Първи вариант на ОП „Транспортна свързаност 2021-2027" за 1.9 млрд. евро
Предвидено е довършване на метролиния 3 и разклонението до "Цариградско шосе"
В края на март приключи съгласувателна процедура, чрез която членовете на тематичната работна група приеха първи вариант на новата ОП „Транспортна свързаност 2021-2027". Програмата е изпратена в ЕК за предварителни консултации.
Общият планиран бюджет на ОПТС възлиза на 1 895 950 766 евро. Средствата ще бъдат използвани основно за развитие на железопътната и пътната инфраструктура по TEN-T мрежата, за внедряване на интелигентни транспортни системи, както и за насърчаване на интермодалността и разширение на мрежата на метрото в столицата.
Жп инфраструктура
Най-много инвестиции са планирани по Приоритет 1 „Развитие на железопътната инфраструктура по „основната“ и „широкообхватната“ Трансевропейска транспортна мрежа“ . Планираният финансов ресурс е 786 920 000 евро, от тях 590 190 000 евро от ЕС и 196 730 000 евро национално съфинансиране.
Предвижда се да бъде завършена модернизацията на жп отсечката Елин Пелин – Костенец, и на жп линиите София-Перник и Перник-Радомир (фаза 2), както и да бъде изградена жп връзка между България и Северна Македония, и да се доизградят съоръженията по жп линията Карнобат-Синдел. Планирани са средства и за внедряване на ERTMS, ниво 1 по линии, извън горепосочените.
В допълнение, по приоритет 4 „Иновации в транспорта, модернизирани системи за управление на трафика, подобряване на сигурността и безопасността на транспорта“ на ОПТС, също са предвидени проекти за развитие на интелигентни транспортни системи в т.ч. внедряване на ERTMS в жп транспорта.
В рамките на приоритет 3 „Подобряване на интермодалността и развитие на устойчива градска мобилност“ са включени проекти за модернизация на ключови гари и изграждане на нови по жп линиите София – Перник – Радомир и София – сръбска граница, както и на жп връзки към летищата в Пловдив и Бургас и за развитие на жп възли Горна Оряховица, Русе и Варна. Планираната инвестиция е около 190 млн. евро .
Отделно по Механизма за свързване на Европа (МСЕ) са планирани инвестиции за модернизация на жп линиите Радомир – Гюешево, Видин – Медковец, както и за модернизация на жп връзка между България и Сърбия в участъка Драгоман – граница с Република Сърбия.
Пътна инфраструктура
Общият бюджет на Приоритет 2 „Развитие на пътната инфраструктура по „основната“ Трансевропейска транспортна мрежа" е 520 253 333,33 евро, от тях 390 190 000 евро от ЕС и 130 063 333,33 нацинален бюджет. По програмата се предвижда приключването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле - ЛОТ 3.2 Крупник-Кресна , изграждането на АМ „Русе – Велико Търново“ и на тунела под „Шипка“.
Извън ОПТС с държавни средства се планира изграждането на участъци от скоростен път Видин – Ботевград (част от пътя Видин – София по коридор Ориент-Източно Средиземноморски), и на автомагистрала „Черно море“, както и завършването на АМ „Хемус“.
Разширение на метрото
Последващото развитие на мрежата на метрото в София ще отговори на растящото търсене на транспортни услуги в столицата, ще разшири връзките с другите видове транспорт и ще подобри качеството на атмосферния въздух. По приоритет 3 „Подобряване на интермодалността и развитие на устойчива градска мобилност“ за доизграждане на останалите два етапа от третия метродиаметър са предвидени 276 923 076,92 евро, от които 180 000 000 евро от ЕС.
Изграждането на североизточният участък на Линия 3 - Етап III, Лот 1 включва участъка от км. 4+300 – начало на МС 5 (намираща се под бул. Владимир Вазов на кръстовището с ул. Панайот Хитов) до км. 1+300 – МС 2 (в ж.к. Левски) и е с дължина 3 км и 3 метростанции. МС 1, която е разположена на бул. Ботевградско шосе, непосредствено до колелото на трамвайната линия, е планирана за самостоятелно изграждане във връзка с предвидена автогара в района на трамвайната линия на бул. Ботевградско шосе. Югоизточният участък на Линия 3 - Етап III, Лот 2 включва участъка “ул. Шипка – ул. Гео Милев – бул. Асен Йорданов – бул. Цариградско шосе” и е с дължина 6 км и 6 метростанции.
Интелигентни транспортни системи
Посредством приоритет „Иновации в транспорта, модернизирани системи за управление на трафика, подобряване на сигурността и безопасността на транспорта“ ще се осигури развитието на интелигентни транспортни системи и внедряването на иновативни решения за стабилна, интелигентна, сигурна и интермодална TEN-T мрежа. Планираните инвестиции са в размер на 84 млн. евро.