Представяме: Международен конкурс за пл. "Света Неделя" - трето място
Консорциум OW/MA/CL с членове One Works, Maofficina, Сracknell






Столична община обяви архитектурния конкурс за реконструкция на площад „Света Неделя” в началото на 2019 година. Цeлтa e дa ce cъздaдe нoвo ĸyлтypнo пpocтpaнcтвo oĸoлo едноименнния ĸaтeдpaлен xpaм, което да интегрира в себе си археология и съвременна архитектура. Πъpвoнaчaлнo oфepти в ĸoнĸypca пoдaдoxa 14 ĸoлeĸтивa oт България, Италия, Франция, Румъния, Русия и Турция. Oт тяx бяxa избpaни 7 участника на базата на представените от тях портфолиа, на които Столична община изпрати покани да разработят идейни проекти. До финалното класиране достигнаха пет студиа. В дните на коледните празници в три последователни дни представяме трите премирани проекта - на трето място е проектът на Консорциум OW/MA/CL с членове One Works, Maofficina, Сracknell.
В площад, който е бил многократно интерпретиран и преизграждан, слой върху слой, нашата визия за предефинирането на площад „Света Неделя“ не е да насложим още един хоризонтален слой върху предишните, а да дефилираме вертикално през историческите слоеве и да композираме нова поредица от пространства, които разкриват и приветстват миналото, настоящето и бъдещото на София.
Единен пролом (slice) по оста на историческото римско Cardo има силата да разкаже многоликото минало на София чрез четимо и консолидирано дефиле. Простиращо се на север от Богословския факултет към джамията „Баня Баши“, Дефилето (Slice) се вписва в ключов културен коридор, преминаващ през градския център на София като част от по-широка съединителна тъкан между културни институции и градски райони.
Дефилето разкрива историческите пластове под терена и едновременно с това обединява площадните пространства на нивото на терена, които са реорганизирани, за да вместят жизнерадостен низ от функции, дейности и прояви. „Света Неделя“ отново е мястото за хората, чиято безопасност и удобство се осигуряват от затварянето на площада за преминаващия автомобилен трафик.
Благодарение на предлагания процес на проектиране, в който съответните заинтересовани страни ще работят за постигането на споделена визия, новата итерация на площад „Света Неделя“ ще бъде приобщаваща, устойчива и отразяваща обществения интерес, като подкрепя потребностите и амбициите на София за бъдещето и едновременно с това изяснява и отдава дължимото на многослойното минало на София.
Устройствен характер на основните пространства
Южен плаза
Плазата южно от църквата „Света Неделя“ е пространство с величествен и обществен характер. Откритата „твърда“ планировка в центъра с настилка от траен гранит, придава на църквата „Света Неделя“ достолепно присъствие като визуален завършек на бул. „Витоша“ и създава терен за временни базари и фестивали.
Периферията на Южната плаза е обточена с дървета, пейки и други тихи места за сядане, поглед към минувачите и похапване, изваждайки търговския живот от сградите на площада, когато метеорологичните условия позволяват. Южната колонада на църквата, малко издигната над площада, става цивилен „притвор“, откъдето хората могат да се наслаждават на живота и дейностите на Южен плаза, с широки гледки към околните сгради и в още по-голяма дълбочина към бул. „Витоша“.
В източната страна на Южен плаза плитко водно тяло носи радост на деца и възрастни, давайки им възможност да пръскат като едновременно с това виждат хора и археологически останки под нивото на терена. Когато настане вечерното спокойствие, водата отразява осветените исторически фасади около площада, създавайки уютност и дълбочина на общественото пространство.
Следвайки линията на предполагаемия римски преториум, който се е издигал от юг, линейна поредица от фонтани игриво пресъздава неизвестната „фасада“ на сградата, приканвайки децата към игра. Фонтанът може да бъде програмиран така, че да образува вертикална стена от водна мъгла, върху която вечерно време да се прожектират видеофилми, създавайки оживен и ефирен портал към площад „Света Неделя“.
В югозападния ъгъл на Южен плаза се предлага нов бутиков хотел, който подчертава плавното издигане около Южен плаза и рамкира портал към площада. Хотелът има просторно фоайе с лице към площада, предлагащо удобства (кресла, кафене) за гостите на хотела и за всички останали, създавайки диалог с живота на площада.
Паркова зона
За разлика от откритата, „твърда“ планировка на Южен плаза, северната страна на църквата е оформена като „мек“ градски парк с ландшафтно оформление — уютна и спокойна градина в рамките на площада. Паркът предлага място за почивка на сянка или за сядане върху затревен хълм с изглед към римските останки пред София Хотел Балкан.
Над непрекъсната зелена площ преминава поредица от мостове, осигуряваща пешеходна свързаност през археологическия обект. Поредица от открити тераси и малки кафенета, с форма и характер, отговарящи на останките отдолу, дава възможност на хората да се наслаждават на освежителна напитка или лека закуска, като едновременно с това се възхищават на древното минало на София. Вечерта, Терасата става уютна среда за едно питие на открито — сред останките, дърветата и София Хотел Балкан, греещ в меко осветление.
Северната колонада на църквата става приятно засенчено възвишение в жарък летен ден, с великолепна панорама към парка и историческите сгради зад него. Оттук лесно се вижда как Дефилето излиза изпод терена и се свързва с мостовете над останките.
Трамваите преминават тихо през парка (под релсите има трева за поглъщане на шума), постепенно спирайки на новите трамвайни спирки. Спирките са оборудвани с нови навеси, пейки, подобрени подходи и динамични указателни табели — обогатявайки изживяването на пътниците, ползващи трамвайния транспорт.
Северно разширение
Пространството на площад „Света Неделя“ се разширява северно от бул. „Тодор Александров“ към района покрай ЦУМ и завършва при джамията „Баня Баши“. Този район, където са експонирани по-рано разкрити археологически останки, е преосмислен като изпълнено с живот пространство за социално смесване, обслужващо ползвателите на метрото, пазаруващите, богомолците и другите граждани, преминаващи през сърцето на София. Дефилето преминава над останките като издигната рампа, предлагайки удобен достъп до различни археологически нива и места за гледки и почивка. Изгледът към джамията е рамкиран от поредица свободностоящи стоманени извивки — осветени през нощта за създаване на динамично визуално изживяване.
Възстановяването на Северното разширение е основната стратегия за съживяване на ЦУМ като създава ново оживление в района и увеличава търговския потенциал на легендарния универсален магазин.
Ново възприемане на археологията
Дори в най-сложните и най-добре възстановените обекти археологическите останки често биват възприемани като фрагменти. Тези фрагменти могат да събудят въображението на неколцина, които ще видят отдавна изчезнали древни градове, а най-проницателните ще си представят вече несъществуващата монументалност. Въпреки това малцина съзнават важността на археологията за изграждането на съвременния град.
Преди всичко малцина разбират значението на древното за настоящето — за някои разкриването на останки дори вреди на града, защото отнема ценно пространство и усложнява движението, търговската дейност и развитието. Археологията обаче трябва да бъде оценявана откъм нейната социално-културна стойност, тъй като историята придава дълбочина и съдържание на общественото начало в нас като „граждани“ и съживява културното наследство от предишните поколения.
Новият площад „Света Неделя“ интегрира археологията и съвременния живот за да обогати урбанистичното качество на центъра на София като подобри пространствения прочит на площада и неговите социални, културни и търговски функции. Съвременният начин на живот и миналото вече не са разделени, а внимателно вплетени в общественото пространство за да бъдат възприемани с всички сетива.
Пълно представяне на проекта четете в брой 1 на сп. ГРАДЪТ