Програма за София ще бъде готова до края на годината
Документът поставя 14 цели за развитието на общината за 7 години

Целите за развитието на Столична община и 105 квартала, села и местности в 7 групи с най-голяма нужда от намеса в следващите 7 години са в основата на новия план за интегрирано развитие на СО - Програма за София, който ще насочва програмно финансиране от Европейския съюз в периода 2021-2027. Главният архитект Здравко Здравков, директорът на Софияплан Любо Георгиев, урбанистът Емил Христов и социологът и урбанист Миглена Герасимова представиха резултатите от работата по създаването на Програмата до момента.
Видео запис от събитието
В Програма за София ще бъдат заложени следните зони за приоритетно развитие чрез източници на европейско финансиране:
- централната градска част с 21 зони за намеса
- широкият център и старите периферни квартали - 13 зони
- територии с предимно нискоетажно застрояване (околоградски район) - 56 зони
- територии с предимно комплексно застрояване (жилищните квартали) - 7 зони
- териториите в южните квартали на града, които се развиват през последните години - 4 зони
- индустриалните територии - 3 зони; природни територии (паркове, градини, земеделски, горски) - 1 зона
Карта на приоритетните зони за въздействие
“В зоните за въздействие, към които трябва приоритетно да бъдат насочени различни инвестиции - общински, държавни, европейски, частни и общностни, са идентифицирани специфичните проблеми, но и потенциали. Конкретните мерки и дейности предстои да бъдат определени в следващия етап", обясни директорът на “Софияплан” Любо Георгиев.
"Преодоляване на дисбаланса между северната и южната част на общината, подобряване на качеството на градската среда с европейско финансиране в ситуацията на постковид са основна амбиция. Очакваме до края на годината Програма за София да бъде приета и да започне нейното прилагане”, коментира главният архитект на Столична община Здравко Здравков.
Подборът на зоните за въздействие започна с определянето на 14 цели за развитието на СО в периода до 2027 година. Целите на Програма за София произлизат от дългосрочната стратегия “Визия за София 2050” предвид анализа на икономическото, социалното и екологичното състояние на Столична община, направен в първия етап от подготовката на Програма за София.
Процесът по определянето на зоните за въздействие продължи със създаването на система от индикатори за оценка на актуалното състояние на средата. Индикаторите позволяват да се измерва и прогреса по постигането на целите в бъдеще. Всеки индикатор може да е валиден за няколко цели, но да има различна тежест за всяка от тях. Повече подробности за подхода при определянето на зоните можете да откриете тук.
Работата по Програма за София ще продължи с поредица от публични дискусии в зоните за въздействие. Целта на срещите е да информират гражданите за идентифицираните от Софияплан проблеми и потенциали на териториите и да бъдат обсъдени конкретни мерки и дейности за тяхното развитие.
Процесът по създаването на Програма за София ще завърши с обществено обсъждане, след което документът предстои бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет.
Повече за съдържанието, целите и процеса по създаване на Програма за София