През 2019 се очаква изграждането на големи инфраструктурни проекти в пътния и водния сектор
Браншът очаква 2019г. да е по-успешна от предходната, защото оперативните програми навлизат в решаваща част от изпълнението си. Започва и изграждането на големи инфраструктурни проекти в пътния и водния сектор, а успешното изпълнение, качествено и в срок, е предизвикателство, за което всички строители се подготвят, заяви инж. Мирослав Мазнев по време на първата за годината пресконференция на КСБ. Той допълни, че са поставени редица приоритети, свързани с подобряване на законодателството, касаещо строителния сектор.
Изп.-директор на КСБ коментира направените от парламентарната трибуна твърдения, касаещи фирми членове на Камарата. „Ще заявя, че КСБ категорично възразява срещу отправените поредни неподкрепени с доказателства обвинения към строителния бранш. Както стана ясно от официалните позиции на АПИ и МРРБ - няма договори между посочените фирми във връзка с отпуснатите 1,350 млрд. лв. за изграждането на АМ „Хемус", както и не са превеждани никакви аванси. Камарата се обявява против дезинформацията и разпространяването на фалшивите новини и застава зад всеки един от своите членове, който е жертва на подобни клевети и манипулации", каза инж. Мазнев.
Средната работна заплата в строителния сектор е 864 лв., при 1064 лв. за страната към деветмесечието на 2018г. Ниво, което е далеч по-ниско в сравнение с другите страни от Източна Европа, подчерта инж. Мазнев и добави, че Камарата на страоителите в България ще работи и за намаляване на административната тежест, като се предвиждат редица мерки за дигитализация на ЦПРС.
„През 2018 Камарата със свои средства е обучила 5500 служители на строителни предприятия по ЗБУТ, както и технически ръководители, проект мениджъри и други", каза още инж. Мазнев, като допълни, че планът на браншовата организация за 2019 г. е да намали броя на безплатните обучения в тези направления до 2000 служители на фирми, членове на КСБ. Средствата ще бъдат пренасочени към преквалификацията за специалностите, които в момента са дефицит в страната.
„Продулжаваме нашата битка за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), като предлагаме да отпадне възможността, предвидена в чл. 14, ал.2 – строителни дейности от 5-а категория да се изпълняват от строители, невписани в Централния професионален регистър на строителя (ЦПРС). Нашето предложение не бе прието в Парламента“, подчерта инж. Мазнев. По думите му Камарата ще продължи да настоява за тази промяна - в ЦПРС да се вписват всички строители на строежи от първа до пета категория включително, както и по отделни строителни и монтажни работи.
В събитието взеха участие изп. директор на КСБ инж. Мирослав Мазнев, арх. Лидия Станкова, директор на Дирекция „Анализи, строителство, професионална квалификация и мониторинг“, Георги Грънчаров – ръководител на звено „Регистър“ към КСБ, както и представители на компании членове на Камарата.