравняване на развитието на българските региони с тези на другите държави членки.
- От какво най-спешно се нуждае България и как можете да помогнете това да се превърне в реалност?
- България се нуждае от повече увереност. Ако бъда избрана в Европейския парламент аз няма да пожаля сили да работя за авторитета и добрия имидж на страната ни. Ако трябва с едно изречение да обобщя кои ще са моите приоритети в ЕП, това ще са сигурността на европейските граждани и подобряване на жизнения стандарт на българите чрез инвестиции в бизнеса и в инфраструктурата. Призовавам хората да ме подкрепят с номер 12 в интегралната бюлетина и с преференция 107.