Представяме: Международен конкурс за пл. "Света Неделя" - първо място
Studio Fuksas









Столична община обяви архитектурния конкурс за реконструкция на площад „Света Неделя” в началото на 2019 година. Цeлтa e дa ce cъздaдe нoвo ĸyлтypнo пpocтpaнcтвo oĸoлo едноименнния ĸaтeдpaлен xpaм, което да интегрира в себе си археология и съвременна архитектура. Πъpвoнaчaлнo oфepти в ĸoнĸypca пoдaдoxa 14 ĸoлeĸтивa oт България, Италия, Франция, Румъния, Русия и Турция. Oт тяx бяxa избpaни 7 участника на базата на представените от тях портфолиа, на които Столична община изпрати покани да разработят идейни проекти. До финалното класиране достигнаха пет студиа. В дните на коледните празници в три последователни дни представяме трите премирани проекта като започваме със Studio Fuksas, който спечели първо място и пpaвoтo дa изгoтви paбoтния и тexничecĸия пpoeĸт зa oбнoвявaнeтo нa плoщaдa.
Площад "Света Неделя" се намира в сърцето на българската столица София и предвид своето местоположение и размер от 34 хил. кв.м неговата реновация е интервенция от ключово значение дори за цялата страна. За създаване на силна културна идентичност проектът подчертава и интегрира съществуващото архитектурно-историческо наследство, археологическите находки и сгради с религиозно предназначение и им придава еднакво културно значение, като крайната цел е намаляване на противоречията между древен и съвременен град.
Подготовката на концепцията стартира с рамката на римската античност, като са използвани пътните оси Cardo и Decumanus за екстраполиране на чистата геометрична форма на квадратния модул. Трамвайната линия разделя мрежата на две, като създава обществен парк и настелена с плочки зона. Новият площад не само ще бъде музей на открито, но също така и място за социално взаимодействие и комуникация. Чрез превръщането на част от бул. "Княгиня Мария Луиза", "Александър Стамболийски", "Витоша" и "Съборна" в пешеходни пасажи интервенцията ще се превърне в социален катализатор. Проектантите целят да демонстрират непрекъсващата връзка между история и градска съвременност благодарение на присъствието на античната римска ос Сardo под остъкленото подово покритие и подчертаване на факта, че древните и съвременните човешки потоци все така текат по едни и същи пътища.
От модулите на настилката подобно на естествена гора израстват белите вертикални хай-тек елементи - навеси, които с формата си напомнят българското национално цвете - розата, и влизат в диалог със северните и южните портикови фасади на храма "Света Неделя". Тези високотехнологични елементи, освен че осигуряват сянка и подслон, използват възобновяема енергия и създават проект с нулево въздействие върху околната среда. През деня те ще трансформират слънчевата светлина в електричество чрез прозрачни фотоволтаични панели. Допълнителна функция е възможността за събиране на дъждовната вода за напояване. Акумулираната през деня енергия осигурява осветлението на площада през тъмните часове на денонощието и гарантира достъпност и безопасност.
Вижте видео представяне на концепцията:
Очаквайте пълно представяне на конкурсното участие в брой 1 на сп. ГРАДЪТ
Повече за конкурсната процедура и журито - в свързаната статия